Artemisia Gentileschi i „Raffaelova“ Madona

Dorotheum Vídeň 22. 10. 2019

Vídeňské Dorotheum připravilo na příští týden tradiční podzimní aukci starých mistrů. Obě její části nabídnou 331 položek od středověku po 18. století. Budou mezi nimi velmi kvalitní práce včetně Madony z blízkého okruhu Raffaela nebo monumentálního obrazu Artemisie Gentileschi.

Okruh Rafaela Santiho: Madona olej na dřevě, 56,5 x 41,5 cm odhadní cena: 300.000 až 400.000 € (+ provize a další poplatky)

Okruh Raffaela Santiho: Madona
olej na dřevě, 56,5 x 41,5 cm
odhadní cena: 300.000 až 400.000 € (+ provize a další poplatky)

Největší zájem ze všech aukčních položek vyvolává zřejmě obraz Madony, jehož autorství aukční síň označuje jako Raffaelův okruh, což podle ní znamená, že vznikl v bezprostřední sféře vlivu a kontaktu s dílem Raffaela Santiho. Malba pochází ze soukromé švýcarské sbírky a do doby před aukcí byla zcela neznámá. Srovnávat ji lze s ranými Raffaelovými obrazy (v této souvislosti se mluví především o Madoně z Northbrooku ze sbírek Worcester Art Musea v Massachusetts).

Italský historik umění Claudio Strinati vyslovil hypotézu, že by se mohlo jednat o obraz zmiňovaný Giorgiem Vasarim v jeho Životech umělců. Podle Vasariho měl být započat Raffaelem a dokončen Ridolfem del Ghirlandio. Strinati zároveň autorství připisuje kromě těchto dvou umělců ještě dalšímu florentskému malíři a sochaři, Bastianovi da Sangallo. Technologický průzkum díla pak měl objevit detaily v technice malby shodné nebo velmi podobné Raffaelovým vlastním dílům.

Zajímavá je provenience obrazu. Patřil do sbírky Adèle d'Affry (1836-1879), vévodkyně z Castiglione-Colonny, malířky, sochařky a spisovatelky, která svou malířskou kariéru zahájila na pařížském salonu v roce 1863 pod mužským pseudonymem Marcello. Obraz se k ní mohl dostat právě přes jejího manžela Carla Colonnu, vévodu z Castiglione (1829–1856). Současný majitel ho získal postupným děděním v rámci rodiny. Video k obrazu je možno zhlédnout zde.

Aukční síň předpokládá, že by se konečná cena tohoto velmi kvalitního díla mohla pohybovat mezi 300 a 400 tisíci eur.

Artemisia Gentileschi: David s hlavou Goliášovou olej na plátně, 203,5 x 152 cm odhadní cena: 400.000 až 600.000 € (+ provize a další poplatky)
Artemisia Gentileschi: David s hlavou Goliášovou
olej na plátně, 203,5 x 152 cm
odhadní cena: 400.000 až 600.000 € (+ provize a další poplatky)

Nejvyšší odhadní cenu ze všech aukčních položek, 400 až 600 tisíc eur, má rozměrné plátno Artemisie Gentileschi David s hlavou Goliášovou. Další z monumentálních maleb této umělkyně se v Dorotheu objevuje po půl roce. V dubnové aukci starých mistrů byla dražena její Sv. Máří Magdaléna v extázi, mnohem větší zájem však přesně před rokem vyvolal obraz s námětem Sebevraždy Lukrécie, který vystoupal na konečnou cenu téměř 1,9 milionu eur. Více o tomto obrazu zde, o výsledcích aukce pak zde.

Nyní nabízený olej David s hlavou Goliášovou je ze zmíněných maleb nejrozměrnější. Podle aukční síně by se mělo pravděpodobně jednat o obraz, který v roce 1631 popsal Joachim von Sandrart během návštěvy neapolského ateliéru Artemisie Gentileschi. Všímal si přitom kontrastu jemně působící postavy Davida a obří strašidelné hlavy přemoženého obra Goliáše.

Malba je pak v průběhu 17. a 18. století několikrát popisována v posmrtných inventářích markýzů římského šlechtického rodu Giustiniani jako obraz z ruky Artemisie Gentileschi. K jeho zakoupení tak mohlo dojít právě přes Sandrarta, který se roku 1632 stává správcem giustiniánských rodových sbírek.

José de Ribera: Posívání Kristu olej na plátně, 106,2 x 86,8 cm odhadní cena: 300.000 až 500.000 € (+ provize a další poplatky)

José de Ribera: Posívání Kristu
olej na plátně, 106,2 x 86,8 cm
odhadní cena: 300.000 až 500.000 € (+ provize a další poplatky)

Obraz Posmívání Kristu dalšího neapolského caravaggisty, Španěla Josého de Ribery, ve svém naturalistním ztvárnění scény navazuje kromě Caravaggia také na středověkou záalpskou tradici. Olej už před šesti lety aukcí u Dorothea prošel a navýšení jeho ceny bylo značné, téměř o polovinu současného horního odhadu, který však byl stejný i tehdy. Před minulou dražbou byl obraz zcela neznámý a jako Riberovo dílo ho potvrdil odborník na neapolskou malbu 17. století Nicola Spinosa.

Jan Brueghel mladší: Košík s květy a miskou na nožce olej na desce, 59 x 86,5 cm odhadní cena: 100.000 až 150.000 € (+ provize a další poplatky)
Jan Brueghel mladší: Košík s květy a miskou na nožce
olej na desce, 59 x 86,5 cm
odhadní cena: 100.000 až 150.000 € (+ provize a další poplatky)

Ze čtyř nabízených děl, které jsou z jeho ruky nebo se na nich částečně podílel Jan Brueghel mladší, je nejzajímavější zátiší s košíkem květů a miskou na nožce ze švýcarské soukromé sbírky. Obraz dříve považovaný za práci Jana Brueghela staršího má odhadní cenové pásmo v rozmezí 100 a 150 tisíc eur, což jsou při srovnání dalších umělcových děl podobné kvality, které prošly aukcemi, spíše motivační sumy.

Dalšími zajímavými tipy z nadcházejících vídeňských aukcí starých mistrů by mohly být Portrét janovské dámy, Portrét vousatého muže od Bartolome Veneta, Spící Psyché s amorem, jehož autorem je Abraham Bloemaert nebo obraz Sv. Martin a žebrák z dílny El Greca.