Čína a zbytek Asie

Arcimboldo 26. 11. 2013

Druhá letošní aukce společnosti Arcimboldo, která se konala v úterý 26. listopadu v Kaiserštejnském paláci, vynesla 64,4 milionu korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize). Nabídka tentokrát nebyla zaměřena jen na čínské umění, dražena byla též díla z Japonska, jihovýchodní Asie či islámské umění.

Nového majitele našlo 55 procent z tří set dražených uměleckých děl a starožitností. Třináct tušových maleb se prodalo za milionové částky, dalších 24 položek bylo vydraženo za více než sto tisíc korun.

Čchi Paj-š’: Kachna v lotosové tůni
Čchi Paj-š’: Kachna v lotosové tůni
tuš a barvy na papíře / 101 × 34,5 cm
cena: 8 928 000 Kč

 

Hlavním lákadlem pro čínské kupce byla opět díla moderních čínských mistrů. Vedle maleb nejslavnějšího z nich, Čchi Paj-š’e, který byl zastoupen hned deseti svitky, byly draženy i dvě malby zvířat od Sü Pej-Chunga, půvabný Pasáček s buvolem od Li Kche-Žana a práce několika dalších méně významných malířů. Prodaly se všechny nabízené malby, nejdráže Čchi Paj-š’ova Kachna v lotosové tůni pocházející ze sbírky novináře Milana Weinera, který na začátku 50. let pobýval v Číně jako dopisovatel Rudého práva. Ze startovních 2,3 milionu dražitelé cenu vyhnali až na 8,9 milionu korun, což je třetí nejvyšší cena dosažená na českém trhu za dílo tohoto autora. Dohromady kupci za desítku Čchiových maleb utratili 36,5 milionu korun.

Li Kche-Žanův Pasáček s buvolem, kterého aukční síň umístila na obálku katalogu, se s cenou 6,6 milionu korun stal druhou nejdražší položkou aukce. Úspěchem je rovněž cena 3,2 milionu za atypickou malbu Vepře od Sü Pej-Chunga, jejíž dražba začínala těsně pod milionem korun. Na titul nejdražší české knihy druhé poloviny 20. století aspiruje Čchi Paj-š’ova monografie od Josefa Hejzlara, ve které je reprodukováno i několik z dražených maleb. Kniha, kterou v roce 1970 vydal Odeon, byla dražena jako úplně poslední položka aukce. Z necelých 10 tisíc její cena vylétla až na fantastických 105 tisíc korun.

Li Kche-Žan: Pasáček s buvolem
Li Kche-Žan: Pasáček s buvolem
tuš a barvy na papíře / 76 × 43 cm
cena: 6 572 000 Kč

 

Ze starého čínského umění a starožitností se nejdráže, za 570 tisíc korun, prodala 35 cm vysoká vápencová socha buddhistické světice Kuan-Jin z přelomu 6. a 7. století. Na české poměry za vysoké ceny byly draženy i šperky a luxusní doplňky z nefritu nebo porcelán. Nefritová nádobka na šňupací tabák se například prodala za 260 tisíc, porcelánová miska s drakem se zelenou glazurou pak za 273 tisíc korun. Úspěchem byla také dražba dvou sošek koní bohatě zdobených barevnými emaily. Z vyvolávací ceny 60 tisíc se dostaly až na 236 tisíc korun. Největším překvapením aukce se nicméně stala dražba slonovinové nádobky na štětce, která z 18,6 tisíce korun vylétla na desetinásobnou částku.

Mamlúcký nůž / 14.–16. stol.
Mamlúcký nůž / 14.–16. stol.
délka 21,5 cm
cena: 806 000 Kč

 

Z nečínského umění vzbudil největší zájem mamlúcký nůž z damascénské oceli s bohatě zdobeným slonovinovým pouzdrem. Z 446 tisíc se dostal až na 806 tisíc korun, což je patrně nejvyšší cena za dílo islámského umění dosažená na české aukci. Jedinou další položkou vydraženou nad sto tisíc korun byla japonská dřevěná soška zenového mistra, která se prodala za 136 tisíc korun. Dohromady se díla nečínského umění, která tvořila třetinu prodaných položek, postarala o méně než pět procent celkového obratu aukce.

 


Související články

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Nový rekord českých aukcí, velký zájem o sbírku čtrnácti obrazů Josefa Šímy i více než devadesátiprocentní prodejní úspěšnost. Taková byla nedělní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Padla i řada dílčích autorských aukčních maxim.

23. dubna 2024
Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosava...

21. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Li Kche-žan

Čínský svitek za 13,75 milionu korun

Čínský svitek za 13,75 milionu korun

12. dubna 2021


<