Čínská tušová malba a starožitnosti

Arcimboldo 21. 5. 2013

Další aukce Galerie Arcimboldo, zaměřená na čínské umění a starožitnosti, se bude konat 21. května v pražském Kaiserštejnském paláci. Majiteli galerie Oldřichu Hejtmánkovi se opět podařilo shromáždit velmi zajímavou kolekci moderní čínské tušové malby ze sbírek osobností, které v padesátých letech vycestovaly do Číny.

Sü Pej-Chung (1895–1953), Běžící kůň, tušová malba na papíře, 52 x 73,5 cm
Sü Pej-Chung (1895–1953): Běžící kůň / tušová malba na papíře / 52 x 73,5 cm / vyvolávací cena 3.968.000 Kč

 

Za zmínku stojí dvě tušové malby s motivem běžícího koně ze sbírky Antonína Haška, který působil v letech 1950–1952 v Pekingu jako generální konzul na československém velvyslanectví. Jejich autorem je známý čínský umělec Sü Pej-Chung, který dokázal spojit čínský tradiční způsob malby s technicky dokonalou kresbou, typickou pro evropské malířství.

Čchi Paj-š´ (1864–1957), Tykve a hmyz, tuš a barvy na papíře, 106 x 41 cm
Čchi Paj-š´ (1864–1957): Tykve a hmyz / tuš a barvy na papíře / 106 x 41 cm / vyvolávací cena 2.976.000 Kč

 

Zastoupen bude i v současnosti vůbec nejprodávanější čínský malíř Čchi Paj-š´, mimo jiné výrazně barevným tušovým obrazem Tykve a hmyz z dvacátých let ze sbírky malíře Vojtěcha Chytila, který působil na pekingské umělecké scéně a patřil mezi první sběratele soudobého čínského umění.

Li Kche-žan (1907–1989), Závody na rákosovém jezeře, tuš a barvy na papíře, 68 x 45 cm
Li Kche-žan (1907–1989): Závody na rákosovém jezeře / tuš a barvy na papíře / 68 x 45 cm / vyvolávací cena 1.488.000 Kč

 

V nabídce bude i obraz s názvem Závody na rákosovém jezeře mistra čínské tušové malby Li Kche-žana. Tento umělec se ve čtyřicátých letech začal pod vedením Sü Pej-Chunga věnovat tušové malbě „kuo-chua“ a od roku 1946 studoval u Čchi Paj-š´e. Bez zajímavosti není ani provenience obrazu. Pochází ze sbírky Milana Tichého, režiséra a scénáristy československého státního filmu, který měl za úkol natočit dokument o výstavě „10 let budování socialismu v ČSSR“, zahájené v říjnu 1955 v Pekingu. Díky své práci měl možnost seznámit se s řadou čínských umělců, mimo jiné s mistrem Čchi Paj-š´im.

Dekorativní zrcátko / stříbrná montáž, polodrahokamy, řezaný nefrit / délka 26 cm
Dekorativní zrcátko / stříbrná montáž, polodrahokamy, řezaný nefrit / délka 26 cm / vyvolávací cena 272.800 Kč

 

Dražit se budou i předměty z porcelánu, kameniny a nefritu, řezby ve slonovině, bronzové sochy božstev a další starožitnosti. Krásné je například zrcátko z doby dynastie Čching ve stříbrné montáži vykládané polodrahokamy a zdobené mingským nefritovým medailonem s figurativním řezaným dekorem a držadlem v podobě spony na opasek ve tvaru draka. 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Sü Pej-chung

Asijské starožitnosti a jeden milionový obraz

Asijské starožitnosti a jeden milionový obraz

14. prosince 2015

Příběhy čínských svitků

Příběhy čínských svitků

28. května 2015

Čína a zbytek Asie

Čína a zbytek Asie

16. prosince 2013


<