ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Dílo měsíce: S. Kolíbal - Co bylo dříve hranou

leštěný bronz / 100 cm / cena: 750 000 Kč (bez 20% provize)

Do Čech se po více než čtyřech desetiletích vrátilo jedno z důležitých sochařských děl Stanislava Kolíbala. Bronzová krychle s názvem Co bylo dříve hranou, původem z majetku Thomase Messera, se v únorové aukci 1. Art Consulting prodala v novém autorském rekordu za částku 900 tisíc korun.

Stanislav Kolíbal: Co bylo dříve hranou / 1968 / kombinovaná technika / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 / 900 000 Kč
Stanislav Kolíbal: Co bylo dříve hranou / 1968 / kombinovaná technika / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 / 900 000 Kč

 

Dražba bronzové krychle Co bylo dříve hranou, Kolíbalova díla z roku 1968, přitom v únorové aukci 1. Art Consulting začínala na 348 tisících korun. K vysokému cenovému nárůstu jistě přispěla i skvělá provenience sochy, která původně patřila někdejšímu dlouholetému řediteli Guggenheimova muzea, rodákovi z Bratislavy, Thomasi Messerovi.

Do Čech se socha vrátila koncem loňského roku poté, co byla zakoupena v aukci newyorského aukčního domu Doyle. Práce, vytvořená z leštěného bronzu na laminované dřevěném podkladu, byla v New Yorku 5. listopadu nabízena pod názvem Fluid Cube v rozpětí předaukčního odhadu 6-8 tisíc dolarů. Ten nakonec překonala téměř trojnásobně, když se prodala za 21,25 tisíce dolarů, v přepočtu tedy přibližně za 410 tisíc korun.

Jak vidno, i tento zámořský cenový spurt nakonec ještě skýtal dostatečný prostor pro další tuzemské aukční ocenění díla. Tak tomu bylo ve stejné únorové aukci 1. Art Consulting například i s obrazem Emila Filly, dovezeným do Čech z loňské letní londýnské dražby Sotheby`s (zde). Nabídka bohemik na zahraničních aukcích byla v loňském roce celkově mimořádná. Z desítky nejdražších (zde) byl již ve čtyřech případech potvrzen zpětný dovoz do České republiky.

Stanislav Kolíbal: Fluid Cube / 1968 / instalace díla na vysokém soklu / katalog aukčního domu Doyle New York Stanislav Kolíbal: Fluid Cube / 1968 / instalace díla na vysokém soklu / katalog aukčního domu Doyle New York

 

Share on Facebook  Print 

Loading...