Dílo měsíce: V. Fuka (?) - Na Letenské pláni

olej na plátně / 30 x 45 cm / cena: 340 000 Kč (bez 20% provize)

V březnové aukci Dorothea se objevila dvojice na trhu zcela výjimečných pláten Vladimíra Fuky. Ačkoliv výše startovalo to rozměrnější a signované, autorský rekord nakonec suverénně svým téměř pětinásobným nárůstem překonalo to druhé, v katalogu označené jako nesignované. Dražitelé vsadili na jedinečnou poválečnou civilistní atmosféru díla připomínající Lhotákovy práce ze stejné doby.

Vladimír Fuka: Na Letenské pláni / poč. 50. let / olej na plátně
Vladimír Fuka: Na Letenské pláni / poč. 50. let / olej na plátně / 30,5 x 45 cm / Dorotheum 8.3.2014 / 408 000 Kč

Vladimír Fuka (1926-77) patří mezi výrazné výtvarníky generace 40. let 20. století. Za války začínal v ateliéru Josefa Sudka, poté se stýkal s okruhem osobností kolem Jiřího Koláře. Známý je dnes především jako kreslíř, ilustrátor a knižní grafik. Jeho kresby, akvarely a kvaše z konce 40. a počátku 50. let čerpají z válečné a poválečné civilistní poetiky městské periferie. Výrazné oleje na plátně z tohoto období jsou, nejen na aukčním trhu, ale i ve veřejných sbírkách, mimořádnou vzácností. Fuka v tomto raném období tvořil vesměs práce na papíře či kartonu. O něco málo lépe je v tuzemských sbírkách zastoupena jeho tvorba počátku 60. let. Fuka pak v roce 1967 (po EXPU 67 v Montrealu, na němž spolupracoval) emigroval i se ženou Evou do USA.

V březnové aukci Dorothea se objevila hned dvě autorova plátna. Rozměrnější z nich, s výraznou signaturou vpravo dole, Cirkus Henry na Letné, bylo nabídnuto za 120 tisíc korun a nakonec i s provizí dosáhlo přesně dvojnásobku této částky. S nižší vyvolávací cenou, na 70 tisících korunách, začínalo plátno Na Letenské pláni, v katalogu uvedené jako nesignované. Svou jemnou "lhotákovskou" poetikou však vzbudilo mezi dražiteli značný zájem, a tak nakonec skončilo na částce 408 tisíc korun. Ta je nyní i novým autorovým aukčním rekordem.

Vladimír Fuka: Cirkus Henry na Letné
Vladimír Fuka: Cirkus Henry na Letné / 1950 / olej na plátně / 65,5 x 100 cm / Dorotheum 8.3.2014 / 240 000 Kč

Vladimír Fuka v tomto období maloval některé obrazy společně s Kamilem Lhotákem, známá je například společná malba Cadavre (1951), původem ze sbírky Jiřího Koláře, dnes v Národní galerii v Praze. Společným dílem Fuky a Lhotáka by nakonec mohlo být i velmi zdařilé plátno Na Letenské pláni. Ostatně, při jeho podrobnější prohlídce lze vpravo dole nalézt dvojici nečitelných slov, patrně jde o signaturu. Ať už je ale autorem kdokoliv z tohoto uměleckého okruhu - v podobném duchu maloval v této době například i Václav Bartovský, viz jeho dražené plátno Sen - , nový majitel zcela jistě dobře pořídil a získal jedno z výrazných dobových děl přelomu čtvrtého a páteho desetiletí.

Václav Bartovský: Sen / olej na plátně / 95 x 57 cm / Dorotheum 12.3.2011 / 360 000 Kč

Vladimír Fuka ve svém bytě na Letenském náměstí v Praze od počátku 50. let s přáteli pracoval na svém ojedinělém výtvarném deníku. Pomocí výstřižků, skic, kreseb zachytil atmosféru doby. Zachovalé torzo těchto záznamů, Deník 1952, byl před třemi lety, šest desetiletí po svém vzniku, vydán knižně a právem nominován na cenu Magnesia Litera.

Artslimit 24. 3. 2024

Bartovský Václav

Hledání ztraceného času s Václavem Bartovským

6. prosince 2012

Dorotheum 12. 3. 2011

Dorotheum 12. 3. 2011

10. dubna 2011

Fuka Vladimír

Znovu Fuka z Letné

Znovu Fuka z Letné

6. června 2015

Od Kubína po Kodeta: rekordy napříč trhem

11. dubna 2014