Hegenbarth a Neuschul

Galerie Pictura 16. 12. 2015

Vánoční aukce Galerie Pictura (16. prosince ve Velkopřevorském paláci) nabídne mimo jiné dva zajímavé obrazy doposud všeobecně málo známých českých Němců: Josefa Hegenbartha  a Ernesta Neuschula. Jejich díla se do aukcí začala dostávat až v nedávné době a pomalu si razí cestu na výsluní zájmu domácího trhu s uměním. Vzhledem ke své kvalitě se mohou v tomto směru postarat o příjemná překvapení.

Josef Hegenbarth: Golgota / 1919 / olej na plátně / 59 × 49,5 cm vyvolávací cena: 280 000 Kč

Josef Hegenbarth: Golgota / 1919 / olej na plátně / 59 × 49,5 cm / vyvolávací cena: 280 000 Kč

 

Josef Hegenbarth (1884–1962) narozený v České Kamenici studoval na pražské Akademii u Augusta Brömseho. Od roku 1905 působil převážně v Drážďanech (také zde studoval na místní Akademii), ale nadále udržoval kontakty s pražskými německými umělci (byl např. členem výrazných pražských uměleckých skupin Pilgergruppe či Prager Secession), v rodné vlasti měl ve dvacátých letech také dvě samostatné výstavy. Podobně jako převážná část česko-německých malířů zpracovával ve svých dílech často biblické náměty. Do této kategorie patří i nabízená malba Golgota z roku 1919. Je to vysoce expresivní a zároveň v symbolismu zakořeněné dílo s příznačným pastózním a vrstevnatým způsobem malby (to je také společný znak pro větší skupinu česko-německých umělců). Tento obraz středních rozměrů je z rubové strany opatřen štítkem Werk-Verzeichnis Josef Hegenbart A I 502 (soupis díla).

Hegenbarth se kromě malby věnoval velmi intenzivně grafice a kresbě (převážně tématům zvířat a cirkusovým výjevům) a vytvořil ilustrace k pohádkám a mnoha dílům světové literatury. Jeho díla jsou v českých aukcích nabízena zřídka a převážně jde právě o grafiky nebo kresby, malby jsou spíše výjimkou. Jeho nejlepší aukční výsledek je 108 000 korun (včetně provize) za obraz Pramen, který byl prodán v únoru tohoto roku u 1. Art Consulting.

Ernest Neuschul: Moje tři ženy a dítě / přelom 20. a 30. let 20. stol. / olej na plátně / 100 × 81 cm / vyvolávací cena: 300 000 Kč

Ernest Neuschul: Moje tři ženy a dítě / přelom 20. a 30. let 20. stol. / olej na plátně / 100 × 81 cm / vyvolávací cena: 300 000 Kč

 

Ještě méně často se na českém trhu můžeme potkat s díly ústeckého rodáka, zajímavého malíře a tanečníka s pohnutými životními osudy, Ernesta Neuschula (1895–1968). Studoval na pražské Akademii u Franze Thieleho, po první světové válce pokračoval ve studiích v Berlíně, kde později, ve 30. letech, působil jako profesor na Akademii. V roce 1919 a 1924 měl v Praze samostatné výstavy. Jeho berlínskou výstavu v roce 1933 zavřeli nacisté a velkou část jeho obrazů tehdy zničili. Po těchto událostech se vrátil do Československa, potom krátce pobýval v SSSR, odkud se pod hrozbou uvěznění (z politických důvodů) vrátil zpět do rodného Ústí nad Labem. Po zabrání Sudet uprchl do Prahy a odtud roku 1939 emigroval do Londýna, kde zůstal do konce svého života.

Neuschulových děl se bohužel nezachovalo mnoho, proto se v aukcích objevují velmi vzácně. Picturou nabízený poměrně rozměrný obraz Moje tři ženy a dítě vznikl na přelomu 20. a 30. let a je typickým příkladem nové věcnosti vyšlé z německého expresionismu, jíž byl Neuschul představitelem. V tomto díle se snoubí pro autora typická chladnost a odměřenost, až s nádechem mysticismu, s pečlivě vystavěnou kompozicí a nevšedním koloritem.

Neuschulovo autorské domácí aukční maximum pochází z minulého roku, kdy se v aukční síni European Arts vydražil obraz Muž a žena za 528 tisíc korun, v době prodeje šlo dokonce i o světový aukční rekord. Stejný obraz byl přitom o několik let dříve nabízen na berlínské aukci ani ne za polovinu této částky. Rekord malby Muž a žena však letos v říjnu v Berlíně překonal prodej plátna Schleppkähne an der Elbe (Čluny na Labi, 1926). To nového majitele našlo i s poplatky v přepočtu přibližně za 614 tisíc korun. Tyto prodeje dobře ilustrují zvýšený zájem o Neuschulovo dílo.

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Neuschul Ernest

Osma a Němci

Osma a Němci

8. listopadu 2014


<