Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun
8. dubna 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 19.04.2021
Nově identifikovaný obraz Cirkus od Toyen se v půlce dubna prodal za bezmála 80 milionů korun a zařadil se tak na druhou příčku historického top 10 českých aukcí.
Z deseti nejdražších obrazů hned šest prošlo aukcemi v posledních dvou a půl letech a s výjimkou Kupkova Tvaru modré na páté příčce byly všechny draženy v posledních pěti letech. Hranicí pro vstup do první desítky je cena více než 37 milionů korun. Kupka se čtyřmi obrazy je současně nejčastěji zastoupeným autorem, na druhé příčce je Oskar Kokoschka se třemi obrazy.
1) František Kupka: Divertimento II, 1935 (1938),
olej na plátně, 59 × 92 cm,
cena: 90 240 000 Kč, Galerie Kodl 29. 11. 2020
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
2) Toyen: Cirkus, 1925, olej na plátně, 90 x 90 cm, cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021 |
|
Více o tomto díle (zde).
|
|
Více o tomto díle (zde).
4) Oskar Kokoschka: Praha - Pohled z křížovnického kláštera, 1934, olej na plátně, 85 x 115 cm, cena: 78 487 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde).
5) František Kupka: Plochy příčné II, 1923, olej na plátně, 81 × 63 cm, cena: 78 000 000 Kč, Galerie Kodl 26. 5. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
|
6) František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935,
olej na dřevě, 55 × 60 cm,
cena: 62 000 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016
Zpráva o aukci (zde).
7) František Kupka: Tvar modré, 1913,
olej na plátně, 73 × 60 cm,
cena: 57 422 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
8) Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–56, vaječná tempera a olej na plátně, 116 × 93 cm, cena: 57 040 000, Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
9) Oskar Kokoschka: Praha (Pohled z ateliéru na Petřín), 1936/37,
olej na plátně, 94 x 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
10) Oskar Kokoschka: Žáby, 23. 8. 1968,
olej na plátně, 61 x 92 cm,
cena: 37 700 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
Za posledních několik let se TOP 10 Františka Muziky zcela proměnilo. Pouze s jedinou výjimkou se v něm nyní nacházejí díla zakoupená na aukcích od roku 2018. Loni se Muzika také dostal mezi nejúspěšnější umělce na aukcích, patřilo mu sedmé místo v ř...
8. dubna 2024Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10
V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.
27. února 2024Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška
Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...
23. února 20248. dubna 2024
27. února 2024
23. února 2024
24. dubna 2020
23. ledna 2020
17. prosince 2019
10. srpna 2022
25. března 2022
28. července 2021