ART+, all about the art market
December 2022 1813 

Jiří Kolář z Guggenheimu

Etcetera 6. 6. 2020

Na podzim uplyne 45 let od velké výstavy Jiřího Koláře v Guggenheimově muzeu v New Yorku. Na výstavě, která částečně běžela souběžně s retrospektivou Františka Kupky, bylo prezentováno na tři sta Kolářových koláží a asambláží. Jednu z nich na své aukci začátkem června nabídne společnost Etcetera.

Jiří Kolář s Thomasem Messerem v září 1975, foto: Guggenheim Museum
Jiří Kolář s Thomasem Messerem v září 1975, foto: Guggenheim Museum

 

 

Výstava, která začala necelé dva týdny před umělcovými 61. narozeninami, byla Kolářovou dosud největší muzejní výstavu. Setkání Kupky a Koláře nebylo samozřejmě náhodné, obě výstavy se konaly z iniciativy ředitele muzea Thomase Messera, který se narodil v Bratislavě a před válkou studoval v Praze. Současně s výstavou v Guggenheimově muzeu měl Kolář tři další výstavy v newyorských galerií (Champlain Ravagnan, Harriet Griffin a Willard), které začaly v rozmezí pouhých několika dní.

Aukční katalog o nabízeném díle krom výstavy v Guggenheimově muzeu uvádí pouze, že prošlo galerií Harriet Griffinové a následně bylo ve sbírce paní William Edwardsové. Ve skutečnosti, jak dokládají štítky na zadní straně, byla tato drobná asambláž v Guggenheimově muzeu vystavena hned dvakrát. Poprvé na výstavě na podzim 1975, podruhé v roce 1978. 
 

Jiří Kolář: Objektová báseň, 1971
Jiří Kolář: Objektová báseň, 1971, 
asambláž, koláž, dřevěná deska, plexibox, 40 × 30 cm,
cena: 120 000 Kč (+ 20% provize), Etcetera 6. 6. 2020

 

 

Poprvé je jako zapůjčitel uvedena Harriet Griffin Gallery, podruhé Mrs. William Edwards. V názvu výstavy je na druhém štítku uvedeno Director's Attention. Výstava tohoto jména se na stránkách muzea ani v dobovém tisku neobjevuje, od ledna do března 1978 nicméně muzeum hostilo výstavu Jiří Kolář at the Guggenheim a lze tedy předpokládat, že šlo právě o ni.

O identitě sběratelky paní Edwardsové toho z otevřených zdrojů na internetu mnoho zjistit nejde. I to málo, co dohledat lze, nicméně ještě zvyšuješ atraktivitu díla. Manželé Sibyla H. Edwardsová a William C. Edwards Jr. jsou ve výročních zprávách Guggenheimova muzea z druhé poloviny 70. let uváděni jako významní podporovatelé muzea a Kolář byl zjevně jejich oblíbeným autorem.

Ve zmíněném roce 1978 muzeu věnovali 34 Kolářových děl a koupi jednoho zafinancovali. V roce 1979 muzeu darovali další rozměrnou Kolářovu chiasmáž (120 na 150 cm) a když o rok později paní Sibyla zemřela, věnoval její manžel ve vzpomínce na ni muzeu dalších dvacet obrazů a prací na papíře, mezi nimi i pět Kolářů.
 

Jiří Kolář: Objektová báseň, 1971
Zadní strana nabízeného díla, vpravo štítek Harriet Griffin Gallery,
vlevo dva štítky z Guggenheimova muzea z let 1975 a 1978.

 

 

V jednom z katalogů MoMA ze začátku 60. let je Mrs. William C. Edwards Jr. uvedena jako tajemnice Dallas Museum for Contemporary Art. Že patrně jde o stejnou paní Edwardsovou, naznačuje skutečnost, že v roce 1983 muzeum dostalo darem na její památku Kolářovu asambláž Sen mladého Kolumba z roku 1980.

Jiří Kolář je nejčastěji nabízeným českým autorem na zahraničních trzích. Jen v loňském roce bylo na aukcích v Itálii, Belgii, Nizozemí, Německu, Francii, Švédsku, Velké Británii, Spojených státech a dokonce i Jižní Africe nabízeno na 150 Kolářových děl. Týden před Vánoci byla v newyorské aukční síni Doyle spolu s dalšími třemi díly prodaná i nyní nabízená asambláž. Prodala se bez výraznějšího nárůstu za necelých sto tisíc korun. Na aukci společnosti Etcetera v sobotu 6. června večer bude startovat na 120 tisících (+ 20% provize).
 

Doyle Auctions, New York 18. 12. 2019
Kolářova díla v aukčním katalogu Doyle Auctions, New York 18. 12. 2019

 

 

Kolářův aukční rekord má hodnotu více než půl milionu korun. Nejdráže se před čtyřmi lety na aukci Arthouse Hejtmánek prodalo jedno z umělcových charakteristických jablíček, z plošných koláží a asambláží maximum drží rozměrná koláž Duben z roku 1985, která se již před deseti lety na aukci 1. Art Consulting prodala za 540 tisíc korun. 

Z koláží, které prošly výstavami v Guggenheimově muzeu, se na českých aukcích dosud objevila jen jedna. Velkoformátový Rozhovor o paní Recamier z roku 1971, který se před sedmi lety na aukci společnosti Orlys prodal za vyvolávací cenu 322 tisíc korun. 

 

Share on Facebook  Print 

Loading...