Kubišta přes deset, rekordní Bauch a drahé papíry

European Arts 22. 11. 2020

Aukce společnosti European Arts v neděli 22. listopadu přinesla nové autorské rekordy pro Jana Baucha, Jana Šafaříka nebo Josefa Václava Myslbeka. Jeden obraz se prodal za více než deset milionů, čtrnáct děl překonalo hranici milionu korun a dalších 74 položek bylo draženo za částky přes sto tisíc korun. Nového majitele našlo 132 ze 154 položek katalogu (85 procent) a sběratelé na aukci dohromady utratili 82,4 milionu korun.

Bohumil Kubišta: Zátiší s pivoňkami, 1909

Bohumil Kubišta: Zátiší s pivoňkami, 1909, olej na plátně, 64 x 82,5 cm, cena: 17 112 000 Kč

Nejdražší položkou se stalo titulní dílo aukce, zátiší od Bohumila Kubišty pocházející ze sbírky právníka Františka Čeřovského, který byl významným prvorepublikovým sběratelem moderního umění a který Kubištu již v roce 1911 zastupoval ve sporu s Josefem Ullmannem. Ullmann svého mladšího kolegu fyzicky inzultoval, poté co Kubišta jeho obrazy přirovnal k čmáranici vytvořené oslem pošvihávajícím ocasem namočeným do barvy. Spor Kubišta vyhrál a Ullmann byl odsouzen k pokutě 30 korun (více zde). Zátiší s pivoňkami z roku 1909 je jedním z děl, v nichž se Kubišta vyrovnával s dílem Paula Cézanna. Obraz se prodal za vyvolávací cenu 17,11 milionu korun, což je druhá nejvyšší cena za malířovo dílo. Dráž se prodalo jen srovnatelné zátiší ze sbírky manželů Hascoeových, které aukční síň 1. Art Consulting před sedmi lety vydražila za téměř 18,5 milionu korun.

Za vyvolávací cenu se prodal i druhý nejdražší obraz aukce, kubizující Zahrada z roku 1931 od Jana Baucha, která se mimo jiné objevuje na obálce poslední malířově monografie. Cena 4,71 milionu korun je Bauchovým novým aukčním rekordem, ten minulý držela poslední tři roky s cenou 4,34 milionu korun příbuzná Snová krajina. Obraz se v posledním čtvrtstoletí v aukci objevil již potřetí. V listopadu 1997 jej na aukci společnosti Meissner-Neumann za necelých 470 tisíc korun získali američtí manželé Hascoeovi. Při rozprodeji jejich sbírky v červnu 2011 v Londýně se prodal za 2,23 milionu korun. Třetím nejdražším dílem aukce byl další Bauchův obraz, stylizovaná krajina Přístav z roku 1931, která se prodala po jednom příhozu za téměř 3 miliony korun.

Jan Bauch: Zahrada, 1931

Jan Bauch: Zahrada, 1931, olej na plátně, 80 x 100 cm, cena: 4 712 000 Kč

Novým autorským rekordem je také cena 2,73 milionu korun za obraz Italský bulvár od Jana Šafaříka, který do aukce přišel již potřetí v posledních patnácti letech. V roce 2006 stál 360 tisíc a o deset let později již 1,86 milionu korun. Aukcemi podle ART+ dosud prošly dvě desítky Šafaříkových obrazů, cenový rekord posledních šest let držel obraz Theatre Sarah, který se na aukci stejné aukční síně prodal za 2,22 milionu korun.

O opakované prodeje šlo i v případě čtyř dalších milionových obrazů, děl Antonína Hudečka, Josefa Čapka, Václava Špály, Jana Zrzavého a Mikuláše Medka, které se prodaly za částky od 2,48 milionu do 3,47 milionu korun. Dvě prvně jmenované malby se prodaly se ztrátou kolem 400 tisíc korun, zbývající tři obrazy naopak zaznamenaly cenové nárůsty v podobné výši. Těsně přes milion se dostal i obraz Bar od Karla Černého, jehož cena za sedm let od posledního prodeje vzrostla o 270 tisíc korun. S výrazným nárůstem více než 600 tisíc, za konečných 1,49 milionu, se dále prodal dvojportrét Ein Paar od Jiřího Karse a za 1,3 milionu korun našla kupce rozměrná krajina od Jana van Goyen.

Jan Šafařík: Boulevard Italien, kolem 1912

Jan Šafařík: Boulevard Italien, kolem 1912, olej na plátně, 65 x 80 cm, cena: 2 728 000 Kč

Vysokých cen dosáhlo i několik prací na papíře v čele se dvěma kvaši Františka Kupky: Ilustrace k obálce časopisu Cocorico z roku 1900 se prodala za 1,67 milionu a abstrakce Mechanisme z poloviny 20. let vystoupala z necelých 500 tisíc na 1,24 milionu korun. Úspěchem je také cena 992 tisíc korun za pastel Motýlí čas – Předjaří, dílo Toyen z roku 1945. Dražba startovala na 620 tisících korun a dosažená cena je třetí nejvyšší za malířčinu práci na papíře. Z 87 tisíc na 868 tisíc a ze 111 tisíc na 744 tisíc korun vystoupaly dvě barevné kresby Zdeňka Sklenáře k Opičímu králi. Výrazně se bojovalo také o barevnou akvatintu od Joana Miróa, který se z 310 tisíc dostala na 868 tisíc korun.

Nejdražší z nabízených soch byl minimalistický Bílý reliéf od Karla Malicha, pozdější novodobá edice podle modelu z roku 1964, který se prodal za vyvolávací cenu 1,36 milionu korun. Novým autorským rekordem je cena 930 tisíc korun za bronzovou sochu Hřebec Ardo od Josefa Václava Myslbeka, kterou jsme podrobně představovali v dubnovém čísle a která startovala na necelých 350 tisících korun (více zde). Třetí nejvyšší autorskou cenou je částka necelých půl milionu korun za metr vysoký bronz Dar nebes a země od Jana Štursy. Totéž platí i v případě muláže Bios I od Ladislava Zívra, která se prodala za 570 tisíc korun.

Zdeněk Sklenář: Opičí král, 1960

Zdeněk Sklenář: Opičí král, 1960, kombinovaná technika
na papíře, 26,4 x 18,6 cm, cena: 868 000 Kč

Součástí dražené kolekce byl i zajímavý soubor umění 19. století v čele se dvěma krajinami Aloise Bubáka, které se prodaly za 806 tisíc a 595 tisíc korun. Ze 149 tisíc na 310 tisíc korun vystoupala komorní krajina Starý dub ve Fontainebleau od Antonína Chittussiho. Za vyvolávací cenu 347 tisíc korun se prodala veduta pražského Staroměstského náměstí od Ferdinanda Lepié. Shodně za 236 tisíc korun byly vydraženy ještě malířská skica od Václava Brožíka a pastel Jana Preislera.

Nejdražšími položkami, jež zůstaly bez kupce, byly dva zajímavé obrazy vlámského malířství 17. století: Vertumnus a Pomona od Adriaena van Stalbemta a květinové zátiší od Nicolaese van Veerendaela. Oba byly shodně nabízeny za 1,55 milionu korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024