Kubistický Procházka na papíře

Dorotheum Vídeň 26. 11. 2019

V rámci své aukce moderního umění nabídne Dorotheum příští úterý ve Vídni kubistickou kresbu Antonína Procházky z roku 1914 s názvem Hlava muže. Práce na papírové podložce z umělcova raného kubistického období se na trhu objevují poměrně zřídka. 

Antonín Procházka: Hlava muže, kolem 1914 tužka, tuš a akvarel na kartonu, 27,7 x 21,5 cm odhadní cena: 25 000 až 35 000 EUR Dorotheum Vídeň 26. 11. 2019

Antonín Procházka: Hlava muže, kolem 1914
tužka, tuš a akvarel na kartonu, 27,7 x 21,5 cm
odhadní cena: 25 000 až 35 000 EUR
Dorotheum Vídeň 26. 11. 2019
 
 
Kresba Hlava muže vznikla kolem roku 1914, tedy v první třetině malířova poměrně krátkého kubistického období, které trvalo zhruba do roku 1925. Podle údajů aukční síně dílo pochází ze sbírky ve Spojených státech amerických. Zda jde o sbírku veřejnou nebo soukromou, není specifikováno. Na lícové straně je kombinovanou technikou kubisticky zpracovaná mužská hlava, na druhé pak studijní kresba tužkou s autorovým přípisem v horní části.
 
Cena kresby je odhadována v rozmezí 25 až 35 tisíc eur bez provize, tedy zhruba 650 až 910 tisíc korun, což je zcela v souladu s posledními prodeji umělcových kreseb z kubistického období. Těmi nejvyhledávanějšími a nejdražšími, avšak nepříliš často draženými, jsou právě ty, které Procházka vytvořil zhruba mezi lety 1910 až 1915. 
 
 
Antonín Procházka: Hlava muže, kolem 1914 tužka, tuš a akvarel na kartonu, 27,7 x 21,5 cm odhadní cena: 25 000 až 35 000 EUR Dorotheum Vídeň 26. 11. 2019

Kresba tužkou na druhé straně kartonu, nápis nejspíše vlastní rukou
 
 
Marcela Macharáčková ve svém posudku kresbu stylově srovnává mimo jiné s cyklem kreseb Kapky vznikajícím ve stejném období. Některé prošly také trhem: v roce 2016 byla opakovaně nabízena kresba Kapky II (o třináct let dříve dražená pod názvem Zátiší se sirkami), její cena se vyšplhala na 660 tisíc korun. U Sotheby's v Londýně se v roce 1997 prodala další kresba s názvem Kapky téměř za 22 tisíc liber (přepočtem tehdejším kurzem by to byla částka přesahující milion korun).
 
Nejdražší Procházkovou kresbou na domácím trhu je už dva roky Kubistická hlava z roku 1910 s proveniencí ze sbírky Otakara Teyschla, která byla vydražena u 1. Art Consulting za minimální podání ve výši 1,14 milionu korun. Milionovou částku již dříve překonal také pastel Hlava ženy ze sbírky Mojmíra Helceleta z poloviny desátých let (1,08 milionu). Akvarel Žena s rukama v klíně (Poprsí dívky) z roku 1911 stál ve stejném roce, 2013, 720 tisíc korun. Nejvyšší sumu celosvětově, 47 tisíc liber (1,3 milionu korun), vydal nový majitel za akvarel Zátiší s vázou a květinou z přelomu let 1914 a 1915 na aukci Sotheby's v červnu 2011, kdy se rozprodávalo české umění ze sbírky manželů Hascoeových. 
 
 
Antonín Procházka: Kapky II, 1914-1915 akvarel, křída (podložka neuvedena), 25 x 17,7 cm  cena: 660 000 Kč 1. Art Consulting 9.10.2016
Antonín Procházka: Kapky II, 1914-1915
akvarel, křída (podložka neuvedena), 25 x 17,7 cm 
cena: 660 000 Kč
1. Art Consulting 9. 10. 2016
 
 
Ačkoli Antonín Procházka patří k žádaným a v kategorii maleb k velmi drahým autorům, jeho  nejdražší kresby pohybující se kolem hranice milionu korun, se stále nedají cenově srovnávat s cenami kreseb Emila Filly. Je to poměrně paradoxní, neboť zatímco Antonín Procházka opouští kubistiský výraz poměrně záhy ve prospěch neoklasicismu, Emil Filla v jeho zajetí zůstává po velmi dlouhé období své umělecké tvorby. 
 
Fillova nejdražší kresba, akvarel Polopostava ženy z roku 1911, byl před třemi lety na aukci European Arts vydražen za 9,93 milionu korun. Amsterodamské zátiší vytvořené ve stejném období jako aktuálně nabízená Procházkova kresba se loni v Galerii Kodl prodalo za 3,6 milionu. Tři další realizace z doby kolem roku 1915 prošlé trhem se pohybovaly na částkách mezi 1,4 a 2,4 milionu korun. Předstihla je také ale už kresba Zátiší s kyticí a hroznem z konce 30. let prodaná před čtyřmi lety v Galerii Kodl za 2,64 milionu korun.
 
 

Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<