Text Skřivánek Jan | Datum 28.05.2014
Na aukcích v Berlíně a v Kolíně nad Rýnem budou v následujících dnech draženy dva liniové obrazy Zdeňka Sýkory a působivý raný olej Františka Kupky.
Berlínská aukční síň Grisebach na své aukci ve středu 29. května nabídne vynikající raný Kupkův obraz Růžový klobouk z roku 1906. Jde o málo známé dílo, které je však jedním z nejlepších malířových obrazů z počátku 20. století, jež se v posledních letech objevily na trhu.
Podle katalogového hesla byl obraz v roce 1946 vystaven na Kupkově retrospektivě v pražském Mánesu a zmiňuje jej také Ludmila Vachtová v malířově monografii z roku 1960. K provenienci malby katalog uvádí, že prošla pařížskou galerií Karl Flinker a že je nabízena ze soukromé jihoněmecké sbírky.
Předaukční odhad počítá s cenou 120 až 150 tisíc eur (maximálně 4,1 milionu korun; v této částce není zahrnuta aukční provize), což je vzhledem ke kvalitám malby velmi konzervativní odhad. Loni byl na aukci European Arts Kupkův obraz Antropoides z roku 1902 vydražen za 10,8 milionu korun. Námětově se jednalo možná o atraktivnější dílo než nyní nabízený portrét, na druhou stranu však šlo o malbu na kartonu, zatímco Růžový klobouk je olej na plátně.
Den po Kupkovi, v pátek 30. října, budou v Kolíně nad Rýnem na aukci společnosti Lempertz draženy dva liniové obrazy Zdeňka Sýkory z počátku 90. let. Předaukční odhad operuje s cenou 60 až 80 tisíc eur (až 2,2 milionu korun, bez aukční provize). I u těchto děl se dá očekávat, že konečná cena odhad výrazně překoná.
Na českých aukcích se v posledních pěti letech již čtyři Sýkorovy liniové obrazy prodaly za částky nad 3 miliony korun (bez aukční provize). Šlo přitom o díla zhruba o desetiletí mladší než v Kolíně nabízené obrazy.
Loni v květnu společnost Lempertz vydražila Sýkorovy Linie No. 160 z roku 1998 za 140 tisíc eur (včetně provize). Předaukční odhad přitom počítal jen se zhruba třetinovou cenou. Součástí páteční aukce vedle dvou zmiňovaných obrazů budou i dva Sýkorovy sítotisky z 80. let, které jsou nabízeny shodně za 3 tisíce eur (bez provize).
Českými aukcemi letos prošly dva Sýkorovy liniové obrazy z let 2002 a 2004. Starší Linie No. 212 se v únoru na aukci 1. Art Consulting prodaly za 3,97 milionu korun, Linie No. 228 naopak na květnové aukci téže společnosti zůstaly s cenou 3,32 milionu korun (obě ceny jsou včetně provize) nevydraženy.
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 202427. března 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
5. ledna 2023
10. srpna 2022
7. června 2022