Kupka, Bauch a Hascoe

European Arts 22. 11. 2020, Galerie Kodl 29. 11. 2020

Nejdražší položkou nadcházející aukce Galerie Kodl je abstraktní obraz Františka Kupky. Druhou nejdražší položkou na aukci European Arts je stylizovaná krajina od Jana Baucha. Oba obrazy pocházejí ze sbírky Hascoe a nejde zdaleka o první díla s touto proveniencí na českých aukcích.


František Kupka: Divertimento II, 1935 (1938),
olej na plátně, 59 × 92 cm,
vyvolávací cena: 30 000 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 29. 11. 2020

Sbírka amerických manželů Normana a Suzanne Hascoeových zaměřená na české umění 19. a 20. století vznikla v letech 1993 až 2007 nákupy na českých i zahraničních aukcích. Po jejich smrti byla sbírka rozprodána na specializované aukci Sotheby's v Londýně v červnu 2011. Kupkův obraz Divertimento II z let 1935–38 Hoscoeovi získali v roce 1999 na aukci v New Yorku v přepočtu za 5,5 milionu korun. Před devíti lety se v Londýně, včetně daně a dovozních poplatků, prodal za necelých 16 milionů korun. Na aukci Galerie Kodl bude startovat na částce 30 milionů korun (+ 20% provize) a odhad počítá s cenou 40 až 70 milionů korun.
 

Jan Bauch: Zahrada, 1931


Jan Bauch: Zahrada, 1931,
olej na plátně, 80 x 100 cm,
vyvolávací cena: 3 800 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 22. 11. 2020

Obraz Jana Baucha Zahrada z roku 1931, který se mimo jiné objevuje na obálce jeho poslední monografie z roku 2012, je jedním z malířových nejkubističtějších děl. "(Kubismus) sehrál roli očistné lázně, a to nejen ve výtvarném umění, ale i v hudbě a poezii. Pokud jde o umění abstraktní, směřuje k němu výtvarnou zkratkou každý výtvarný umělec," přemítal malíř v roce 1963 v rozhovoru s Otakarem Štorch-Marienem. Obraz Hascoeovi získali v roce 1997 na aukci společnosti Meissner-Neumann za necelých 470 tisíc korun. V Londýně se v červnu 2011 prodal za 2,23 milionu korun. European Arts jej nabízejí za 3,8 milionu korun (+ 24% provize), což je o 300 tisíc víc, než je malířův stávající aukční rekord.

 

Karel Černý: Bar de Saxe, 1936


Karel Černý: Bar de Saxe, 1936,
olej na plátně, 55 x 73,5 cm
cena: 1 790 000 Kč, 1. Art Consulting 25. 10. 2020

Dalšími díly ze sbírky Hascoeových na obou aukcích budou bronzový odlitek třetinového modelu koně Sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka (více zde) a pastel Jezdci v lese od Jana Preislera. Stejnou provenieci měl i obraz Bar de Saxe od Karla Černého, který se v říjnu na aukci 1. Art Consulting prodal za 1,79 milionu korun. Hascoeovi toto dílo získali v roce 2004 na aukci Galerie Pictura za necelých 760 tisíc, v Londýně o sedm let později se prodalo v přepočtu o půl milionu korun dráž.
 

Otakar Kubín: Krajina z jižní Francie, 1910–14

Jiří Kars: Krajina z jižní Francie, 1911–12,
olej na plátně, 55 x 65 cm,
cena: 504 000 Kč, Galerie Art Praha 15. 11. 2015

 

V minulých letech českými aukcemi prošlo minimálně dalších devět obrazů a prací na papíře ze sbírky Hascoeových. Zatím nejdraže se prodalo Zátiší od Bohumila Kubišty, které bylo již v roce 2013 na aukci 1. Art Consulting vydraženo za 18,49 milionu korun. Stejná aukční síň obraz ostatně o třináct let dříve Hascoeovým prodala, tehdy stál méně než třetinu. V Londýně se v červnu 2011 prodal na spodní hranici odhadu za 11,7 milionu korun. Nejvýraznější nárůst zaznamenala Krajina z jižní Francie do Jiřího Karse, která v Londýně výrazně zaostala za odhadem a prodala se necelých 92 tisíc korun. Hned na jaře 2012 tento obraz na aukci Galerie Pictura vystoupal na 288 tisíc korun. O tři roky později jej Galerie Art Praha vydražila za více než půl milionu korun.

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021


<