Londýn: týden ve znamení starých mistrů

Rubens za 45 milionů liber

Minulý týden se v Londýně uskutečnilo několik večerních i denních aukcí děl starých mistrů. Nejúspěšnější z nich, co se celkového finančního objemu týče, byla večerní aukce Christie's, která vynesla celkem 65,4 milionu liber. Velkou část z toho však tvořila cena jediného obrazu, Lota a jeho dcer od Petera Pavla Rubense.

Peter Paul Rubens: Lot a jeho dcery / kolem r. 1614 olej na plátně / 190 x 225 cm cena: 44 882 500 GBP Christie's Londýn, 7. 7. 2016

Peter Paul Rubens: Lot a jeho dcery / kolem 1614
olej na plátně / 190 x 225 cm / cena: 44 882 500 GBP, Christie's Londýn, 7. 7. 2016

Donedávna téměř neznámý obraz Lot a jeho dcery namaloval Rubens kolem roku 1614, později byl ve sbírkách císaře Josefa I. Habsburského a vévodů z Marlborough, znám byl až doposud jen z nepříliš kvalitních fotografií. Aukční síň odhadovala jeho cenu mezi 20 a 30 miliony liber (bez provize), částka téměř 45 milionů liber, za kterou obraz získal nový majitel, předčila veškerá očekávání. Stal se tak vůbec nejdražším obrazem v kategorii starých mistrů, který se kdy u Christie's prodal a  zároveň se jedná o druhý celosvětově nejdražší Rubensův obraz prodaný v aukci. Prvenství nadále drží plátno Vraždění neviňátek vydražené v roce 2002 u Sotheby's za 49,5 milionu liber.

Dalších zajímavých cen na večerní aukci Christie's 7. července dosáhly především obrazy Pietera Brueghela mladšího, zejména jeho Čtyři roční období, které si odnesl nový majitel za 6,5 milionu liber, či párové obrazy Bernarda Bellotta s pohledy na různé části Canalu Grande z doby kolem roku 1740 s cenou 3,5 milionu liber.

O den dříve pořádala večerní aukci i Sotheby's. Ačkoli její výsledek byl nesrovnatelný s tou Christie's (16,5 milionu liber) – zřejmě díky tomu, že tentokrát nenabídla až tak výrazná jména –, přinesla řadu nových autorských rekordů. Nejvýraznějšími z nich byly prodeje obrazů Jeana-Etienna Liotarda Holandská dívka u snídaně (4,4 milionu) a Květinové zátiší v kameninové váze Jana Brueghela mladšího (3,8 milionu liber). Dalších aukčních maxim dosáhli například Marten van Cleve starší nebo Barthel Beham.

Aukci starých mistrů pořádala i aukční síň Bonhams, kde zaznamenal celosvětové maximum William Dobson s raným autoportrétem (1635–40) vydraženým za 1,1 milionu liber.

Všechny síně, i přes odlišné výsledky, však shodně informují o velkém nárůstu zájmu zahraničních dražitelů, zejména těch mimoevropských.

Jean-Etienne Liotard: Holandská dívka u snídaně  olej na plátně / 46.8 x 39 cm cena: 4 405 000 GBP  Sotheby's Londýn, 6. 7. 2016

BRUEGHEL JAN mladší

Tulipánová horečka podle Brueghela a další skvosty

20. dubna 2020