ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Art+Antiques Mánes a spol.

Z dubnové aukce vídeňského Dorothea

Dorotheum – Dvojportrét Josefa Mánesa, který jsme představovali v únorovém čísle v rubrice Na trhu, se na aukcí vídeňského Dorothea ve čtvrtek 21. dubna prodal za více než 56 tisíc eur, v přepočtu na koruny tedy za 1,5 milionu.

Hans Memling (dílna): Narození Páně olej na dřevě, 99,2 x 72,5 cm, cena: 1 200 000 eur Hans Memling (dílna): Narození Páně
olej na dřevě, 99,2 x 72,5 cm,
cena: 1 200 000 eur 

 

Nešlo o jediné dílo s českou stopou, jemuž se ve Vídni dařilo. Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o více než trojnásobek odhadu, se prodala krajina Chiemsee před bouřkou od Maxmiliana Haushofera. S podobnými nárůsty, shodně za konečných 24 tisíc eur (640 tisíc korun) se prodaly také krajiny Charlotty Piepenhagenové a Adolfa Chwaly.

Hlavní událostí jarního aukčního týdne však byla pro Dorotheum aukce starých mistrů, která se konala o dva dny dřív. Nejdražší položka aukce, Narození Krista z dílny Hanse Memlinga se prodalo za 1,2 milionu eur. Bojovalo se o Paridův soud od Petra Pavla Rubense (870 tisíc), Nesení kříže od Guida Reniho nebo o květinové zátiší od francouzského barokního malíře Françoise Haberta (247 tisíc eur). U posledně jmenovaného díla přitom odhad počítal sotva s pětinovou cenou.

 

Share on Facebook  Print 

Loading...