ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Milionoví Kupkové na výstavě v Expo 58 Art

Adolf Loos Apartment and Gallery, 26.2. – 20.3.2022

Osm z dvaceti nejdražších obrazů Františka Kupky, které prošly českými aukcemi, či nejdražší dílo Alfonse Muchy na tuzemských aukcích jsou k vidění na unikátní výstavě Kupka-Mucha. Ve své výstavní síni Expo 58 Art ji uspořádal aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery. Více než 80 obrazů a jediné dvě Kupkovy sochy v celkové hodnotě přes 2,5 miliardy korun je možno zhlédnout do 20. března.

 
 
 
 
První výstavu ve své nové výstavní síni Expo 58 Art věnoval aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery ikonickým obrazům Františka Kupky a Alfonse Muchy. Na skleněných panelech visí mimo jiné pět z deseti nejdražších Kupkových děl, která se dosud prodala na tuzemských aukcích. Řadu z nich si dnešní vlastníci koupili na dražbách pořádaných právě aukční síní Adolf Loos Appartment and Gallery.
 
Mezi vystavenými díly nechybí Kupkova aukční trojka a čtyřka – Série C I. a Tvar modré. První z obrazů se prodal v roce 2016 za 62 milionů korun. Tvar modré o čtyři roky dříve stál kupujícího necelých 57,5 milionu korun.
 
Návštěvníci si mohou prohlédnout i loňskou nejdražší Kupkovu malbu Koupání, která se prodala za 25,2 milionu korun a v aukčním žebříčku roku 2021 se zařadila na osmé místo. Zajímavostí je, že o čtyři roky dříve tento olej na plátně z roku 1904 koupil původní majitel za 16,2 milionu korun. Investice mu tak přinesla zhodnocení o 56 procent. 
 
 
 
 
 
Části výstavy, která je věnována Alfonsi Muchovi, cenově dominuje Pohled do budoucnosti. Ten se loni prodal za 13,31 milionu korun a zařadil se na první místo autorova tuzemského aukčního cenového žebříčku.
 
Výstava v Expo 58 Art je volným připomenutím jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách. 
Většina děl je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí. Některá mohou návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Část děl pochází z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). K vidění jsou také díla z původních sbírek např. ze sbírky manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů.
 
Poprvé se na jedné výstavě sejdou jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.  

Share on Facebook  Print 

Loading...