ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Nábytek Dušana Jurkoviče

Sýpka 18. 10. 2015

Architekt slovenského původu Dušan Samo Jurkovič je znám především pro své osobité secesní domy inspirované lidovou architekturou, jejímž skvělým příkladem jsou lázeňské domy v Luhačovicích, vila doktora Náhlovského v pražské Bubenči nebo ostatně i Jurkovičova vlastní vila v Brně. Patřičnou pozornost věnoval ale i interiérům a jeho návrhy nábytku patří ke skvostům českého a slovenského užitého umění. Soubor, který do své nadcházející dražby zařadil aukční dům Sýpka, je toho skvělým příkladem.

Dušan Samo Jurkovič: Soubor nábytku pro pracovnu F. Mareše / vyv. cena 390 000 Kč Dušan Jurkovič: Soubor nábytku pro pracovnu F. Mareše / vyv. cena 390 000 Kč

 

Jurkovičovým blízkým přítelem byl František Mareš, ředitel brněnské Ženské vzdělávací jednoty Vesna a byl to právě on, kdo mu v roce 1899 zadal zakázku na zařízení místností a učeben takzvaného malého penzionátu, který k dívčí škole přiléhal. Jurkovič stojí ale i za vybavením pracovny ředitele Mareše a právě jeho část se nyní dostává na trh.

Květinový stolek, stůl, malé a velké bufé, etažérka a dvě stoličky jsou vyrobeny z mořeného bahenního dubu. Velké bufé navíc zdobí mosazné detaily a skleněné vitráže s typickými organickými motivy. Za stejnou pozornost stojí i provedení malého bufé, které je doplněno původní mramorovou vrchní deskou. Každé z nich se začne vyvolávat na 120 tisících korun, budou-li se položky dražit samostatně. K tomu ale dojde pouze v případě, že se nenajde zájemce o celý soubor, kterému byla stanovena vyvolávací cena 390 tisíc korun. 

Dušan Samo Jurkovič: Velké bufé – Příborník / 183 x 172 x 57 cm / vyv. cena 120 000 Kč Dušan Jurkovič: Velké bufé – Příborník / 183 x 172 x 57 cm / vyv. cena 120 000 Kč

 

Nábytek Dušana Jurkoviče se na trhu neobjevuje právě často a nepřekvapilo by, kdyby o celý soubor projevila zájem i některá z veřejných institucí. V posledních letech se z Jurkovičových prací na trhu objevil pouze noční stolek z vyřezávaného lakovaného dřeva, původně navržený pro Jurkovičovy slavné chaty na Pustevnách. Letos na jaře jej Sýpka vydražila za 42 tisíc korun. Jak se Jurkovičovým dílům bude dařit tentokrát a zda se najde kupec pro celý soubor, zjistíme 18. října na Žofíně.

   

 

Share on Facebook  Print 

Loading...