Nejlepší pololetí na českých aukcích

Rekordy prvního pololetí 2019

Letošní první pololetí je nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích od února do června utratili více než 737 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 35 procent. Padl současně nový rekord za nejdražší dílo českých aukcí i dílčí rekordy v kategoriích umění 19. století a poválečné umění.

Aukční katalogy, únor–červen 2019
 Výběr z aukčních katalogů, únor–červen 2019

 

 

Od začátku roku se uskutečnilo 29 aukcí, na kterých bylo nabízeno 8 700 položek. To je o pětinu méně než ve stejném období vloni. Cena nabízených děl přitom vzrostla z 446 milionů na 508 milionů korun (součet vyvolávacích cen prodaných i neprodaných položek v prvním pololetí vloni a letos). Nového majitele našlo 4 074 nabízených uměleckých děl a starožitností, tedy 47 procent z celkového počtu. Dlouhodobá průměrná úspěšnost českých aukcí je přitom jen 43 procent.

Nárůst v ceně nabízených děl kopíruje růst počtu milionových položek. Minimální podání nad milion korun (bez aukční provize) mělo 83 obrazů a dalších děl, vloni jich bylo 65 (více zde). Ke koupi deseti nejdražších položek by případný zájemce potřeboval 233 milionů korun (top 10), vloni v červnu by mu stačila polovina této částky (zde). Celkový obrat meziročně povyrostl o bezmála 200 milionů korun, přičemž 60 procent z této částky bylo realizováno na deseti nejdražších položkách.
 

obrat českých aukcích
Přehled realizovaných obratů (v milionech korun) ke konci června

 

 

Novým cenovým rekordem českých aukcí je částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923, který se prodal na květnové aukci Galerie Kodl. Na téže aukci padl i rekord za dílo umění 19. století, když se jeden z prvních pražských soumraků Jakuba Schikanedera prodal za 19,44 milionu korun. O deset dní později na aukci Arthouse Hejtmánek šokoval obraz Akce I (Vajčíko) Mikuláše Medka, který z minimálního podání necelých 10 milionů vylétl až na 57 milionů korun, což je nový rekord v kategorii poválečného umění (více zde).

Autorských rekordů se dočkala i řada dalších umělců v této kategorii: Theodor Pištěk (3,68 milionu), Olbram Zoubek (3,15 milionu), Stanislav Podhrázský (2,44 milionu), Jan Koblasa (1,5 milionu), Václav Stratil (1,08 milionu), Eva Kmentová (1,04 milionu) či Jiří Hilmar (780 tisíc korun). V dalších segmentech trhu byly největšími úspěchy částky 1,55 milionu za nově objevený obraz Jaroslava Panušky, 1,08 milionu za fotokoláž Karla Teigeho či 780 tisíc korun za grafiku Josefa Čapka.

Index ART+
Vývoj Indexu ART+ v posledních pěti letech

 

 

Index ART+ ke konci června vykazuje hodnotu 1 392 bodů, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Výš byl index jen v říjnu 2017, kdy o jediný bod překonal hranici 1 400 bodů. Od začátku roku tak Index ART+ povyrostl o 22 procent. Vedle rekordního obratu tento nárůst odráží i rekordní výši cenových příhozů. Cena prodaných položek v průměru vzrostla o téměř 63 procent, loni a předloni to bylo kolem 43 procent.

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<