Nejvýznamnější Kupka v aukci

Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2023

Ve středu večer bude v Londýně dražena raná Kupkova abstrakce Komplexní z roku 1912. Jde v mnoha směrech o výjimečné dílo – svou datací, výstavní historií a v neposlední řadě i sbírkovou proveniencí. Posledním majitelem obrazu byl původní představitel Jamese Bonda Sir Sean Connery.

František Kupka: Komplaxní, 1912


František Kupka: Komplexní, 1912,
olej na plátně, 50,5 x 61,2 cm,
Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2023
odhad: 2 200 000–2 800 000 GBP (bez provize a poplatků)

Obraz je nabízen v rámci večerní aukce moderního a poválečného umění společnosti Sothebyʼs. Jde o jediný aktuálně nabízený obraz z Conneryho pozůstalosti, v minulosti však již trhem prošlo několik děl z jeho sbírky. Naposledy loni v květnu byl v Hong Kongu vydražen jeden z Picassových Mušketýrů z roku 1969 za 22,3 milionu amerických dolarů.

Informace o Conneryho sbírce jsou dosti kusé, mezi jeho oblíbenými autory bývají nejčastěji zmiňováni Picasso a Matisse. K výtvarnému umění měl slavný herec podle všeho velice blízko. Jeho manželka Micheline je malířkou a nevlastní syn Stephan C. Connery je renomovaným obchodníkem s uměním, specialistou právě v segmentu impresionistů a klasické moderny. Kupkův obraz Connery, který zemřel v říjnu 2020 ve věku 90 let, vlastnil od roku 2016. 

Předaukční odhad počítá s cenou 2,2 milionu až 2,8 milionu liber (bez aukční provize), což v přepočtu na koruny a včetně provize a dalších poplatků odpovídá částce 75 milionů až 96 milionů korun. I když jde o dosud nejvyšší předaukční odhad u Kupkova díla, jedná se o méně než polovinu umělcova dva roky starého aukčního rekordu (6,4 milionu liber bez provize a poplatků). Nutno dodat, že v korunách je tento rozdíl ještě dramatičtější, neboť koruna je dnes vůči libře o 13 procent silnější než na jaře 2021.

Je jisté, že minimálně v rámci odhadu se obraz prodá, překvapením by ale nebyl ani nový cenový rekord. Obraz Komplexní je z uměleckohistorického hlediska nejvýznamnějším Kupkovým dílem nabízeným v aukci za posledních 30 let. Od roku 1993 světovými aukcemi prošlo kolem 120 Kupkových obrazů, ze stěžejních let 1911–14 jich mezi nimi bylo pouhých deset. Většina z této desítky navíc byla v tomto období jen započata, Kupka na nich pracoval ještě po roce 1919. 

Před první světovou válkou Kupka stihl veřejně vystavit jen deset svých abstraktních pláten. Osm z nich je ve veřejných sbírkách v Praze, Paříži, Madridu a Washingtonu DC, jedno je ztracené a tím desátým je nyní dražený obraz. 
 

František Kupka: Kompliment, 1912, olej, plátno, 89 x 108 cm, Centre Pompidou Paříž


František Kupka: Kompliment, 1912,
olej na plátně, 89 x 108 cm,
Centre Pompidou Paříž

První dva abstraktní obrazy Amorfu – Dvoubarevnou fugu (dnes v pražské Národní galerii) a Amorfu – Teplou chromatiku (Museum Kampa) Kupka vystavil na pařížském Podzimním salonu na začátku října 1912. Jen o deset dní později začala výstava Salon de la Section dʼor (Zlatý řez), kterou obeslal třemi obrazy, pojmenovanými Komplexní (dnes dražené dílo), Kompliment (Centre Pompidou) a Konstantní (nezvěstný). 

Výstava představila tři desítky umělců, jako byli Albert Gleizes, Jean Metzinger, Juan Gris, Fernand Léger, Francis Picabia či Marcel Duchamp. Kupka se na výstavu patrně přihlásil na poslední chvíli, neboť není uveden ve výstavním katalogu. Podle dobových svědectví ale právě před jeho třemi obrazy pronesl Guillaume Apollinaire svou programovou řeč o moderním (kubistickém) malířství. Jako jeden ze čtyř aktuálních proudů jmenoval orfický kubismus, který definoval jako "umění malovat nové celky pomocí prvků, které nejsou převzaty z vizuální reality, ale jsou zcela vytvořeny umělcem".

Obraz nese přímo na přední straně věnování básníkovi a kritikovi umění Nicolasi Beauduinovi: "à Mr. Beauduin en toute sympathie. K" Jako zápůjčka z Beauduinovy sbírky byl v roce 1958 vystaven na Kupkově posmrtné retrospektivě v Paříži, po básníkově smrti v roce 1960 prošel dvěma dalšími pařížskými soukromými sbírkami. Podle aukčního katalogu byl vystaven na devíti monografických i skupinových výstavách, od Paříže přes New York až po Tokio a Káhiru. 
 

Cesta k Amorfě, oddíl věnovaný výstavě Salon de la Section dʼor na podzim 1912, foto: Česká televize


Cesta k Amorfě, oddíl věnovaný výstavě Salon de la Section dʼor v roce 1912, foto: Česká televize

Před deseti lety je měli možnost vidět také milovníci uměni v Praze na výstavě Cesta k Amorfě v Národní galerii, kterou připravili Markéta Theinhard, Pierre Brullé a Helena Musilová. Výstava mapovala Kupkovy účasti na pařížských salonech a výstavách v letech 1899 až 1913. Obraz Komplexní tu byl vystaven bok po boku s o něco větším obrazem Kompliment zapůjčeným ze Centre Pompidou (viz reportáž České televize nebo fotografie Pražského deníku).

Aukce se koná od sedmi hodin večer londýnského času a Kupkův obraz přijde na řadu hned jako třetí položka. Mezi draženými díly najdeme obrazy Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Luciana Freuda či Gerharda Richtera. Hlavní hvězdou aukce je obraz Murnau s kostelem II od Vasilije Kandinského z roku 1910, u kterého se očekává cena kolem 40 milionů liber.


Související články

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Fotografie českých umělců v londýnských galeriích

Ve sbírkách předních londýnských, mezinárodně uznávaných, galerií najdeme také řadu děl od českých autorů. Médium, které jednoznačně mezi zastoupenými díly převažuje, je, možná trochu překvapivě, fotografie. Ponejvíce pak černobílá. Některé z těchto...

12. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kandinsky Vassily

Nejdražší umění ve střední Evropě 2019

Nejdražší umění ve střední Evropě 2019

24. dubna 2020

Richter Gerhard

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Od Pollocka po Persii

Od Pollocka po Persii

15. září 2013


<