Text Koucká Tereza | Foto Sotheby's | Datum 13.02.2017
Trhem prošel nedávno zajímavý obraz dlouho spojovaný s Anthonisem van Dyckem. Přímo jako jeho dílo byl v roce 1955 prezentován v Palazzo dell’Accademia v Janově v rámci výstavy Sto děl Van Dycka. Teprve po nynějším odstranění pozdějších dodatků, krajiny v pozadí a dalších přemaleb, vyšlo najevo, že jde o kvalitní práci P. P. Rubense. Tato olejová studie koně s jezdcem byla na konci ledna v New Yorku prodána s velkým nárůstem za více než 5 milionů dolarů. Ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.
Peter Paul Rubens: studie koně s jezdcem
olej na plátně, 118 x 56 cm
Sotheby's New York, 25. 1. 2017
cena: 5 075 000 USD |
Obraz prošel ve své původní podobě trhem v roce 2015 u Christie's v Amsterodamu s přídomkem „podle Anthonise van Dycka“. Díky pozdějším doplňkům, přidaným pruhům plátna po stranách obrazu, měl odlišné rozměry, 118 x 82 cm. Koupil ho tehdy za 14 tisíc dolarů majitel, který ho letos v lednu dal do aukce u Sotheby's.
Poté, co byly odstraněny tyto doplňky a několik přemaleb, se zjistilo, že jde o originální malířskou skicu Petra Paula Rubense, a to sice o jednu ze série tří jezdeckých studií, které Rubens zhotovoval kolem roku 1610 jako vzorníky pro potřeby své dílny. Ty zobrazovaly koně s jezdcem zepředu, z profilu a zezadu (naše studie). Pracovali podle nich jeho pomocníci na velkém množství zakázek. Proto můžeme podobné pozice koní jako na skicách sledovat na více Rubensových obrazech (podobné je to i s jeho obličejovými typy).
Zobrazení těchto tří studijních pozic koní (vzorů) vedle sebe byly známy z prací připisovaných Rubensově dílně, například obrazu označovaném jako Jezdecká škola (ten se nacházel v Berlíně a byl zničen v roce 1945), podobný obraz bez krajinného pozadí se dodnes nachází v Royal Collection. Bylo nasnadě, že musely navazovat na originální Rubensovy skici, které byly nejspíše samostatnými obrazy a výše zmíněné práce je jen spojovaly dohromady. Ty se však podařilo ztotožnit až na základě objevu této originální Rubensovy jezdecké studie.
Identifikovány následně byly i zbývající dvě z nich. Jedna (s koněm z profilu) se nachází v soukromé sbírce v Anglii a stejně jako naše popisovaná byla později doplněna o krajinné pozadí a byl přemalován taktéž jezdec. Studie s koněm zepředu (jako vzor nejvíce používaná na Rubensových obrazech, zejména portrétech) je dnes ztracena a od 70. let o ní nejsou zprávy, dříve však patřila do sbírek hrabat z Portarlingtonu v Anglii a jako Rubensova práce byla v 1. polovině 20. století vícekrát publikována. I ta byla později rozšířena o pruhy plátna po stranách.
Původní stav obrazu s dodatky a přemalbami olej na plátně, 118 x 82 cm, Christie's Amsterodam, 23. 6. 2015, cena: 14 022 USD |
Všechny tři studie měly stejnou výšku (118 cm) a byly namalovány na jednoduchém pozadí zemitých barev. Skici byly obecně často po smrti mistrů přemalovávány zejména proto, aby byly (ve své době) lépe prodejné a nebylo na ně nahlíženo jako na nedokončené. Zvláštností našeho obrazu je však to, že k razantním změnám na něm došlo zřejmě až v polovině 19. století (zřejmě ve Francii), kdy bylo kompletně domalováno krajinné pozadí, které využilo i po stranách přidané pruhy plátna. Na spojích pláten byly nalezeny výstřižky ze starých francouzských novin.
Pro Drosta a Costera jde o celosvětově výrazně navýšená aukční maxima, u Drosta o téměř 1,5 milionu dolarů u Costera pak dokonce o více než 3,7 milionu dolarů.
Adam de Coster: Mladá žena držící přeslici před hořící svíčkou
olej na plátně, 134 x 94.9 cm
cena: 4 850 000 USD |
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202425. dubna 2024
24. dubna 2024
8. dubna 2024