Nově objevený Zrzavý v novém autorském rekordu

Galerie Ustar 14. 5. 2016

Ustar – Historicky teprve druhá aukce olomoucké Galerie Ustar, která se konala v sobotu 14. května na pražském Žofíně, vynesla 23,7 milionu korun. Hlavní zásluhu na tom měl obraz Fantastická krajina od Jana Zrzavého, který se prodal v novém autorském rekordu za 14,4 milionu korun. Za více než milion korun byl dražen ještě dívčí portrét od Vlaha Bukovace a současné kyvadlové hodiny značky Etalon. Hranici sta tisíc korun překonalo dalších sedm položek. Nového majitele ve výsledku našla čtvrtina z bezmála čtyř set nabízených uměleckých děl a starožitností.

Jan Zrzavý: Fantastická krajina, 1910–13 olej na plátně, 49,5 x 49,5 cm, cena: 14 400 000 Kč
Jan Zrzavý: Fantastická krajina, 1910–13
olej na plátně, 49,5 x 49,5 cm, cena: 14 400 000 Kč

O Zrzavého aukční rekord se postaral nově objevený poměrně rozměrný čtvercový obraz z let 1910–13. Karel Srp ve svém posudku k obrazu mimo jiné napsal: „Z hlediska celého Zrzavého vývoje je obraz mimořádně důležitý a je škoda, že byl tak dlouho v soukromé sbírce a nemohl být zařazen na žádnou výstavu. Zrzavý se však o něm zmiňuje na s. 303 v knize Dílo Jana Zrzavého (Praha 1941), když se zabývá stejným motivem, provedeným však v menším měřítku, jemuž dal stejný název – Fantastická krajina –, kde píše, že, existuje replika obrazu, větších rozměrů, v majetku dra V. Šamana v Praze‘. Jméno majitele, který měl od Zrzavého více obrazů, je uvedeno i na poškozeném štítku na zadní straně práce. Menší verze byla výstavně a publikačně dostupnější, tudíž je zachycena v literatuře. Jelikož jsem měl již dříve možnost vidět oba obrazy, musím říci, že každá má svou silnou působivost a že větší, nyní nabízená verze vzbuzuje definitivní dojem.“

Od Vlaha Bukovace Galerie Ustar nabídla dva dívčí portréty z let 1906 a 1911. Kupce našel jen mladší z nich, obraz Čtenářka, který sám malíř za svého života nechal reprodukovat ve formě pohlednic. Obraz startoval na 960 tisících, několik zájemců však jeho cenu vyhnalo až na 1,8 milionu korun. O pár let starší obraz pradlenky nazvaný Její sukýnka zůstal při stejné vyvolávací ceně nevydražen.

Vlaho Bukovac: Čtenářka, 1911 olej na plátně, 53,5 x 42,5 cm, cena: 1 800 000 Kč
Vlaho Bukovac: Čtenářka, 1911
olej na plátně, 53,5 x 42,5 cm, cena: 1 800 000 Kč

Jádro dražené kolekce starožitností tvořilo sedm desítek hodin a hodinek. Největším úspěchem byl prodej cestovních astronomických hodin vyrobených na konci 16. století v Augsburgu, které našly kupce za vyvolávací cenu 960 tisíc korun, což je třetí nejvyšší cena za starožitné hodiny realizovaná na českém trhu. S výrazným nárůstem za konečných 588 tisíc korun se prodaly stolní hodiny v podobě stříbrného slona, rakouská práce z doby kolem roku 1870. Za 1,44 milionu a za 720 tisíc našly kupce také dva současné regulátory s ročním chodem, vyrobené v limitované edici dvanácti kusů českou společností Etalon.

Největší boj se strhl o 60 cm vysoké čínské párové figury císařského páru, slonovinové řezby z doby kolem 1900. Z vyvolávací ceny 192 tisíc vystoupaly až na 444 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 300 tisíc korun byla vzápětí vydražena také japonská slonovinová soška dívky s otepí dříví. Z ostatních starožitností se nejdráže prodala secesní váza Gallé, která vystoupala z 43 na 96 tisíc korun. Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o minimální podání, našel kupce také velký dveřní zámek s mosazným krytem z 18. století. Za 78 a 84 tisíc korun se prodaly dvě kopí ze 17. století s širokými čepelemi zdobenými leptáním.

Cestovní astronomické hodiny, Augsburg (?), konec 16. stol. krokový mechanismus vřetenovitého typu, železo, mosaz, 12 x 12 x 4,6 cm, cena: 960 000 Kč
Cestovní astronomické hodiny, Augsburg (?), konec 16. stol.
krokový mechanismus vřetenovitého typu, železo, mosaz, 12 x 12 x 4,6 cm, cena: 960 000 Kč

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024