July 2020 816

Od Godyna po Fillu

Arthouse Hejmánek 7. 7. 2020

O oblíbenou zahradní aukci aukční síně Arthouse Hejtmánek letos sběratelé nepřijdou. Pořadatelé ji posunuli na červenec a podle katalogu je na co se těšit. Nabídne zase široký výběr uměleckých předmětů od starožitností přes malbu, plastiky až po práce na papíře i designové kusy. Některé položky budou opravdu výjimečné.

Abraham Godyn: Salome, kol. roku 1700,  olej na plátně, 153 x 193 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (+ 24% provize) Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Abraham Godyn: Salome, kol. roku 1700,
olej na plátně, 153 x 193 cm
vyvolávací cena: 400 000 Kč (+ 24% provize)
Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Vůbec poprvé se na domácím trhu objevuje malba Abrahama Godyna (Godijna), vlámského malíře narozeného v Antverpách, který spolu se svým bratrem Izákem a dalšími malíři pracoval pro hraběte Šternberka a v 90. letech 17. století vyzdobil hlavní sál jeho letního sídla, zámku v Troji, monumentálními freskami. Olej zachycující scénu, kdy Salome přínáší Herodovi hlavu sv. Jana Křtitele, byl namalován kolem roku 1700, tedy v době, kdy už Abraham nejspíše pobýval zpátky v Antverpách (doložen je zde v roce 1711 zápisem v místním cechu sv. Lukáše).

Celosvětově jsou od Godyna dohledatelné pouze dva aukční výsledky: v roce 2003 nabídlo jeho malbu Klanění pastýřů vídeňské Dorotheum (kladívková cena 8500 eur), Odpočinek na útěku do Egypta, který v roce 2012 dražila londýnská aukční síň Bonhams, zůstala bez kupce. Velmi kvalitní malbu, kterou nabízená Salome bezesporu je, posoudil odborník z nejpovolanějších, Štěpán Vácha. Aukční síň má k dispozici i laboratorní průzkum obrazu. Jeho licitace bude začínat na částce 400 tisíc korun bez provize.

Karel Černý: Jihočeská krajina, 1942, olej na plátně, 69 x 84,5 cm, vyvolávací cena: 850 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020
Karel Černý: Jihočeská krajina, 1942,
olej na plátně, 69 x 84,5 cm,
vyvolávací cena: 850 000 Kč (+ 24% provize),
Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Krásným příkladem tvorby Karla Černého je Jihočeská krajina namalovaná v době umělcovy první samostatné výstavy v Mánesu roku 1942. Olej nese všechny typické znaky Černého krajin, jimž dominují redukované a zároveň výrazné tvary, živá barevnost a silné linie. Právě takový výraz umělcovy krajiny dostaly v průběhu 40. let a v 50. letech pak na ně navazoval dalším zjednodušováním často až do grafických poloh. Podobných krajin se na trhu zatím ale příliš neobjevilo.

Ze stejného roku jako Jihočeská krajina pocházel obraz Podbaba prodaný před dvěma lety u Galerie Art za 2,16 milionu korun, o něco mladší pak byla Krajina dražená u Vltavínu před osmi lety (600 tisíc korun). Na samém počátku 40. let vznikla Krajina s rybníkem (1. Art Consulting, 960 tisíc korun). Podobnější krajinám 50. let už byla malba Jarov (1. Art Consulting, 2,32 milionu korun). Nejdražší Černého krajinou vůbec je Krajina v Čechách z roku 1951, za kterou před rokem a půl u Galerie Kodl nový majitel vydal dokonce 6,48 milionu korun.

Emil Filla: Zátiší s kytarou I, 1930–1932 Kombinovaná technika, papír dvojice koláží 26 × 14,5 cm a 31,5 × 17,7 cm vyvolávací cena: 20 000 Kč (+ 24% provize) Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Emil Filla: Zátiší s kytarou I, 1930–1932
Kombinovaná technika, papír
dvojice koláží 26 × 14,5 cm a 31,5 × 17,7 cm
vyvolávací cena: 20 000 Kč (+ 24% provize)
Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Ojedinělou nabídkou je také série čtrnácti koláží Emila Filly z počátku 30. let, média, kterému se umělec věnoval velmi zřídka a jen v několika málo krátkých obdobích své velmi činorodé a plodné tvorby. Motivicky se v nich objevují zátiší s nádobím a ovocem nebo kytarami a ženské figury. Aukční síň koláže nabízí po námětových dvojicích vždy s vyvolávací cenou 20 tisíc korun bez provize.

Emil Filla: Zátiší I, 1930–1932 Kombinovaná technika, papír dvojice koláží 14,8 cm × 30,5 cm  vyvolávací cena: 20 000 Kč (+ 24% provize) Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Emil Filla: Zátiší I, 1930–1932
Kombinovaná technika, papír
dvojice koláží 14,8 cm × 30,5 cm
Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020