Pocta královně, milionový Muhammad Ali i František Kupka
Christie´s Londýn 28. 9. 2022
Text Machková Magda Foto Christie´s, Sotheby´s Date 30.09.2022
Ve středu po poledni se uzavřela dvoutýdenní on-line nabídka grafických listů a tisků evropských i zámořských umělců moderního a poválečného období. Londýnská centrála aukční síně Christie´s připravila v dražbě Prints and Multiples 181 položek, z nichž se prodalo téměř 90 procent. K celkovém obratu přes 5,5 milionu liber (více než 156 milionů korun) přispěly nejvíce portrétní série Andyho Warhola, ale neztratil se ani symbolistní František Kupka.
![]() |
|
S nejvyšší odhadní cenou vstupoval do aukce barevný linoryt Ženy v klobouku od Pabla Picassa. Spodní hranici katalogového předpokladu navýšili zájemci dvojnásobně až na 504 tisíc liber (téměř 14 milionů korun) a portrét autorovy manželky Jacqueline Roqové z roku 1962 tak naplnil očekávání aukční jedničky.
Druhým nejúspěšnějším artefaktem se stal metrový sítotisk Královny Alžběty II. v autorské verzi 1/10 Andyho Warhola. Červeno-růžová barevná varianta ze čtyřicetikusové série portrétů Panovnic (Reigning Queens – společně s britskou královnou ještě tehdejší dánská, nizozemská a svazijská) měla zajímavou genezi již při svém vzniku a také její prodej ve středeční aukci – jen dvacet dní po Alžbětině skonu – je potřeba nahlížet v kontextu doby.
![]() |
|
Pop-artový všeumělec Andy Warhol byl fascinován světem slavných osobností, hvězdných mužů a žen druhé poloviny 20. století. Zároveň se cíleně napojoval na kulturní a komunikační kanály mainstreamové americké společnosti, která se z krásných tváří a úspěšných příběhů chtěla těšit také. Britská královna Alžběta byla již tehdy globální ikonou a její oficiální podobizna k pětadvacátému výročí na trůně (Silver Jubilee v roce 1977) se stala, podle Guinessovy knihy rekordů, „nejidentifikovatelnějším“ vyobrazením v mediálním prostředí vůbec. Přes svého evropského galeristu adresoval Warhol Její Výsosti prosbu o postoupení této fotografie již v roce 1982. Tvůrčí proces trval téměř tři roky a vyšly z něj dvě různobarevné série: standardní edice o 40 kusech a Královská (Royal Edition) o 30 výtiscích. Méně početná série znamenala i exkluzivnější provedení, neboť ještě nedoschlá barevná vrstva byla posypána tzv. diamantovým prachem, tedy skleněnou drtí s malými krystalky.
Warholovy ambice sahaly opravdu vysoko, neboť královně Alžbětě poslal fotodokumentaci své realizace se skrytým přáním, zda by si některou barevnou variantu nezakoupila. Stalo se tak až o 30 let později, když Královské sbírky pořídily čtyři tisky z Královské edice k poctě šedesátého výročí britské panovnice. U Christie´s se „disko“ sítotisk vydražil za 441 tisíc liber (přes 12 milionů korun) a jeho fialová varianta 13/30 z Královské edice za 302 tisíce liber (těsně pod 8,5 milionu korun).
![]() |
|
Portrét devětačtyřicetileté královny se stal již v době publikování statusovou ikonou, již bylo možné stejně tak adorovat, jako se vůči ní vymezovat. Dokládá to i punková reinterpretace na propagačním tisku k singlu Bůh ochraňuj královnu (God Save the Queen) kapely Sex Pistols z 25. května 1977. Grafik Jamie Reid zkombinoval v metrovém plakátu vícero monarchistických symbolů dohromady v duchu svých předchozích prací Anarchie ve VB (Anarchy in the UK). Jeden exemplář z majetku frontmana skupiny Sida Vicouse půjde do aukce u Sotheby´s 21. října se startovní cenou mezi 4 až 6 tisíci librami (přibližně 110 – 165 tisíc korun).
Další Warholovy velkoformátové tisky uspěly za částky téměř 353 tisíc liber (necelých 10 milionů korun) – komplet čtyř barevných sítotisků s Muhammadem Alim z roku 1978 – nebo 176 tisíc liber (pod 5 milionů korun) v případě rock´n´rollové modly Micka Jaggera (tisk 145/250) či 151 tisíc liber (přes 4,1 milionu korun) pro zkušební tisk 42/46 ve žluté barevné variantě s Leninem (rok 1987).
![]() |
|
Portrétní série sportovních megastar soudobé Ameriky Athletes vznikla na zakázku a pro Andyho Warhola znamenala spolupráci s pro něj dosud neznámým prostředím. Mecenáš a galerista Richard Weisman vytipoval sportovní celebrity, které si umělec vyfotografoval a poté barevnými soutisky upravil do formátu závěsných obrazů nebo grafických listů.
Za již tehdy slavným boxerským šampionem Alim zajel Warhol do jeho tréninkového střediska Fighter´s Heaven v Pennsylvánii v roce 1977 a na svůj Polaroid pořídil dnes již ikonické snímky pětatřicetileté sportovní legendy. Sítotisková alba se krátce po publikování prodávala za velmi slušných až 25 tisíc dolarů, ve středu u Christie´s zaujal autorský výtisk 9/10 mírně pod odhadní cenou. S ohledem na reprodukovatelnost grafické techniky tak nemohl ani čtyřdílný „papírový“ Muhammand Ali konkurovat své sólo variantě na plátně z Weismanovy sbírky, která pokořila hranici 18 milionu dolarů (přes 452 milionů korun) loni v listopadu v New Yorku.
![]() |
|
Z plejády kvalitních autorů se v aukci představili také například pětaosmdesátník David Hockney s panoramatickou vedutou z roku 2019 Kolem domu v létě (Autour de la maison, été) v číslované variantě 12/15, za 302 tisíc liber (více něž 8 milionů korun), nebo František Kupka s barevnou akvatintou Cesta ticha II. Středně velký formát z roku 1903 pocházel ze soukromé norské sbírky a poprvé prošel trhem již v roce 1996 v Paříži. Celkový tiskový náklad není znám, nicméně originální pastel na plátně o rozměrech 80 x 90 cm se dnes nachází ve Sbírce 19. století a klasické moderny v Národní galerii v Praze a dvě o něco propracovanější varianty se objevily i na domácích aukcích v předchozích letech.
![]() |
|
Před čtyřmi roky u Galerie Sýpka, před třemi u Galerie Kodl a loni v dubnu u Adolf Loos Apartment and Gallery, kde si Cesta ticha II. polepšila z vyvolávacích 460 tisíc na více než 762 tisíc korun a zařadila se na třetí místo Kupkových tisků ve veřejných aukcích u nás. Ve středu u Christie´s začínala symbolistní scenérie s poutníkem k nekonečnu na překvapivě nízkých 3 až 5 tisících liber (v průměru kolem 100 tisíc korun), ale oslovila publikum u monitorů natolik, že zakončila na téměř 24 tisících librách (těsně pod 660 tisíc korun).