Podcast: Blockchain pomůže bojovat proti padělkům

Prague Art Week 2022

V dalším díle podcastové série u příležitosti zářijového Prague Art Week vysvětluje Matyáš Kodl, jak funguje spojení fyzického a online prodeje uměleckých děl a jaké možnosti přinášejí nové digitální technologie na trh s uměním.  

 
Matyáš Kodl pečuje o sbírku současného umění Kodl Contemporary v soukromé Galerii Kodl. Ve Francii vystudoval Finanční management, zkušenosti získal také na stážích v aukčních síních Sotheby's v Londýně a New Yorku. Založil online aukční síň Artslimit, jejíž význam se ukázal hlavně během pandemie, kdy aukční sály musely zůstat zavřené. 
 
V pátém díle podcastové série u příležitosti nadcházejícího Prague Art Week vysvětluje, jaké změny a výhody přináší online dražba umění nebo třeba jak funguje částečné vlastnictví uměleckých děl, díky kterému je možné koupit si například část Picassova obrazu.
 
Do jaké míry lze plnohodnotně prodávat umění po internetu?
Prodej uměleckých předmětů po internetu má fyzické limity, obraz se zkrátka dá těžko reprodukovat jedna ku jedné na digitálním displeji. Vždy je potřeba mít spojení s fyzickým prostorem a na tom je také založen náš způsob prodeje, který je svým způsobem hybridní. Výstavu máme u nás v galerii přes měsíc, dražitelé si mohou přijít díla prohlédnout osobně. Kontakt tedy stále zůstává, jenom samotný proces dražby se přesouvá do online prostoru.
 
Je pro aukční domy atraktivní nová technologie NFT?
Technologie NFT aukční domy podpoří, protože je to pro ně další médium, které mohou v aukcích nabízet. Pro aukční domy je to spíše přínos než riziko a digitální umění se díky boomu, které zažilo za poslední dva roky let pasovalo na další plnohodnotné umělecké médium, kterému se bude umělecká sféra kolem umění a obchodu s uměním věnovat. 
 
Blockchainové technologie nabízejí řadu možností. Mohly by pomoci i s bojem proti falzům?
Technologie blockchainu by mohla být využívána pro autentifikaci fyzických děl. Je to vlastně jakási veřejná databáze a na podobném principu fungují už staletí takzvané soupisy děl umělců, což jsou seznamy prokázaných děl od autorů a zároveň důležité zdroje, které aukční domy a galeristé používají k autentifikaci děl. 
 
 
K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts. Poslechnout si ho můžete také přímo na webu Prague Art Week 2022.

Související články

V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

Rozhovor se sběratelkou Terezou Porybnou

Tereza Porybná působila v letech 2013 až 2019 jako ředitelka Českého centra v Londýně a v letech 2014-2016 byla prezidentkou sdružení Evropských kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za pr...

25. března 2024
Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<