Pozdravy z Tahiti

Aktuálně dražená díla Maxe Kopfa

Aukční síně na podzim nabídnou několik děl pražského Němce Maxima Kopfa. Draženy budou dvě jeho olejomalby s motivem krajiny a dvě práce na papíře. Obě kresby i jeden z obrazů již před 13 lety prošly trhem, dnes však mají šanci dosáhnout na zcela rozdílné výsledky.

Maxim Kopf: Jihomořská krajina, 20.–30. léta 20. století olej na plátně, 35 x 47,5 cm, vyvolávací cena: 500 000 Kč Galerie Kodl 27. 11 2016

Maxim Kopf: Jihomořská krajina, olej na plátně, 35 x 47,5 cm,
vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize), Galerie Kodl 27. 11. 2016

Maxim Kopf obecně nepatří k příliš často draženým autorům. Díky jeho životním peripetiím je dnes velká část jeho děl nezvěstná. V minulém roce nicméně zaznamenal na domácím aukčním trhu významné úspěchy a velmi výrazný nárůst cen (podle databáze ART+ byl v roce 2015 na trhu nejvyšší počet jeho děl od roku 2003). Dosáhl tehdy svého dosud platného autorského rekordu 1,74 milionu korun za obraz Pohled na Pražský hrad a Karlův most (Zimní Praha) z roku 1930 (více zde a zde).

Pro ilustraci zmiňovaného cenového růstu můžeme uvést, že tento obraz prošel českým trhem již v listopadu 2011. Tehdy jej za vyvolávací cenu 240 tisíc korun koupil investiční fond Pro Arte, který jej později soukromě prodal. Na loňské aukci Adolf Loos Apartment and Gallery startoval již na 960 tisících a konečná cena vylétla až na 1,74 milionu korun. Velmi dobré byly v minulém roce i výsledky dalších Kopfových děl. Portrétu Tahiťanka se prodal za 444 tisíc, krajina Tahiti za 322 tisíc korun.

Maxim Kopf: Tahiti, olej na kartonu, 33 x 41 cm vyvolávací cena: 120 000 Kč Galerie Art 13. 11. 2016

Maxim Kopf: Tahiti, olej na kartonu, 33 x 41 cm,
vyvolávací cena: 120 000 Kč (bez provize), Galerie Art 13. 11. 2016

I první polovina letošního roku byla pro Kopfovy malby velmi úspěšná. Arthouse Hejtmánek v červnu vydražil portrét domorodé tahitské dívky Metua, který se s cenou 1,36 milionu korun vyhoupl na druhou příčku v rámci Kopfových děl na domácím trhu. Jeho vyvolávací cena byla přitom pětinová.

Slibně pro Kopfa vypadá i podzimní část aukční sezóny, kdy bude nabízeno několik jeho výrazných děl. Nejzajímavějšího výsledku by mohla dosáhnout Jihomořská krajina, kterou má v nabídce Galerie Kodl a jejíž minimální podání je stanoveno na půl milionu korun (bez provize). Tato rozvolněná a expresivní tichomořská krajina, signovaná v pravém dolním rohu, zřejmě pochází z Kopfovy druhé návštěvy Tahiti v roce 1934 (stejně jako například výše jmenovaná Metua). Sběratelskou hodnotu obrazu umocňuje původní stav a dobová adjustace. Expertizu k dílu provedl Ivo Habán, specialista na Kopfovo dílo. Objevila se již jednou na trhu v roce 2003 u aukční síně Meissner-Neumann.

Maxim Kopf: Tahiťanka kombinovaná technika na papíře, 71 x 64 cm, vyvolávací cena: 38 000 Kč European Arts 20. 11. 2016

Maxim Kopf: Tahiťanka
kombinovaná technika na papíře, 71 x 64 cm, vyvolávací cena: 38 000 Kč (bez provize)
European Arts 20. 11. 2016

Další olej, opět s motivem tahitské krajiny, bude již tento víkend dražit Galerie Art Praha. Jedná se o koloristicky velmi zajímavou "studijní malbu" zobrazující interiér tropického pralesa, i v tomto případě je obraz signován. Nabízen bude za vyvolávací cenu 120 tisíc korun. Trhem podle zjištění ART+ doposud nikdy neprošel.

Kopfovy práce na papíře jsou na domácím trhu ještě vzácnější. Poslední z nich byla dražena před pěti lety a doposud byly vedle dvou nyní dražených prací nabízeny pouze další tři: akvarel Motiv z Tahiti (prodaný nejdráže z nich, za 24 tisíc korun), pastel Orientální ulice a kresba uhlem Zátoka na Tahiti. Obě aktuálně nabízené práce (poprvé se objevily na trhu v roce 2003 u společnosti Meissner-Neumann) bude dražit společnost European Arts. Jedná se o kombinovanou techniku Tahiťanka a akvarel Milenci s vyvolávacími cenami 38 a 15 tisíc korun (bez provize).

Maxim Kopf: Milenci  akvarel a tuš na papíře, 26,5 x 20,5 cm vyvolávací cena: 15 000 Kč European Arts 20. 11. 2016

Maxim Kopf: Milenci
akvarel a tuš na papíře, 26,5 x 20,5 cm
vyvolávací cena: 15 000 Kč (bez provize)
European Arts 20. 11. 2016

Artslimit 24. 3. 2024

Kopf Maxim

Kars, Kopf i Medek

Kars, Kopf i Medek

27. června 2018