Text Koucká Tereza | Foto Zezula | Datum 10.04.2016
Padesátá aukce brněnského aukčního domu Zezula nabídla téměř 350 předmětů od grafiky a malířských děl po starožitnosti. Nejdražší položkou se stal originální konzolový stůl milánského návrháře Carla Bugattiho. Velmi dobře si vedly dvě práce u nás obvykle nenabízených rakouských autorů 19. století, jež našly nové majitele s výraznými nárůsty.
Orientalizující konzolový stůl Carla Bugattiho (více zde) byl na aukci vydražen za 1,18 milionu korun, jeho vyvolávací cena činila 1,12 milionu korun (vše včetně provize). Druhý předmět z Bugattiho dílny, neotřelé široké zrcadlo, zůstalo neprodáno.
Velmi zajímavého výsledku mezi malbami dosáhl olej Motiv z Belvederu vídeňského malíře Rudolfa Ribarze, který se z vyvolávací ceny 23 600 korun dostal až na těžko uvěřitelnou sumu 401 200 korun. Podle databáze ART+ by mělo jít o vůbec první dílo tohoto umělce draženého na tuzemském trhu.
V oblasti prací na papíře zase výrazně dominoval akvarel dalšího rakouského malíře Rudolfa von Alt s pohledem na benátský kostel Santa Maria della Salute. Toto drobné dílo u nás velmi vzácně draženého autora se vyšplhalo z vyvolávaných 94 400 na konečných 436 600 korun. Obdobně výrazně se Altovi dařilo i v nedávné aukci vídeňského Dorothea (zde).
Z fotografů měl kromě Františka Drtikola úspěch i Václav Zykmund, jehož fotografie Inka z cyklu akce – Řádění a Bez názvu se prodaly za 177 a 153 tisíc korun a zařadily se tak mezi nejdražší autorovy fotografie.
Z autorského skla sběratelé ocenili tradiční jména, Františka Víznera a tandem Jaroslava Brychtová, Stanislav Libenský. Víznerova zelená Mísa z roku 1976 byla vydražena za 177 tisíc korun, Arcus malý Brychtové a Libenského z počátku 90. let za 354 tisíc korun.
Za zmínku stojí i zlaté kapesní hodinky Breguet et Fils z první třetiny 19. století, které se staly nejdražší položkou nabízených starožitností a získaly nového majitele za necelých 549 tisíc korun (vyvolávací cena 318 600).
28. března 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 202428. března 2024
6. dubna 2016
29. května 2016