Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun
Text Skřivánek Jan | Foto Dorotheum | Datum 15.04.2013
První aukce společnosti Dorotheum v roce 2013, zaměřená tentokrát výhradně na výtvarné umění, vynesla 24,1 milionu korun (všechny ceny jsou četně aukční provize). Nového majitele našla polovina z tří set nabízených položek. Za více než milion korun se prodaly 3 obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo 16 dalších děl.
Z katalogu této aukce pro nás vybíral Patrik Vavřina.
Alfons Mucha: Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě / olej a tempera na plátně / 63 x 95 cm / cena: 4 800 000 Kč |
Titulní dílem aukce byla malířská studie Alfonse Muchy k jednomu z obrazů Slovanské epopeje. Metrové plátno Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě se z vyvolávací ceny 2,28 milionu dostalo až na 4,8 milionu korun. Dosažená cena předchozí Muchův aukční rekord překonala o 1,8 milionu korun. Autorův mezinárodní cenový rekord dál drží jiná studie k Slovanské epopeji, obraz Zrušení nevolnictví na Rusi, který byl v dubnu 2006 v New Yorku vydražen v přepočtu za 33,8 milionu korun. Obraz byl tehdy dražen v kolekci ruského umění a jeho vysoká cena se z velké části odvíjí od zobrazeného námětu.
Nejdražším dílem aukce Dorothea se ostatně také stal obraz ruského autora. Salónní akt Zrození Afrodity od Konstantina Makovského, jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století, se vyšplhal z 1,44 na 10,2 milionu korun, a stal se tak druhým nejdražším dílem ruského umění prodaným na aukci v Česku. „Jde o dílo ruského autora, který u nás není tak známý, nicméně pro jeho krajany představuje obraz opravdový skvost. Dražilo celkem třináct zahraničních zájemců a jeden z nich se stal po napínavém boji novým majitelem,“ komentuje dosažený výsledek ředitelka aukční síně Mária Gálová.
Konstantin Makovskij: Zrození Afrodity olej na plátně / 112 x 50 cm / cena: 10 200 000 Kč |
Třetí milionovou položkou se stala krajina od slovenského malíře Vojtěcha Erdélyiho. Barevně výrazná Krajina s řekou se dostala z 216 tisíc na 1,02 milionu korun. Jde o druhou nejvyšší cenu za dílo tohoto autora dosaženou v aukci. Menší Erdélyiho zátiší na kartonu se vzápětí prodalo za 264 tisíc korun, víc jak trojnásobek minimálního podání. Za 288 tisíc korun se prodal ještě obraz Kopáčky od dalšího slovenského autora, Antona Jasusche.
Z české moderny se nejdráže prodal obraz V kavárně od Karla Černého, který se dostal z 432 na 780 tisíc korun. Z dalších zajímavých prodejů jmenujme klasicizující Noční krajinu s antickým chrámem od Františka X. Procházky (456 tisíc), krajinu Motiv z Tyrol od Julia Mařáka (408 tisíc), obraz Odpočinek od Jakuba Obrovského (216 tisíc) nebo zátiší Růžová azalka od Otakara Lebedy (168 tisíc korun).
Vojtěch Erdélyi: Krajina s řekou olej na plátně / 135 x 110 cm / cena: 1 020 000 Kč |
Mezi pracemi na papíře dosahovaly nejvyšších cen kvaše Ladislava Sutnara a grafiky Vladimíra Boudníka. Drobný Sutnarův kvaš Venus / On the Marquee se prodal za 144 tisíc, další dvě Venuše pak za 54 a 96 tisíc korun. Dvě z Boudníkových grafik z poloviny 60. let byly draženy za 43 a 54 tisíc korun. Za slušných 38 tisíc korun se prodala fotografie Kola od Josefa Sudka. Bez kupce naopak zůstal soubor 17 grafik k Písni písní od Františka Kupky, který byl nabízen za 336 tisíc korun. Z nevydražených obrazů byl největším zklamáním neúspěch Pohledu na Okoř od Antonína Hudečka, který byl nabízen za 1,08 milionu korun.
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 202423. dubna 2024
7. června 2016
17. října 2014
12. listopadu 2011
10. srpna 2022
20. ledna 2022
1. září 2021