Rekordní sklo

Sýpka 19. 10. 2013

Na říjnové aukci společnosti Sýpka padl nový cenový rekord v kategorii ateliérového skla, když se Modrý objekt od dvojice Libenský-Brychtová prodal za vyvolávací cenu 780 tisíc korun. Dosavadní, pět let starý rekord za jinou sochu téže dvojice byl o 136 tisíc nižší.

Aukce dohromady vynesla 6 milionů korun (ceny jsou uváděny včetně provize), což je pro společnost historicky druhý nejlepší výsledek. Nového majitele našla téměř polovina z 346 dražených uměleckých děl a starožitností. Za více než sto tisíc korun bylo draženo 9 děl.

Jaroslava Brychtová Stanislav Libenský
Libenský-Brychtová: Modrý objekt / 1995
tavená plastika /
38 x 80 x 11 cm /
cena: 780 000 Kč

Nejdražším obrazem aukce se stala symbolistní malba Večerní melancholie od Aloise Kalvody, která se dostala ze 192 na 288 tisíc korun. Po obrazu Zasněná, který se prodal na minulé aukci společnosti za 456 tisíc korun, šlo již o druhé výrazné Kalvodovo dílo z počátku století, které Sýpka dražila. Podobně výrazný nárůst zaznamenala ještě drobná krajina Oráč od Martina Benky. Obraz z 20. let startoval na částce 144 tisíc, ve finále se však jeho cena vyšplhala až na 252 tisíc korun. Za vyvolávací ceny 216 a 168 tisíc korun se prodaly ještě obraz od Vladimíra Sychry a kolorovaná kresba od japonského malíře Foujita Tsuguhary, který žil na počátku 20. století v Paříži. Z prací na papíře se jinak nejdráže prodaly dvě kresby Emila Filly, vydražené za 84 a 78 tisíc korun.

Alois Kalvoda: Večerní melancholie / kolem 1910
Alois Kalvoda: Večerní melancholie
olej na plátně / 50 x 38,5 cm
cena: 288 000 Kč

V kategorii starožitností se nejdráže prodala dvojice keramických Puttiů od Miloslava Baše. Metr vysoké bíle glazované sošky se prodaly za vyvolávací cenu 192 tisíc korun. Ceny ostatních starožitností se až na pár výjimek pohybovaly do 10 tisíc korun. S nárůstem ze 17 na 36 tisíc se prodal soubor sedmi loutek navržených Janem Malíkem v roce 1936, z 30 na 43 tisíc se dostala artělovská mísa od Jaroslava Horejce a za 50 tisíc korun odešlo trubkové křeslo od Karla Orta z přelomu 20. a 30. let.

Vedle v úvodu zmiňované plastiky od Libenského a Brychtové bylo součástí dražené kolekce ještě dalších pětadvacet skleněných objektů a autorských váz. Dvě mísy od Františka Víznera se prodaly za 252 a 276 tisíc, socha Ryba od Jana Exnara za 168 tisíc korun. Několik dalších objektů bylo vydraženo za částky kolem 50 tisíc korun. Celkem sběratelé v tomto segmentu utratili přes 1,7 milionu korun.

Artslimit 24. 3. 2024

Kalvoda Alois

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

7. července 2016

Rekordní Kalvoda

Rekordní Kalvoda

16. dubna 2014

Znovu Polibek

Znovu Polibek

17. března 2014