Galerijní Eva Kmentová online
21. března 2024
Text Redakce ART+ | Datum 17.11.2021
Nejdražší položkou nedělní aukce společnosti European Arts je reprezentativní olej Aloise Wachsmana Figura (Hlava), který bude startovat na 7 milionech korun (+ provize). Vyvolávací cena je více než trojnásobkem stávajícího malířova rekordu. Vzhledem k vzácnosti Wachsmanových děl, velkému formátu i skvělé výstavní a publikační historii není požadovaná cena nijak překvapivá.
Několik Wachsmanových obrazů na výstavě Poesie 1932, foto: Josef Sudek
Figura (Hlava) měla svou premiéru na výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu, kde byl Alois Wachsmann zastoupen rekordními 21 obrazy, tedy více díly, než kterýkoliv z vystavujících umělců (více zde).
Výstavní katalog uvádí i cenu – malíř si díla cenil na 7 tisíc korun. Jen pro představu, nejdražší nabízené obrazy Jindřicha Štyrského a Toyen byl o tisíc korun levnější, ceny Fillových maleb naopak začínaly na dvojnásobné částce. Díky fotografii Josefa Sudka, která byla ještě v roce 1932 publikována ve Volných směrech, víme, že obraz visel vedle děl Antická tragédie a Ludvík XVI.
Alois Wachsman: Figura (Hlava), 1932,
olej na plátně, 120 x 100 cm,
vyvolávací cena: 7 000 000 Kč (+ 24% provize),
European Arts 21. 11. 2021
Právě druhý zmiňovaný obraz byl v listopadu 2003 prvním malířovým dílem, které v aukci překonalo hranici milionu korun. Na aukci Galerie Art Praha se tehdy prodal s třetinovým nárůstem za 1,58 milionu korun. Za více než milion korun bylo v daném roce vydraženo všehovšudy jednadvacet obrazů, přičemž nejdražším dílem roku byl Kupkův obraz Ocel pije s cenou 5,21 milionu korun.
Nedostupnost Wachsmanových olejomaleb na trhu dobře ilustruje, že obraz Ludvík XVI. dodnes zaujímá 6. příčku v malířově top 10. Autorův stávající cenový rekord má hodnotu 2,6 milionu korun, za tuto částku se v listopadu 2015 na aukci European Arts prodal nevelký obraz Koupání, který byl rovněž jedním z děl vystavených na výstavě Poesie 1932.
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...
5. března 202421. března 2024
15. března 2024
5. března 2024
19. listopadu 2015
10. dubna 2017
10. října 2016
13. června 2016