Rekordní Wachsman?

European Arts 21. 11. 2021

Nejdražší položkou nedělní aukce společnosti European Arts je reprezentativní olej Aloise Wachsmana Figura (Hlava), který bude startovat na 7 milionech korun (+ provize). Vyvolávací cena je více než trojnásobkem stávajícího malířova rekordu. Vzhledem k vzácnosti Wachsmanových děl, velkému formátu i skvělé výstavní a publikační historii není požadovaná cena nijak překvapivá.

Wachsmanovy obrazy na výstavě Poesie 1932, foto: Josef Sudek


Několik Wachsmanových obrazů na výstavě Poesie 1932, foto: Josef Sudek

Figura (Hlava) měla svou premiéru na výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu, kde byl Alois Wachsmann zastoupen rekordními 21 obrazy, tedy více díly, než kterýkoliv z vystavujících umělců (více zde).

Výstavní katalog uvádí i cenu – malíř si díla cenil na 7 tisíc korun. Jen pro představu, nejdražší nabízené obrazy Jindřicha Štyrského a Toyen byl o tisíc korun levnější, ceny Fillových maleb naopak začínaly na dvojnásobné částce. Díky fotografii Josefa Sudka, která byla ještě v roce 1932 publikována ve Volných směrech, víme, že obraz visel vedle děl Antická tragédie a Ludvík XVI.
 

Alois Wachsman: Figura (Hlava), 1932


Alois Wachsman: Figura (Hlava), 1932,
olej na plátně, 120 x 100 cm,
vyvolávací cena: 7 000 000 Kč (+ 24% provize),
European Arts 21. 11. 2021

Právě druhý zmiňovaný obraz byl v listopadu 2003 prvním malířovým dílem, které v aukci překonalo hranici milionu korun. Na aukci Galerie Art Praha se tehdy prodal s třetinovým nárůstem za 1,58 milionu korun. Za více než milion korun bylo v daném roce vydraženo všehovšudy jednadvacet obrazů, přičemž nejdražším dílem roku byl Kupkův obraz Ocel pije s cenou 5,21 milionu korun. 

Nedostupnost Wachsmanových olejomaleb na trhu dobře ilustruje, že obraz Ludvík XVI. dodnes zaujímá 6. příčku v malířově top 10. Autorův stávající cenový rekord má hodnotu 2,6 milionu korun, za tuto částku se v listopadu 2015 na aukci European Arts prodal nevelký obraz Koupání, který byl rovněž jedním z děl vystavených na výstavě Poesie 1932

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Wachsman Alois

Poesie 1932

Poesie 1932

19. listopadu 2015


<