Restituovavý Muzika

Sýpka 15. 2. 2014

Letošní sezónu na domácím trhu s uměním zahájí tuto neděli 15. února Aukční dům Sýpka. Katalog nabízí přes 240 položek včetně užitého umění. Největší pozornost tentokrát přitahují obrazy, mezi nimiž najdeme pětimetrové plátno Jakuba Špaňhela nebo známou restituovanou malbu Františka Muziky z roku 1932.

František Muzika: Figura v krajině / 1932 / olej na plátně / 43 x 73 cm / vyvolávací cena 2 200 000 Kč
František Muzika: Figura v krajině / 1932
olej na plátně /
43 x 73 cm
vyv. cena: 2 200 000 Kč

Hvězdnou položkou z nabídky je právě plátno Františka Muziky Figura v krajině. Od 60. let bylo součástí sbírek Moravské galerie v Brně, kde dlouhodobě figurovalo v expozici českého umění první poloviny 20. století. Po revoluci byl obraz v restituci navrácen, nicméně jako zápůjčka v Moravské galerii ještě nějaký čas zůstal. Od roku 1994 je malba zapsána na seznamu kulturních památek ČR. Stylizovaná figura zasazená do geometricky pojednané krajiny je ukázkovou toho nejlepšího z Muzikova díla. Sběratelé se svými příhozy mohou začít na vyvolávací ceně 2,2 milionu korun.

Za zmínku rovněž stojí dvě květinová zátiší Václava Špály, obě namalovaná v druhé polovině 30. let a uvedená v malířově soupisu. Barevně výrazná díla s dominantní modročervenou kombinací budou vyvolávána na 750 a 950 tisících korunách.

Jaroslav Král: Přechod / 1919 / olej na plátně / 90 x 58 cm / vyv. cena 550 000 Kč
Jaroslav Král: Přechod / 1919
olej na plátně / 90 x 58 cm
vyv. cena: 550 000 Kč

Dalším nabízeným solitérem českého umění je Jaroslav Král. Jeho figurální obraz Přechod z roku 1919 má bohatou výstavní historii, je také zahrnut v monografiích Jiřího Hlušičky i Marcely Macharáčkové. Vyvolávací cena jednoho z výraznějších děl Králova raného období je stanovena na 550 tisíc korun. Na trhu jistě upoutá pozornost a naváže tak na některé zajímavé, vloni realizované Královy prodeje.

Jedno z předních míst v únorové aukci Sýpky zaujímá i akustický kolážový objekt Milana Grygara Půdorysná partitura s červenou linií. Dílo vytvořené jako reálný návod pro hudební provedení tvoří spolu s mechanickým doplňkem jedinečné pojetí obrazu, prostoru a zvuku. Dražit se začne na 150 tisících korunáchPro sběratele současného umění Sýpka mimo jiné připravila tři velkoformátová plátna Jakuba Špaňhela. Tři bankovní ústavy budou nabízeny v rozmezí 190–250 tisíc korun.

Jakub Špaňhel: Ruská centrální banka / 2009
akryl na plátně /
285 x 485 cm
vyv. cena: 250 000 Kč

Tradičně je do katalogu zařazeno i ateliérové sklo české provenience. Skleněná plastika Polibek, tentokrát v kouřovém odstínu, z dílny Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové bude na Sýpce dražena již počtvrté. Vyvolávána bude na 150 tisících korunách. Na své si přijdou i zájemci o modernistický nábytek. V nabídce je totiž i široká škála chromovaného nábytku, porcelánu, svítidel a bytových doplňků.

Artslimit 24. 3. 2024

Špaňhel Jakub

Zatím nejlepší

Zatím nejlepší

16. března 2015

Současné umění potřetí

Současné umění potřetí

21. listopadu 2014

Špaňhel a bibliofilie

Špaňhel a bibliofilie

14. července 2013