Rytíř Führich a ostatní

Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021

V bohaté změti jmen umělců 19. století působících ve středoevropském prostoru často málokdy poznáme, kteří z nich se narodili, vyrůstali, malířství vystudovali nebo dokonce žili v rámci území Čech, Moravy nebo Slezska. Online aukce umění 19. století v Dorotheu, která se uskuteční ve čtvrtek 6. května, nabídne takových autorů celou řadu. A ne všechny běžně zahrnujeme do dějin českého umění.

Zcela jistě nejznámějšími z nich jsou Josef Führich, rodák ze severočeské Chrastavy ověnčený rytířským titulem a Alois Kirnig, který kromě dvouletého pobytu v jižní Itálii, svůj život prožil v Praze. Führichovy obrazy i kresby se na trhu objevují jen velice zřídka. Kresba byla naposledy u nás dražena v roce 2019, malba pak dokonce před pěti lety. O něco častěji se jeho práce draží v Rakousku, případně Německu, malby jsou však spíše výjimkou, v databázích prodejů jich lze celkem dohledat zhruba dvacítku.

Olej Obrácení apoštola Pavla z vídeňské soukromé sbírky už jednou dražen u Dorothea byl, v červnu 2008, kdy ale zůstal neprodán. Jeho odhadní cena byla již tehdy podobná, mezi dvěma a třemi tisíci euro, více informací o malbě samotné však v záznamech aukční síně již nelze dohledat. Nyní se zdá, že bez kupce nezůstane, neboť online aukce již byla zahájena a obraz má dnes oproti startovní částce 1500 euro již sedm dalších příhozů.

Josef Führich, Obrácení apoštola Pavla, olej na plátně, 63 x 38 cm, odhadní cent: 2 400 EUR (62 000 Kč) + provize 20% Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021

Josef Führich, Obrácení apoštola Pavla,
olej na plátně, 63 x 38 cm,
odhadní cena: 2 400 EUR (62 000 Kč) + provize 20%
Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021

Od Aloise Kirniga, žáka vynikajícího vedutisty Ferdinanda Lepiého, Maxe Haushofera na pražské Akademii či Eduarda Schleicha na Akademii v Mnichově, budou k mání hned dva obrazy. Cesta u Ferdinandova pramene (Weg beim Ferdinandsbrunn) zobrazující jedno ze zákoutí Mariánských Lázní, které Kirnig namaloval v roce 1900 a o 15 let starší malbu s výjevem ze Solné komory: vesnicí Gosauschmiede a nad ní se tyčícím štítem Donnerkogelu.

Světoběžník Adolf Kaufmann se narodil roku 1848 v Opavě, většinu života však prožil jinde. Dlouhodobě pobýval ve Francii, kde ho ovlivnili krajináři Barbizonské školy. Do Francie se často vracel, i když se v 90. letech natrvalo usadil ve Vídni. Na domácím trhu se jeho práce objeví v průměru tak dvakrát ročně, většinou jde o kvalitně provedené krajiny nebo maríny. Zajímavostí je také jeho obliba v signování svých prací různými pseudonymy, jichž je známa celá řada. Aukce nabídne hned pět jeho obrazů, nejzajímavější je asi rozměrné Makové pole s kopretinami.

Stanislav Kapsarides: Portrét dámy ve žlutých šatech, olej na plátně, 41 x 33 cm, odhadní cena: 1 400 EUR (36 000 Kč) + provize 20% Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021

Stanislav Kapsarides: Portrét dámy ve žlutých šatech,
olej na plátně, 41 x 33 cm,
odhadní cena: 1 400 EUR (36 000 Kč) + provize 20%
Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021

Životní pouť Stanislava Kasparidese 1809–1892) se započala i skončila ve východočeské Čáslavi. Malířské vzdělání získal na Akademiích v Praze a ve Vídni. Těžiště jeho tvorby spočívalo především v portrétech příslušníků šlechtických rodin a také v portrétních miniaturách, jejichž velká část má být podle dostupných informací v privátních kolekcích ve Vídni. V Kasparidesových obrazech je patrný výrazný vliv Antonína Machka. Portrét dámy ve žlutých šatech je teprve několikátou umělcovou realizací nabízenou v aukci celosvětově. Z přípisu na zadní straně je patrné, že malba vznikla v Českých Budějovicích a potrtrétovaná se jmenovala Louisa Poláčková.

Na vizuálně přitažlivé krajiny vybrané barevnosti se zaměřoval zase rodák z Moravské Třebové Hugo Hodiener nebo také Hodina (1884–1945), který již spíše představuje umění následujícího 20. století, jakkoli východiska formální stránky jeho tvorby tkví ve století devatenáctém. Studoval na akademiích ve Vídni a v Mnichově a jeho oblíbeným námětem bylo zobrazování velehorských krajin. I díky tomu byl za Hitlerovy nadvlády oblíben a nepatřil k zavrženým umělcům, ale naopak mu bylo umožněno hojně vystavovat.

Hugo Hodiener (Hodina): Alpská krajina, olej na plátně, 116 x 123 cm,  odhadní cena: 2 800 EUR (73 000 Kč) + provize 20% Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021
Hugo Hodiener (Hodina): Alpská krajina,
olej na plátně, 116 x 123 cm,
odhadní cena: 2 800 EUR (73 000 Kč) + provize 20%
Dorotheum Vídeň 6. 5. 2021

Figuralista Eduard Veith se narodil roku 1858 v Novém Jičíně a ačkoli vystudoval vídeňské školy a ve Vídni se usadil a žil až do konce svého života, s rodným městem nikdy neztratil kontakt a čile obesílal místní výstavy. Stal se uznávaným portrétistou a dekoratérem a při tvorbě divadelních dekorací a opon spolupracoval s proslulou firmou Fellner a Helmer Podílel se mimo jiné na výzdobě Státní opery v Praze (dříve Nového německého divadla), divadel v Ostravě nebo Brně, Rudolfina a řady významných nejen vídeňských budov. Aukční síň má v nabídce portréty slečny Annie Sussanky nebo umělcovy choti Berty

Z českých zemí pocházeli také malíři žánrů Franz Rumpler (Tachov) a Johann Hamza (Telč), Hugo Charlemont z rozvětvené umělecké rodiny z moravské Jemnice, především na militární výjevy se orientující Alexander Pock (Znojmo), původně návrhář a rytec pro zlatníky narozený taktéž ve Znojmě Franz Barbarini nebo krajinář a spoluzakladatel Vídeňské secese Eugen Jettel a jeho bratr Wladimir Eugen Eduard Jettel (Rýmařov). Díla všech těchto umělců jsou v aktuální aukci zastoupena také.

VÝSLEDKY AUKCE

Josef Führich: Obrácení apoštola Pavla                       9 600 EUR
Alois Kirnig: Cesta u Ferdinandova pramene           nevydraženo
Alois Kirnig: Gosauschmiede                                    nevydraženo
Adolf Kaufmann: Makové pole s kopretinami              4 096 EUR
Stanislav Kapsarides: Dáma ve žlutých šatech           1 280 EUR
Hugo Hodiener (Hodina): Alpská krajina                     7 040 EUR
Eduard Veith: Annie Sussanka                                  nevydraženo
Eduard Veith: Umělcova manželka Berta                     6 400 EUR