Text Chmelařová Marcela | Foto Christie's | Datum 09.05.2014
Dvoumetrové oceněné plátno českého malíře Beneše Knüpfera Souboj Tritónů se v londýnské aukci evropské malby 19. století nečekaně prodalo v novém autorském světovém rekordu. Ten v přepočtu nyní činí přibližně 1,6 milionu korun.
Jde o tentýž historicky oceněný obraz s výjimečným rozměrem a proveniencí (více zde), který se již před dvěma desetiletími na světových aukcích dražil. Cena dosažená v roce 1997 činila 31 tisíc dolarů (v přepočtu tehdy asi 1,1 milionu korun) a byla do minulého týdne Knüpferovým světovým aukčním rekordem.
Díky kurzovým rozdílům šlo do květnové aukce Christie’s plátno v přepočtu na koruny s nižší odhadní cenou než před lety. Odhadní cena byla tehdy i nyní stanovena nominálně v téže výši, zatímco ale v roce 1997 se dražilo v New Yorku v dolarech (25–35 tisíc dolarů), nyní se o malbu bojovalo v Londýně v britských librách (25–35 tisíc liber).
Zájem dražitelů ale zřejmě převýšil i očekávání expertů aukčního domu. Za tuto žádanou variantu Knüpferova oblíbeného námětu Souboj Tritónů minulý týden nový majitel zaplatil 46,25 tisíc liber. To znamená nový autorský světový rekord a v přepočtu asi 1,54 milionu korun, ovšem bez dalších poplatků. Obraz svou kvalitou vzbudil zájem i v České republice, zda-li se ale tuzemští zájemci nakonec dražebního boje účastnili, není zatím jasné. Výše dosažené finální ceny každopádně naznačuje, že šlo o akvizici do konečné sbírky, nikoliv investiční spekulativní nákup.
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 202427. března 2024
16. března 2015
22. prosince 2014
29. dubna 2014