Stephan i Lada

Dorotheum 5. 3. 2016

Březnová aukce Dorothea nabídla více než 350 uměleckých děl, ve velké převaze se jednalo tentokrát o malby. Dařilo se například dílům Josefa Lady, Ladislava Sutnara, řada prací se prodala s výraznějšími nárůsty. Nejdražším dílem odpoledne se stala dramatická krajina malíře Leopolda Stephana, který se takto už podruhé za poslední půlrok na českém trhu dotkl milionové hranice. Potvrzuje se pokračující trend zvýšeného zájmu o práce českého 19. století a koncentrace kupců na kvalitní práce méně vyhledávaných autorů.

Viktor Stretti: Ze Žofína / 1915 (?) olej / 37 x 49 cm cena: 156 000 Kč / Dorotheum Praha 5.3. 2016
Viktor Stretti: Ze Žofína / kol. 1915 / olej na kartonu / 37 x 49 cm / cena: 156 000 Kč

Autorského maxima dosáhl jen slovenský malíř s národopisným zaměřením Jan Hála. Jeho nepříliš rozměrný obraz Pasáčci z roku 1931 měl u veřejnosti překvapivý úspěch a z vyvolávací ceny 288 tisíc korun byl vydražen za konečných 600 tisíc.

Zvýšený zájem byl u sběratelů o české Němce, jejichž díla se prodala s výraznými cenovými nárůsty. Plátno Emila Orlika Odpočívající akt získalo nového majitele za 480 tisíc korun (vyvolávací cena 180 tisíc), obraz zřídka draženého Ludwiga Bluma Der-es-Zor se prodal za 336 tisíc korun (vyvolávací cena 72 tisíc).

Akrylová malba Venus / Come Hither Ladislava Sutnara z roku 1964 byla minulý rok součástí autorovy výstavy v Plzni, nyní se prodala za 900 tisíc korun, cenu, která se rovnala ceně vyvolávací. Za stejnou částku, avšak s velkým nárůstem, získal nového majitele kvaš Josefa Lady Zima na vsi a zařadil se tak do první desítky dosud nejdráže prodaných autorových maleb. Jeho vyvolávací cena byla 360 tisíc korun.

Leopold Stephan: Krajina před bouří / 1875 / olej na plátně / 70 x 113 cm / 960 000 Kč

Nejdražším dílem celé aukce se stalo dílo z 19. století, a to malba pražského Leopolda Stephana z roku 1875 Krajina před bouří. Toto poměrně rozměrné plátno bylo vydraženo za 960 tisíc korun, ačkoli jeho vyvolávací cena byla zhruba třetinová. Stalo se tak po práci Údolí Váhu u Trenčína, prodané loni u European Arts, druhým nejdražším dílem autora, které prošlo tuzemskými aukcemi.

Úspěch měl u sběratelů i nabízený soubor celkem jedenácti maleb Viktora Strettiho, z nichž zůstaly bez kupce pouze dvě. Žánrový obraz Ze Žofína, pravděpodobně z roku 1915, se vyšplhal z vyvolávací ceny 33 600 na konečnou cenu 156 tisíc korun.

Dobře se prodala i díla Josifa J. Bokšaje, Kamila Lhotáka, Jaroslava Paura či nedávno zesnulého Káji Saudka.

Ladislav Sutnar: Venus/Come Hither / 1964 akryl/masonit / 179 x 108 cm /  cena: 900 000 Kč / Dorotheum Praha 5.3. 2016
Ladislav Sutnar: Venus/Come Hither / 1964
akryl na masonitu / 179 x 108 cm / 900 000 Kč

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024