Stoprocentní Toyen i Dokoupilovy bubliny

Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Zájemci v nových výstavních prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery sledovali úspěch trojice děl Toyen, autorské maximum Jiřího Georga Dokoupila i statisícovou Fillovu či Lhotákovu kresbu.

Toyen: Serenáda, 1924–1925, olej na plátně, 54,6 x 64,6 cm  vyvolávací cena: 10 000 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Toyen: Serenáda, 1924–25,
olej na plátně, 54,6 x 64,6 cm,
cena: 49 005 000 KčAdolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Jarní sezóně u téže aukční síně vládl Cirkus, na podzim, konkrétně tuto sobotu odpoledne, se dle očekávání nadmíru dařilo dalšímu obrazu z Toyenina raného období. V zahraniční soukromé sbírce uchovávaná Serenáda byla vydražena za více než 49 milionů korun, což téměř dvojnásobně překonalo horní hranici odhadu (více o obraze zde). Až naivisticky pojatá divadelní scéna z poloviny 20. let se tak zařadila na třetí příčku aukčních výsledků celkově a potvrdila pro Toyen skvělou sezónu roku 2021. Za významné částky se prodaly i další dvě položky: o více než třicet let pozdější pařížské Dýchání spánku vystoupalo na necelých 18,2 milionu korun, komorní erotická kresba z roku 1932 se zhodnotila za více než 2 miliony korun, druhou nejvyšší sumu za autorčinu techniku na papíře.

Jiří Georg Dokoupil: Bez názvu Akryl, pigment, mýdlové bubliny na plátně, 145 x 145 cm Cena: 2 420 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11.2021

Jiří Georg Dokoupil: Bez názvu,
akryl, pigment, mýdlové bubliny na plátně, 145 x 145 cm,
cena: 2 420 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

O subtilní, výtvarně autentické médium kresby byl na aukci v pavilonu Expo 58 velký zájem, jak dokazuje například v kontextu Fillovy chronologie vzácná lavírovaná tušová Krajina Českého středohoří (1929) s plenérovou atmosférou, která se vydražila za finálních bezmála 327 tisíc korun. S pěkným, téměř čtyřnásobným nárůstem však stále nestačila na nečekaný progres kresebné momentky Kamila Lhotáka s názvem Young Lady M. H., o niž se intenzivně bojovalo od 15 tisíc až do kladívkové částky 110 tisíc korun. Včetně provize se tak Lhotákova signovaná a datovaná podobizna dostala až na více než 133 tisíc korun, tedy přes sedminásobek základní prodejní ceny.

Komerčně nejúspěšnější třicetileté „bublinové“ období zúročil na letenské aukci i česko-německý umělec Jiří Georg Dokoupil s abstraktním plátnem ve stylu jeho oblíbeného experimentálního výtvarného postupu, kdy na připravenou podložku praskají mýdlové bubliny s kovovými pigmenty nebo diamantovým prachem. S konečnou cenou přes 2,4 milionu korun tak obraz zůstavil Dokoupilovo nové autorské maximum na domácím trhu s uměním.

Kamil Lhoták: Young Lady M. H., 1955, tuš a akvarel na papíře, 14 x 11,5 cm, cena: 133 100 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Kamil Lhoták: Young Lady M. H., 1955,
tuš a akvarel na papíře, 14 x 11,5 cm,
cena: 133 100 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Z nabízených 123 položek jich jen dvacet čtyři nenašlo nového majitele, mezi nimi například kolem jednoho milionu odhadovaný Jiránkův Trojportrét (o něm příspěvek zde) či impresionistický Letní den Antonína Hudečka s vyvolávací cenou přes 1,15 milionu korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Adolf Loos Apartment and Gallery

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023

Klenot rakouské malby 19. století: Marie Egner

1. prosince 2022

Toyen, Kupka, Filla a Preisler za 370 milionů

31. prosince 2021