V mezinárodní společnosti

European Arts 21. 3. 2015

Nejdražší položkou aukce, která se konala v sobotu 21. března v pražském hotelu Marriott, se stal obraz Na Kampě (Milenci) od Jakuba Schikanedera. Obraz z let 1900–05 se prodal s více než milionovým nárůstem za konečných 7,2 milionu korun, což je čtvrtá, respektive pátá nejvyšší cena za Schikanederovo dílo realizovaná na českých aukcích (ceny jsou uváděny včetně provize).

Jakub Schikaneder: Na Kampě (Milenci) / 1900–05

olej na plátně / 100 x 140 cm / cena: 7 200 000 Kč

Celá aukce vynesla 51,8 milionu korun, přičemž prodejní úspěšnost byla 58 procent. Dosažený obrat je pro společnost historicky nejlepším výsledkem. Za částky nad milion korun se prodalo čtrnáct obrazů, dalších čtyřicet děl překonalo stotisícovou hranici. Mezi milionovými položkami se nejvíce bojovalo o obraz čínského malíře přelomu 17. a 18. století Ťiang Tching-si (Jiang Tingxi), který vystoupal na 2,16 milionu korun, více než dvojnásobek minimálního podání. O díla zahraničních autorů šlo i v případě dalších šesti milionových obrazů. Kupce našly práce Augusta Herbina, Maurice Vlamincka, Jeana Baptisty Greuze, Jacquese Blanche a Giorgia Chirica. Nejdráže se prodala abstraktní malba od Augusta Herbina z roku 1913, která odešla s mírným nárůstem za 3,6 milionu korun (více o nabízených dílech zde).

Z českých autorů byly vedle Schikanedera za milionové částky draženy ještě obrazy Emila Filly (2,1 milionu), Václava Špály (1,86 milionu), Antonína Hudečka (1,86 milionu), Jindřicha Štyrského (1,68 milionu), Jana Zrzavého (1,2 milionu) a Rudolfa Kremličky (1,1 milionu korun). Největším překvapením byl úspěch Zrzavého Piazzetty z roku 1963, tempery na lepence pohlednicového formátu, jejíž dražba začínala na 780 tisících korun. Obrazy Antonína Hudečka a Rudolfa Kremličky se na trh shodně vrátily po necelých čtyřech letech a prodaly se se zhodnocením 300 a 470 tisíc korun. Podobného nárůstu dosáhl i Štyrského obraz Sny pocházející z pozůstalosti Toyen, který prodávající zakoupil loni v červnu se na aukci v Londýně.

Vojtěch Tittelbach: Žena u vody
Vojtěch Tittelbach:
Žena u vody

olej na plátně / 65 x 85 cm
cena: 876 000 Kč

Trojice autorských rekordů padla v kategorii stotisícových položek, jmenovitě šlo o obrazy Vojtěcha Tittelbacha (876 tisíc), Maxe Kopfa (444 tisíc) a Imra Weiner-Kráľa (432 tisíc korun). V případě dvou posledně jmenovaných však nutno dodat, že na zahraničních aukcích byla jejich díla dražena již i za vyšší částky. U Tittelbacha i Kopfa byly dosavadní rekordy překonány přibližně o 150 tisíc, Weiner-Kráľ své aukční maximum – to předchozí vydrželo bezmála sedm let – vylepšil jen o 10 tisíc korun.

Z umění 19. století se nejlépe prodaly Krajina s potokem u Fontainebleau od Antonína Chittussiho, která vystoupala ze 780 na 984 tisíc, což je čtvrtá nejvyšší cena za malířovo dílo, a dvě krajiny Adolfa Chwaly, které našly kupce za 720 a 444 tisíc korun. Z 96 na skvělých 492 tisíc korun se dostal také obraz Podzimní na Chrudimce, dílo Františka Kavána z roku 1896. Úspěchem jsou i ceny 264 tisíc za pohled na baziliku sv. Marka od Antonie Brandeisové, 204 tisíc za Květinový záhon od Zdenky Braunerové nebo 192 tisíc korun za zimní krajinu Antonína Waldhausera.

Imro Weiner-Kráľ: Chudá rodina / 1940–45
Imro Weiner-Kráľ:
Chudá rodina / 1940–45

olej na plátně / 66,5 x 55,5 cm
cena: 432 000 Kč

Z klasické moderny jmenujme působivý olej na kartonu Emila Orlika Nubijec z roku 1912, který se prodal s výrazným nárůstem za 312 tisíc, expresivní Vesnici v Polabí od Otakara Nejedlého za 216 tisíc, naivistické Zátiší u okna od Otakara Mrkvičky za 384 tisíc nebo obraz Karla Černého V kavárně, který se prodal s nárůstem za 804 tisíc korun. Několika zajímavých prodejů jsme byli svědky i v případě prací na papíře. Litografie Automobil od Kamila Lhotáka se s cenou 90 tisíc korun postarala o nový umělcův rekord v kategorii grafika. Kresba uhlem Jaroslava Panušky nazvaná Překvapení pak vylétla z necelých 10 na 78 tisíc korun.

Mezi neprodanými díly zůstal mimo jiné i portrét Stařeny, který jsme představovali v minulém čísle. Připsání autorství Petru Brandlovi zjevně sběratele nepřesvědčilo.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Tittelbach Vojtěch

Galerie Art Praha 5. 12. 2010

Galerie Art Praha 5. 12. 2010

11. ledna 2011

Meissner-Neumann 7. 11. 2010

Meissner-Neumann 7. 11. 2010

15. prosince 2010

Meissner-Neumann 26. 9. 2010

Meissner-Neumann 26. 9. 2010

6. listopadu 2010

Schikaneder Jakub

Nejzajímavější bohemika roku 2021

20. ledna 2022

Neznámý Schikaneder v Americe

Neznámý Schikaneder v Americe

15. února 2021

Od Mánesa po Mařákovce

Od Mánesa po Mařákovce

24. června 2020