ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Začal veletrh Prague Photo

V Mánesu se od pondělí 29. 3. do neděle 4. 4. koná fotografický veletrh Prague Photo. Nejdražším nabízeným dílem je snímek Josefa Koudelky Na hoře sv. Patrika.

Fotografie, kterou vystavuje České centrum fotografie, je na prodej za 350 tisíc korun. V popisce se uvádí, že před časem dosáhla rekordního výsledku na aukci Sotheby's, v online databázi firmy však není dohledatelná. Nejdražším Koudelkovým snímkem prodaným v aukci je fotografie psa pobíhajícího zasněženým parkem, který byla v říjnu 2007 vydražena v Christie's za necelých 30 tisíc dolarů.

Josef Koudelka: Na hoře sv. Patrika / 1974 / cena: 350 000 Kč

Nabízena jsou dále díla klasiků české fotografie (František Drtikol, Josef Sudek, Václav Chochola), nejvýraznějších současných autorů (Tono Stano, Ivan Pinkava, Pavel Baňka, Jindřich Štreit) i teprve začínajících fotografů. Ve spodní části výstavní síně se mimo jiné prezentují jednotlivé české fotografické školy.

Cenu UniCredit Bank Young Photo Award, určenou autorům do 35 let a honorovanou částkou 50 tisíc korun, získala studentka FAMU Michaela Čejková. Odborná porota ocenila její fotografický cyklus Magrittovi, soubor stylizovaných portrétů inspirovaných obrazy Reného Magritta.

Veletrh se letos koná již po třetí. Poprvé jej doprovází tzv. Prague Photo Festival, volný cyklus fotografických výstav v pražských výstavních síních a galeriích.

Přetrvávajícím problémem veletrhu je kolísavá kvalita vystavujících a malý zájem českých sběratelů o fotografii. Ani díla Josefa Sudka a Františka Drtikola na českých aukcích nedosahují tak vysokých cen jako v zahraničí.

Nejdražším loni vydraženým snímkem byla fotografie Dívka se psem od Františka Drtikola, která se na první večerní aukci společnosti 1. Art Consulting prodala (včetně aukční provize) za necelých 390 tisíc korun. Na zářijové aukci Dorothea se album deseti snímků od předních osobností české fotografické avantgardy (Ehm, Funke, Hák, Plicka a Sudek), vydané v roce 1943 nakladatelstvím Národní práce, prodalo za 712 tisíc korun.

 

Share on Facebook  Print 

Loading...