Ženíškovi adamité

Dorotheum 28. 5. 2016

Jarní aukce Dorothea o posledním květnovém víkendu představí téměř šest stovek katalogových čísel. Mezi nimi i zajímavé plátno Františka Ženíška s historickou scénou zkázy adamitů. Ženíškova malba se na domácím trhu delší dobu neobjevila a zároveň jde o jednu z mála autorových maleb s epickým námětem, které kdy prošly domácím trhem.

František Ženíšek: Záhuba adamitů / 1903 olej na plátně / 45 x 73 cm vyvolávací cena: 360 000 Kč
František Ženíšek: Záhuba adamitů / 1903 olej na plátně / 45 x 73 cm vyvolávací cena: 220 000 Kč (bez provize)

Obraz Ženíškova pozdního období Záhuba adamitů znázorňuje jeden z vypjatých momentů husitského období, vyvraždění radikální skupiny husitů vojsky Jana Žižky. Ženíšek zachytil celou tragickou scénu velmi dynamickým způsobem a použil k tomu volnější rukopis, než je u tohoto hlavního představitele generace Národního divadla zvykem. Právě ten činí z velké části obraz zajímavým. Je však nutno podotknout, že jde zřejmě o jednu ze studií k monumentálnímu obrazu stejného námětu (264 x 464,5 cm), který je v majetku Národní galerie (O 4720) a vznikl též v roce 1903. Naděžda Blažíčková-Horová uvádí v katalogu monografie z roku 2005 několik velmi podobných studií různého formátu a technik a zmiňuje se o „početném souboru kresebných i olejových studií jednotlivých postav i celkové kompozice“ (s. 157).

Tento olej na plátně poměrně reprezentativního formátu je signován a datován v pravém dolním rohu „F. Ženíšek 03“. Obraz byl již v minulosti vystavován na jubilejní výstavě generace Národního divadla v Myslbeku v Praze roku 1932. Jeho odhadní cena byla stanovena na 360 tisíc korun (včetně provize), což by, v případě jejího dosažení, znamenalo dvojnásobné překročení dosavadního autorského maxima.

Od roku 2004 prošlo podle databáze ART+ českým trhem pouze dvacet Ženíškových maleb, z čehož velkou část tvořily portréty a alegorické náměty. Více než polovina z nich však, i přes svou bravurní malířskou techniku, zůstala neprodána. Doposud nejdražším dílem je krajina Březový háj, která se rovněž vyznačuje výrazným rozvolněním  malířského rukopisu a byla vydražena v roce 2009 za 177 tisíc korun. František Ženíšek, ačkoli všem dobře známý umělec, na své plné docenění českými sběrateli teprve čeká a aktuálně nabízená malba je k tomu dobrou příležitostí.

Artslimit 24. 3. 2024