Mánes Antonín (1784 - 1843)

Horská krajina

Vyvolávací cena 1 100 000 Kč
Konečná cena 1 200 000 Kč

Informace o položce

Rozměr: 32 x 43 cm
Technika: Olej
Signováno: LD

Informace o dražbě

Položka číslo 191.
Vyvolávací cena 1 100 000 Kč
Konečná cena 1 200 000 Kč
Aukční provize 20%

Galerie Kodl     |       2. prosince 2018     |       Národní třída 7 110 00 Praha 1

Popis položky

kolem 1825; olej na papíře, fixováno na plátně; Na trhu zcela ojediněle se objevující dílo jednoho ze zakladatelů a vůdčích osobností české krajinomalby 19. století v sobě nese všechny typické prvky autorova zralého výtvarného projevu. V souladu s evropskými dobovými proudy a v návaznosti na francouzské a holandské klasiky 17. století spojil hned několik ideálních krajinných partií, aby v duchu romantické veduty vytvořil harmonickou kompozici prodchnutou idylickým vyzněním. V příznačném koloritu dokonale využívajícím snad všech valérů zeleně se mu tak podařilo zachytit motiv na pomezí realismu a něžné bukolické romantiky. Ta je do výjevu vnášena řadou drobných postav v poklidu se oddávajících svým běžným činnostem, a to v naprostém souladu s okolní přírodou. Právě zde se projevil také určitý literární rozměr Mánesovy tvorby. Běžně ve svých dílech totiž reagoval např. na poezii anglického básníka Thomase Graye, představované plátno má zase své prokazatelné kořeny v Rousseauově učení o léčivých účincích pobytu v přírodě. Zmíněné historicko-umělecké i čistě estetické kvality obrazu jsou zárukou, že představované dílo může být směle zařazeno do jakékoli významné sbírky evropského umění 19. století. Prezentováno v luxusní dobové adjustaci. Dílo bylo vícekrát publikováno (Š. Leubnerová, Krajinomalba v českém umění 19. století, katalog, 50. Výtvarné Hlinecko, Městské muzeum a galerie Hlinsko, 2009, str. 9–10, kat. č. 6; Š. Leubnerová, Antonín Mánes 1784–1843, katalog, 57. Výtvarné Hlinecko, Městské muzeum a galerie Hlinsko, Hlinsko 2016, kat. č. 17). Při konzultacích posouzeno prof. T. Vlčkem, CSc., a prof. R. Prahlem, CSc. Přiložena odborná expertiza PhDr. Š. Leubnerové (cit.: „[…] Horská krajina, představující pohled do ideální fantaskní krajiny, je nejen mimořádná svou uměleckou kvalitou, ale zároveň je i vynikající ukázkou Mánesovy rané, ještě klasicistní krajinomalby. […]“).

Top 3 položky autora

Mánes Antonín 1784 - 1843
Italská krajina s letohrádkem

Vyvolávací cena ???
Konečná cena ???

Mánes Antonín 1784 - 1843
Krajina se stavením

Vyvolávací cena ???
Konečná cena ???

Mánes Antonín 1784 - 1843
Krajina s řekou a domem

Vyvolávací cena ???
Konečná cena ???