Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou
24. dubna 2024
Text Machková Magda | Datum 25.10.2021
V nabitém programu posledního říjnového týdne si londýnská centrála aukční síně Bonhams rezervovala úterý 26. října pro svou přehlídku obrazů z různých evropských škol, od severoitalského cinquecenta po britské 19. století. Bude dražit přes dvě stovky maleb a více než dvacítku prací na papíře bez ohledu na to, zda jsou nabízená díla přesně identifikována či se jedná o přibližné připsání a orientační dataci. Nechme se překvapit, jak si v silné konkurenci povede rudolfínská stopa.
Do kategorie kvalitních děl z tohoto výběru spadá i položka číslo 3, středně velký olej na plátně s nezaměnitelným malířským rukopisem a typickým mytologickým námětem: plné objemy a ladné proporce reprezentují vrcholný manýrismus pražské školy a kompozice s antickou bohyní lásky a krásy, jejím synem Amorem a bohem vína jasně odkazují na důležitou osobnost Rudolfovy císařské rezidence, dvorního malíře a uměleckého agenta Hanse von Aachena (1552-1615).
Jak ale naložit s touto informací, když všeobecně známý, signovaný a v pramenech i literatuře doložený originál se více než dvě stě let nachází ve sbírkách Uměleckohistorického muzea ve Vídni (od 1783 v inventářích obrazárny Kunsthistorisches Musea; českým divákům byl představen na výstavě Hans von Aachen. Malíř na evropských dvorech v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2010)? Nebo snad ožívají popkulturní legendy o Rudolfově zaslepené vášni pro originály i kopie ve stylu Mony Lisy z filmu Císařův pekař – Pekařův císař (1951)?
Aukční katalog uvádí pro svůj obraz Venuše a Amor obecnou atribuci „podle Hanse von Aachena“ a širší vročení do 17. století. Oproti vídeňskému dílu se mírně liší v rozměrech a schází mu malířská lehkost a propracovanost detailů, materiálů a textur, nicméně i tak ji lze považovat za velmi zdařilou pozdnější repliku. Aachen si oblíbil žánr alegorických moralit s vícevrstevným obsahem, který mohl svým zadavatelům, především císaři Rudolfu II., podat co nejautentičtěji: do rolí mytologických postav obsadil sebe a členy své rodiny. Sám se zpodobnil jako bůh vína a radovánek Bakchus, modelem pro Venuši byla jeho manželka Regina, dcera slavného skladatele Orlanda di Lasso, a jako její božský potomek Amor vystupoval jejich společný syn.
Pro Aachenovo bezprostřední okolí měly tyto stylizované kryptoportréty až pikantní nádech, který však nebyl pro následné varianty obrazu již tak aktuální. S malířovými předlohami obecně se širší publikum a další umělci seznamovali nejčastěji díky grafickým listům, pro tuto kompozici Bakcha, Venuše a Amora se však ani kresebná skica, ani rytina nezachovaly. Dnes anonymní autoři tak zpracovávali „Aachenovskou Venuši“ tu v precizním, jako dílo dražené u Bonhams nebo v Paříži v roce 2013 (a předtím v Londýně v roce 2003), tu v méně povedeném pojetí, jak ukazuje například loňská nabídka u Artcurial.
Londýnští experti ocenili obraz na 3 až 5 tisíc liber (přibližně 91 až 150 tisíc Kč), což je v intencích dalších předkládaných děl zaalpského umění 17. a 18. století obvyklá odhadní částka. Originální příspěvky k Aachenově tvorbě se na volném trhu objevují jen zřídka, poslední velký nákup se podařil Suermondt-Ludwig Museu v Cáchách v roce 2008, když si do sbírek pořídilo Portrét zlatníka Jacopa Biliverta za přibližně 6,5 milionu Kč (přes 217 tisíc liber).
Ani v domácím kontextu ale není nouze o aachenovské události a zájemci o rudolfínské umění mají možnost seznámit se s novými odhaleními například u příležitosti promítání dokumentárního filmu Hledání Bolestného Krista v příštím týdnu v rámci Týdne Akademie věd.
European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
11. dubna 202424. dubna 2024
22. července 2020