Text Koucká Tereza | Datum 17.10.2019
Jiří Kars není malířem, který by se na domácím trhu dal koupit každou chvíli. Jeho díla se často na aukcích točí a prodávají se opakovaně. To není případ aktu, který se v sobotu objeví v dražbě u 1. Art Consulting, ani bronzové plastiky, jež o den později nabídne Adolf Loos Apartment and Gallery.
Díky dlouhodobému působení Jiřího Karse ve Francii se jeho reprezentativní díla na domácím trhu neobjevují příliš často. Nyní nabízené plátno středního formátu v aukci 1. Art Consulting pochází z roku 1924, kdy se Kars zařadil do širokého proudu poválečného neoklasicismu. V sobotu dražený Ležící akt je krásným dokladem tohoto výtvarného směřování, ke kterému se pomalu přikláněl již od konce první světové války.
Obraz je signován v levém dolním rohu, na rubu pak je rukou autora připsán název díla Cimaise I. Je také opatřen štítkem s popisem z roku 1924, kdy byl vystavován v rámci každoroční výstavy umění s názvem Salon des Tuileries v Paříži. Vyvolávací cena oleje je stanovena na 1,1 milionu korun bez provize, což reflektuje poslední vývoj cen Karsových děl nejen na domácím trhu. Tento rok jsme byli totiž svědky nového umělcova cenového maxima v zahraniční aukci (více zde).
Práce Jiřího Karse se na domácím trhu těší zájmu sběratelů a dražené položky často dosahují vysokých navýšení oproti vyvolávacím cenám. Stejně tak tomu bylo i u obrazu Toaleta restituovaného z Krajské galerie Olomouc (dnešní Muzeum umění Olomouc), vícekrát vystavovaného a publikovaného aktu, který se před rokem objevil taktéž v aukci 1. Art Consulting. Vystoupal ze 408 tisíc až na 2,32 milionu korun.
Podobně dopadla i dražba malby ležícího aktu v letošní květnové aukci Galerie Kodl. Akt z přibližně stejné doby, přelomu 20. a 30. let, startoval na částce 420 tisíc korun, překonal ji však více než čtyřnásobně. Konečná suma 1,8 milionu korun je třetí nejvyšší cenou u nás vydanou za Karsovo dílo. Nejdražší prací je pak malba V Lisabonu vydražená u 1. Art Consulting v únoru roku 2015 za 3,78 milionu korun.
Milionovou hranici překročilo od roku 2012 v místních aukcích celkem osm Karsových maleb.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
27. června 2018
9. srpna 2016
15. března 2023
1. prosince 2022
31. prosince 2021