June 2021 1765

Alpská krajina Bedřicha Havránka

Galerie Ustar 10. 10. 2021

Po delší době budou mít sběratelé možnost usilovat o drobnopisnou alpskou krajinu Bedřicha Havránka. V nadcházející aukci výtvarného umění a starožitností ji bude dražit tuto neděli Galerie Ustar. Její minimální podání aukční síň stanovila na 1,44 milionu korun.

Bedřich Havránek: Stavení pod horami, kolem r. 1862, olej na plátně, 55 x 68,5 cm, vyvolávací cena: 1 200 000 Kč ( + 20% aukční provize) Galerie Ustar 10. 10. 2021

Bedřich Havránek: Stavení pod horami, kolem r. 1862,
olej na plátně, 55 x 68,5 cm (malba),
vyvolávací cena: 1 200 000 Kč ( + 20% aukční provize)
Galerie Ustar 10. 10. 2021

Nabízený olej Stavení pod horami zobrazuje ideální krajinu komponovanou v duchu romantismu v umělcově ateliéru na základě plenérových skic. Obraz podle Naděždy Blažíčkové-Horové, která k němu zpracovala znalecký posudek, pochází z doby kolem roku 1862, kdy malíř pobýval v Bavorsku, konkrétně v okolí jezera Königssee. S touto cestou souvisí i další obrazy a zejména celá řada zachovaných kreseb jednotlivých horských motivů a detailů. Plátno je dobově adjustováno v bohatě vyřezávaném zlaceném rámu (rozměry včetně něj 75 x 90 cm) a patří k doposud nejrozměrnějším Havránkovým pracem, které se na trhu objevily.

Do Bavorska Havránek během svého života cestoval opakovaně a tamními scenériemi se zabýval již po dokončení svých studií malířství u Antonína Mánesa, Christiana Rubena a Maxe Haushofera ve čtyřicátých letech 19. století. Na trh však tyto realizace proniknou spíše ojediněle, i když raných děl práve z doby jeho cest brzy po studiích už se dražilo několik. Patřil mezi ně například rozměrný obraz Pohled na ledovec sv. Bartoloměje u Königssee z roku 1846 (Galerie Kodl, 1,44 milionu korun) nebo ještě o tři roky starší Alpská vesnice v dešti (Arthouse Hejtmánek, 930 tisíc korun).

Detail obrazu se ženou na pavláčce roubeného domu

Havránkovy malby obecně nejsou na trhu k vidění často, v jednotkách za rok. Databáze ART+ jich ze sálových prodejů eviduje čtyři desítky, a to včetně opakovaných prodejů. Poslední malbu dražil ve své jarní aukci Arthouse Hejtmánek, šlo o drobný olej Krajina se skálou z konce 80. let. 19. století. Více než půl roku předtím pak zaznamenal na aukci Galerie Kodl velký úspěch obraz U tůně z poloviny 70. let, který vystoupal ze 2,28 až na 3,24 milionu korun. To je prozatím Havránkovo aukční maximum.

Vyvolávací cena obrazu, 1,44 milionu včetně aukční provize bude patřit k těm vyšším, odpovídá však kontextu malířových prodejů i kvalitě obrazu samotného.