Asijské starožitnosti a jeden milionový obraz

Galerie Arcimboldo 25. 11. 2015

Arcimboldo – Aukce asiatik, která se konala ve středu 25. listopadu v Kaiserštejnském paláci, vynesla 13 milionů korun. To je pro společnost Arcimboldo dosud nejslabší výsledek, nutno však dodat, že jádrem dražené kolekce tentokrát nebyly milionové obrazy moderních čínských malířů, ale starožitnosti z celé Asie. Úspěšnost aukce byla 55 procent, přičemž milionovou hranici překonaly dvě položky a dalších 16 děl se prodalo za více než sto tisíc korun.

Nádoba na mytí štětců, Čína, 1736–95 bělavý nefrit, šířka 15 cm,  cena: 1 054 000 Kč
Nádoba na mytí štětců, Čína, 1736–95
bělavý nefrit, šířka 15 cm,
cena: 1 054 000 Kč

Nejdražším dílem odpoledne se stal obraz Bambus od známého malíře koní Sü Pej-chunga, který se prodal za vyvolávací cenu 1,86 milionu korun. Z nabízených šesti obrazů kupce našly jen dva, druhým byl čtvercový obraz Šest krevet od Čchi Paj-šʼe, který odešel s třetinovým nárůstem za 744 tisíc korun. Překvapil starší, anonymní svitek Noční rybaření, který vystoupal z 47 tisíc na téměř 360 tisíc korun.

Podobně výrazný nárůst zaznamenala i nejdražší ze starožitností, nefritová nádoba na mytí štětců z 18. století. Z vyvolávací ceny 149 tisíc se dostala až na 1,05 milionu korun. Jde o dosud nejvyšší cenu za nefritovou řezbu realizovanou na českém trhu. Na následujících příčkách z hlediska ceny se umístily další čínské artefakty. Buddhistická bronzová soška Zelené Táry ze začátku 15. století se prodala za 744 tisíc, přilba velitele jízdy ze 17. století za stejnou částku a osmadvaceticentimetrová váza s pivoňkami z dynastie Čching za 682 tisíc korun.

Nejdražším ne-čínským artefaktem se stala bronzová figurka Dharmapály Jámantaky, dílo lamaistického umění vytvořené v 18. století v Mongolsku. Sedmnáct centimetrů vysoká soška se prodala za 570 tisíc korun, více než dvojnásobek minimálního podání. Z japonského umění se nejvíce bojovalo o album třiceti devíti dřevořezů zvířat a květin od Ohara Kosuna, které vystoupalo z 99 na 384 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 297 tisíc se prodalo také velké vykuřovadlo s postavou básnířky Komači jako stařeny. Koreu reprezentovaly jen tři ukázky keramiky. Nejdráže se prodala kameninová váza ve tvaru lahvice ze 13. století, a to za 235 tisíc korun.

Velké vykuřovadlo, Japonsko, 19. stol., řezba v tvrdém dřevě, 31 x 55 cm,  cena: 297 600 Kč

Velké vykuřovadlo, Japonsko,
19. stol.,
řezba v tvrdém dřevě,
31 x 55 cm,
cena: 297 600 Kč

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Arcimboldo

Tiepolova malba poprvé v domácí aukci

8. září 2019

Brandl a cizinci

Brandl a cizinci

24. srpna 2019

Van Bommelovy veduty

Van Bommelovy veduty

7. března 2019