Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun
Text Rusinko Marianne Lara | Datum 02.06.2012
V katalogu aukce Galerie Pictura z posledního května se objevilo dílo významného francouzského krajináře 19. století Jeana-Baptisty Camilla Corota. Šlo o druhý malířův obraz dražený u nás. Prodal za vyvolávací cenu, předchozí malířův český cenový rekord přesto překonal o víc jak 2 miliony korun.
Obraz nazvaný Poblíž malé farmy je publikován už v Corotově soupisovém katalogu L’oeurve de Corot z roku 1905. Zakoupen byl prvním majitelem G. Lemaisterem na posmrtném prodeji Corota v květnu 1875. Malby pak během prvních desetiletí 20. století prošla majetky tří amerických sběratelů v Chicagu, Virginii a Los Angeles. Současný prodejce ji pořídil na aukci Christie’s v květnu 1990 v New Yorku. Plátno je z nejlepšího malířova období po roce 1860, doprovázené potvrzením pravosti dvou zahraničních znalců.
Český kupec obraz získal ve čtvrtek 31. května na večerní aukci Pictury za vyvolávací cenu, která společně s provizí činila 7,8 milionu korun. V přepočtu jde o částku přibližně 300 tisíc eur, což je za prověřené Corotovo dílo této kvality a velikosti i v rámci světového trhu příznivá cena. Významnější, především figurální Corotovy práce se v minulosti ve světě dražily i za částky nad 2 miliony eur. Jde však především o ceny dosažené v 90. letech, kdy byl i v rámci světového trhu o malířstí 19. století větší zájem. V roce 2012 se nejvyšší částka zaplacená za Corota pohybovala na hranici 700 tisíc eur. Zájem o malbu 19. století v posledních letech ve světě opět roste, v tuzemsku zažívá svou pomalou renesanci asi poslední dvě sezóny.
Poprvé byl Corot na českých aukcích nabízen před dvěma lety aukční síní Meissner-Neumann. Obraz Podvečer v Normandii z doby kolem roku 1865 a s historií předchozích prodejů zdokumentovánou až k roku 1884 se v květnu 2010 vyšplhal z necelých 2,9 až na 5,52 milionu korun. Prodávají dílo koupil o dva roky dříve na aukci Sotheby’s v New Yorku za 103 tisíc dolarů (za 1,7 až 2,1 milionu korun podle toho, zda počítáme s kurzem v době nákupu, nebo prodeje).
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 202423. dubna 2024
9. května 2018
8. ledna 2014
28. července 2012
12. prosince 2019
24. ledna 2019
10. července 2016