Canaletto, Kandinsky i Louise Bourgeois

Tipy na podzimních zahraničních aukcích 2012

Po prázdninovém odpočinku, který je pravidelně dopřáván i trhu s uměním, se pomalu začíná rozjíždět zahraniční aukční trh. Aukční pololetí bude tradičně vrcholit v New Yorku listopadovou nabídkou prestižních eveningů. Podívejme se, co zajímavého se bude dražit ve známých aukčních domech.

Canaletto

Canaletto: New Horse Guards from St. James Park / 1753 / olej na desce / 58,5 x 110 cm /

Dorotheum Vídeň / předaukční odhad 2 – 3 miliony euro

CHRISTIE´S

Dne 19. září proběhne v Londýně tzv. First Open Sale poválečného a současného umění, kde se představí na 200 položek. Nabídka je tentokrát výjimečná zastoupením ohromného počtu ženských autorek, mezi kterými najdeme například Louise Bourgeois, Cindy Sherman, Helen Frankenthaler, Yoko Ono, Kiki Smith nebo I “znovuobjevenou” Yayoi Kusamu a mnoho a mnoho dalších. Z prací Kusamy můžeme zmínit například dílo Red Nets, No. 19, kterou navrhovatel získal už v 60. letech přímo od autorky. Abstraktní plátno bude nabízeno s předaukčním odhadem 400 – 600 tisíc dolarů. Socha pavoučice stojící nad svým mládětem a s pavučinou, v níž je chycena moucha, od Louise Bourgeois s názvem Spider Home (předaukční odhad 500 – 700 tisíc dolarů), odkazuje k její vlastní rodině – její rodiče zemřeli, ještě když Louise byla mladá dívka. Sběratelé si ale budou moci vydražit například i Basquiata, Baldessariho či Caldera.

Vasilij Kandinsky

Vasilij Kandinsky: Study for Improvisation 8 / 1909 / olej na lepence / 98 x 70 cm /
Christie´s New York / předaukční odhad 20 – 30 milionů dolarů

SOTHEBY´S

Stejný den, tedy 19. září, proběhne v Londýně, tentokrát u konkurence, aukce tisků starých mistrů, moderny a současného umění. Hlavním lákadlem jsou tři barevné sítotisky Andy Warhola – Výkřik (podle Muncha), Eva Mudocci (podle Muncha) a Madonna s autoportrétem a kostlivcovou paží (podle Muncha), pocházející z významné evropské sbírky. Jejich předaukční odhady se dohromady pohybují mezi 500 a 750 tisíci dolary. V nabídce bude ale i tisk samotného Edvarda Muncha Dívky na mostě z roku 1918 (180 – 200 tisíc dolarů).

Newyorská pobočka Sotheby´s představí 21. září aukci současného umění. Mezi téměř 400 nabízenými položkami, jejichž předaukční odhady se pohybují v rozmezí od 5 do 300 tisíc dolarů, nalezneme například amerického malíře Wayne Thiebauda, známého především plátny zaplněnými dortíky, cupcaky, chlebíčky, hamburgery a v tomto případě vejci - Deviled Eggs z roku 1962 (předaukční odhad 250 – 350 tisíc dolarů. Z katalogu dále můžeme vybrat například Marka Grotjaahna či už dnes zmiňovanou Yayoi Kusamu, které zrovna v newyorském Whitney Museum probíhá rozsáhlá retrospektiva a vrcholí i podzimní reklamní kampaň pro Louis Vuitton, kterou japonská umělkyně navrhovala.

Jackson Pollock

Jackson Pollock:  Number 4 / 1951 / olej na plátně / Sotheby´s New York /

předaukční odhad 25 – 35 milionů dolarů

VÍDEŇSKÉ DOROTHEUM

Nedaleko za našimi hranicemi, ve Vídeňském Dorotheu, budou mít sběratelé možnost už 17. října vydražit Canalettovu malbu. Městský výjev zachycuje Londýn 18. století, kde italský malíř během let 1746 až 1755 pobýval. Giovanni Antonio Canal, zvaný il Canaletto během svého pobytu v Anglii vytvořil kolem 40 prací, z nichž se některé se nacházejí například v britské National Gallery či nebo dokonce ve sbírkách anglické královny. Vzhledem k tomu, že obraz New Horse Guards from St. James Park vycházel z reálného prostředí a díky jednotlivým detailům ve vyobrazení (jako je například lešení kolem věže s hodinami nebo stále nedokončené levé křídlo budovy) je datace docela přesně určena a to v rozmezí let 1752 -1753. Dílo bylo četně publikováno a v roce 2006 zařazeno na výstavu Canaletto v Anglii. Benátský umělec v cizině, 1746-1755. Ve Vídni bude k mání s předaukčním odhadem 2 – 3 miliony euro.

Thiebaud

Wayne Thiebaud: Deviled Eggs / 1962 / olej na plátně / 17,8 x 23,5 cm /

Sotheby´s New York / předaukční odhad 250 – 350 tisíc dolarů

LISTOPADOVÉ EVENINGY V NEW YORKU

Christie´s v aukci impresionistů a klasické moderny, naplánované na 7. listopadu bude s velkým očekáváním dražit plátno Vasilije Kandinského Study for Improvisation 8, pocházející z roku 1909. S velkým očekávání proto, že předaukční odhad je údajně stanoven na 20 – 30 milionů dolarů, což znamená, že v případě úspěšné dražby, a to i bez nárůstů, padne Kandinského nový cenový rekord. Nejdráže v aukci prodaným dílem je dosud Fuga z roku 1914, která před dvaadvaceti lety vynesla 20,9 milionu dolarů. Dražitele může navnadit i výčet galerií, kde byl obraz vystaven – Tate Modern, Kunstmuseum v Basileji, Baylerova nadace a značnou dobu jej ve svých sbírkách mělo Kunstmuseum Winterthur ve Švýcarsku.

Následující týden pak proběhnou aukce poválečné moderny a současného umění. V aukci Sotheby´s, naplánované na 13. listopadu, najdeme výjimečnou nabídku abstraktního expresionismu z rozsáhlé soukromé sbírky Sidney a Dorothy Kohlových, budované převážně v 70. letech. Součástí této sbírky, na jejíž koncepci spolupracoval i významný teoretik Jack Taylor, byla díla po celá čtyři desetiletí. Stěžejními položkami nabídky jsou díla Jacksona Pollocka, Willema de Kooninga, Clifforda Stilla, Franze Kline, Arshile Gorkyho, Joana Mitchella, Hanse Hofmanna a Adolpha Gottlieba. Předaukční odhad jen těchto osmi děl je stanoven na 80 – 100 milionů dolarů.

Andy Warhol: Výkřik (podle Muncha)

Edvard Munch: Dívky na mostě / 1918 / dřevořez na papíře/ 49,2 x 42,7 cm /

Sotheby´s Londýn / předaukční odhad 180 – 200 tisíc dolarů

Aukční tipy pro náš domácí podzimní trh si můžete prohlédnout zde.

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016