Derain, Léger, Pollock i Richter

Co nabídnou květnové večerní aukce v New Yorku?

Nejočekávanější zahraniční aukce tohoto pololetí jsou v New Yorku připravovány na první polovinu května. I když na aukčních katalozích se stále ještě pracuje a detaily podmínek se ladí, na veřejnost už pronikají první informace o výjimečných položkách, které budou v nabídce. Mnohem sdílnější se svými úlovky je zatím aukční dům Sotheby's.

André Derain: Madame Matisse au kimono / 1905 /olej na plátně
André Derain: Madame Matisse au kimono / 1905 / olej na plátně

Impresionismus a klasická moderna

Již teď je jasné, že 8. května bude aukčním domem Christie's dražen portrét Matissovy manželky od francouzského malíře André Deraina Madame Matisse au Kimono z roku 1905. Dílo, které experti titulují jako jeden z "nejvýznamnějších Derainových portrétů, jaký se kdy v aukci objevil", znázorňuje paní Amélii ve výrazně dekorovaném kimonu. Na trhu je plátno nabízeno po 40 letech, tentokrát s předaukčním odhadem 15 až 20 milionu dolarů.

Sotheby's zase láká sběratele na plátno Fernanda Légera z roku 1921 - Trois femmes à la table rouge, které do aukce věnovala Madonna. Předaukční odhad této malby zobrazující tři ženské postavy s prvky zátiší činí 5-7 milionu dolarů. V případě, že se dílo vydraží, výtěžek zpěvačka věnuje na nadaci Ray of Light, která ho použije na podporu vzdělání dívek v Pákistánu a Afganistanu.

Fernand Léger: Trois femmes à la table rouge / 1921 / olej na plátně

V nabídce večerní aukce Sotheby's, stanovené na 7. května, bude i část sbírky amerických filantropů Alexe a Elisabeth Lewytových. Z těch nejvýznamnějších autorů můžeme jmenovat například Paula Cézanna nebo Amedea Modiglianiho. Cézannovo zátiší Les Pommes, které autor vytvořil mezi lety 1889-90, bude nabízeno s předaukčním odhadem 25-30 milionu dolarů. Ranná Modiglianiho práce L’Amazone z roku 1909 nese odhad 20-30 milionů dolarů. Jde o portrét zobrazující baronku Marguerite de Hasse de Villers, milenku Modiglianiho bratra, Paula Alexandra.

Tato díla jsou však jen zlomkem sbírky Lewytových, kteří hodlají v průběhu letošního roku prodat v aukcích celou sbírku čítající zhruba 200 děl. Tato díla se budou dražit v různých aukcích ve Spojených státech i v Evropě. Celková hodnota děl, která Lewytovi sbírali již od 50. let, je údajně více než 65 milionu dolarů. I tento výtěžek bude věnován ve prospěch charitativní nadace zaměřené na ochranu zvířat.

Mezi dalšími jmény, která budou tento večer v Sotheby's dražena, je například Auguste Renoir, Camille Pissarro, Odilon Redon, Georges Seurat, Édouard Vuillard, Pablo Picasso, Georges Braque a Marc Chagall.

Jackson Pollock: The Blue Unconscious / 1946 / olej na plátně / 213,4 x 142,1 cm

Poválečné a současné umění

O týden později, 14. a 15. května, proběhnou na stejných místech aukce poválečného a současného umění. Plánovaná večerní aukce v Sotheby's nabídne například plátno Jacksona Pollocka The Blue Unconscious z roku 1946, které je součástí série Sounds in the Grass. Pollock tento monumentální obraz vytvořil po svém odchodu z Manhattanu. Se svojí ženou se usadil v ateliéru v East Hampton na Long Islandu, krátce před tím, než přešel na novou techniku tzv. "dripping", kdy nechá barvy stékat a kapat ze štětců nebo přímo z plechovek na plátno. Díla ze série Sounds in the Grass jsou příkladem Pollockova přechodu k abstrakci, kdy autor vzhledem k formátu plátna začíná pokládat na zem, což bylo zřejmě počátečním impulsem pro tzv. "dripping". Cyklus tvoří celkem sedm pláten, z nichž pět je umístěno ve sbírkách významných institucí (například v newyorské MoMA, v Muzeu v Tel Avivu a v Nadaci Peggy Guggenheim v Benátkách). Na trhu se toto dílo objevuje takřka po padesáti letech, kdy bylo v držení jednoho texaského sběratele. Předaukční odhad se bude pohybovat mezi 20-30 miliony dolarů.

Gerhard Richter: Domplatz, Mailand /1968 / olej na plátně / 275 x 290 cm
Gerhard Richter: Domplatz, Mailand / 1968 / olej na plátně / 275 x 290 cm

Další hvězdnou položkou je realistická práce Gerharda Richtera Domplatz, Mailand z roku 1968. V době vzniku šlo o velice ambiciózní dílo, a to nejen svými rozměry. Očekávání navrhovatele i expertů Sotheby's jsou, po loňském Richterově rekordu 34,3 miliony dolarů (zde), které Ericu Claptonovi přineslo abstraktní plátno, opravdu velká. Svědčí o tom výška předaukčního odhadu, z níž jsou rekordní ambice jasně patrné - 30 až 40 milionu dolarů (odhady narozdíl od konečných cen nezahrnují aukční provizi). Na předaukční turné, které obraz ještě před dražbou podstoupí, vyrazí rovnou z chicagského hotelu řetězce Hyatt. Současní majitelé - Pritzkerova rodina, která obraz v roce 1998 vydražila na londýnské aukci (již tehdy za rekordních 3,6 milionu dolarů), jsou totiž majoritními akcionáři v Hyatt Hotel Corporation.

Součástí květnové nabídky Sotheby's, a to jak večerní tak i denní aukce, bude také 25 děl současných umělců spjatých s newyorským Whitney Museum of American Art. I tady bude výtěžek z dražby věnován na dobrou věc - novou budovu, kterou Whitney Museum plánuje otevřít v Meatpacking District. Zastoupená díla autorů Jaspera Johnse, Jeffa Koonse, Johna Baldessariho, Johna Currina a řady dalších, mají přinést až 8 milionů dolarů.

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014