Dva sešity, čtyřicet studií, dvě stě stran

Ročenka ART+ 2020

Vyšla Ročenka ART+, která shrnuje nejdůležitější události na trhu s uměním v loňském roce. První svazek je věnován českým aukcím, situaci starožitníků či nejzajímavějším prodejům na světovém trhu. Druhý sešit se zaměřuje na poválečné a současné umění a mimo jiné přináší aktuální J&T Banka Art Index.


Ročenku ART+ si je možné objednat na adrese predplatne@artplus.cz

"Za třicet let se český trh s uměním rozrostl v rozvinutý byznys, ve kterém jde o stamiliony. Celkový obrat tuzemských aukcí loni činil 1,4 miliardy, nepočítaje v to dalších několik desítek milionů korun, které protekly internetovými aukcemi. Kolem 200 milionů korun činily zahraniční prodeje českého umění, přičemž u většiny z nich lze předpokládat, že za nimi stojí čeští kupci. Další stovky milionů korun sběratelé a investoři utratili ve starožitnických obchodech a v galeriích současného umění. Obrat numismatických a filatelistických aukcí se blíží miliardě korun. Sečteno a podtrženo se na českém trhu s uměním a příbuznými sběratelskými obory loni protočilo kolem tří miliard korun," shrnuje v editorialu prvního sešitu Jan Skřivánek.

Samostatné studie jsou tentokrát věnovány Františku Kupkovi, Josefu Čapkovi, Václavu Špálovi, Janu Křížkovi, Mikuláši Medkovi či Milanu Grygarovi, kteří všichni loni zaznamenali řadu mimořádných aukčních prodejů. Nejprodávanějším autorem z hlediska obratu byl loni Mikuláš Medek. Za jeho díla kupci jen na domácích aukcích utratili 126 milionů korun, což je víc než za díla Josefa Čapka, Emila Filly a Jana Zrzavého dohromady. Ke koupi deseti nejdražších obrazů loňského roku by bylo potřeba rekordních 337 milionů korun (top 10).

Loňské rekordy jsou působivé i ve srovnání se světem. Dva nejdražší obrazy prodané loni na pražských aukcích se prodaly dráž než cokoliv vydražené na aukcích na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, ale také v Rakousku či v Německu. Nejdražším obrazem vydraženým loni v Německu byla například raná krajina Zámecké schody (Murnau) od Vasilije Kandinského, která na aukci mnichovského aukčního domu Ketterer vystoupala na téměř 64 milionů korun (2,5 milionu eur), což je o 14 milionů méně, než byla cena v Praze dražených děl Kokoschky a Kupky.

Ročenka ART+ letos vychází již pojedenácté, počtvrté v dvousvazkové verzi se samostatným sešitem věnovaným poválečnému a současnému umění. Aktuální Ročenku ART+ i její starší vydání si je možné objednat na adrese predplatne@artplus.cz (přehled starších vydání zde).

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<