Dvakrát Pinkas z Francie

Dva malířovy obrazy na aukcích Adolf Loos Apartment and Gallery a Arthouse Hejtmánek

V posledních patnácti letech se na českých aukcích objevilo všehovšudy deset obrazů od Soběslava Hippolyta Pinkase. Během následujících několika týdnů k nim přibudou další dva a dá se očekávat, že padne nový umělcův cenový rekord.

Soběslav Hippolyt Pinkas: Cesta do Cernay-la-Ville, kolem 1865

Soběslav Hippolyt Pinkas: Cesta do Cernay-la-Ville (Alej mistrů), 1865,
olej na plátně, 92,5 x 67,5 cm,
vyvolávací cena: 1 700 000 Kč (+ 21% provize),
Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 10. 2018

V rámci své kolekce českého malířství 19. století bude aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery v neděli 28. října nabízet krajinu Cesta do Cernay-la-Ville, kterou Pinkas namaloval kolem roku 1865, tedy na sklonku svého francouzského pobytu. V letech 1858–1869 žil s rodinou v nedalekém Vaux-de-Cernay v domku, který patřil k areálu tamního zrušeného cisterciáckého kláštera. Obraz, který byl donedávna součástí soukromé sbírky ve Francii a do České republiky se dostal teprve před pěti lety, je vůbec první Pinkasovou krajinou nabízenou v aukci. Jeho dražba bude startovat na rekordních 1,7 milionech korun (+ 21% provize).

Soběslav Hippolyt Pinkas: Ateliérové zátiší

Soběslav Hippolyt Pinkas: Zátiší v ateliéru, 60. léta 19. stol.,
olej na kartonu, 58 x 48 cm,
vyvolávací cena: 180 000 Kč (+ 24% provize),
Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

O měsíc a týden později, na Sv. Mikuláše bude společnost Arthouse Hejtmánek dražit Pinkasovo Zátiší v ateliéru. I v tomto případě jde podle všeho o obraz, který malíř namaloval ještě ve Francii. "Po srovnání s dalšími Pinkasovými díly, podle kompozice, malířského rukopisu a použité barevnosti, můžeme obraz datovat nejspíše šedesátými léty 19. století," píše ve svém posudku Naďa Blažíčková-Horová, která obraz považuje za příklad malířova příklonu k realismu. Vyvolávací cena této malby na kartonu je stanovena na 180 tisíc korun (+ 24% provize).

Soběslav Hippolyt Pinkas: Podobizna umělcových rodičů, 1853

Soběslav Hippolyt Pinkas:
Podobizna umělcových rodičů, 1853,
olej na plátně, 94 x 78,5 cm,
Národní galerie v Praze

Soběslav Hippolyt Pinkas:
Modlitba za oběšence, 1861,
olej na plátně, 124 x 98 cm,
Alšova jihočeská galerie

Dva výjimečné Pinkasovy obrazy byly v letech 2014 a 2015 zakoupeny privátně do veřejných sbírek. Národní galerie v roce 2014 za 250 tisíc korun získala podobiznu malířových rodičů, která vznikla ještě před Pinkasovým odchodem do Francie. O rok později zakoupila Alšova jihočeská galerie za 2 miliony korun Pinkasův stěžejní obraz Modlitba za oběšence, který byl na jaře 1861 vystaven na pařížském Salonu. Aby obraz vůbec prodal, postavu oběšence malíř následně zamaloval. Dlouho bylo toto dílo známo jen ze zmínek v dobovém tisku, teprve na jaře 2014 jej na jedné z lokálních francouzských aukcí objevil fond Pro arte (více zde).

Artslimit 24. 3. 2024

Pinkas Soběslav Hippolyt

Dvacetimilionová Toyen a rekordní Kintera

29. října 2018

Podzimní aukce, díl druhý

Podzimní aukce, díl druhý

26. září 2018

Kopf jako investice

Kopf jako investice

15. května 2015