Galerijní Eva Kmentová online
21. března 2024
Text Koucká Tereza | Foto Zezula | Datum 06.06.2016
Několik děl významné představitelky českého L’Art Brut Cecílie Markové (1911–1998) se objeví na sobotní dražbě aukčního domu Zezula. Její obrazy se na domácím trhu neobjevují příliš často, naposledy se tak stalo v srpnu minulého roku.
Na brněnské aukci budou k mání hned tři obrazy různých období a technik. Nejstarší nabízenou prací je poměrně rozměrný olej na papíře Symbióza života z 19. 10. 1975. Vročení s přesným datem jsou pro autorku příznačná a objevují se na jejích pracech často, neboť obrazy vždy dokončovala a nikdy se k nim už zpátky nevracela. Druhým nabízeným dílem je pastel Slunný květ z roku 1980 (23. 5.), posledním pak tempera na kartonu Květ radosti (který již před šesti lety prošel trhem pod názvem Oranžové květy) z roku 1993. Vyvolávací ceny obrazů se pohybují zhruba od 19 do 32 tisíc korun (včetně provize).
Cecílie Marková, narozena roku 1911 v Kyjově, představila své dílo celistvěji až na výstavě Naivní umění v Československu v polovině 60. let (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava), dříve nebyla doba k jejím produchovnělým obrazům příznivá. V roce 1967 se její práce díky kontaktům s Arsénem Pohribným (spoluautorem vlivné publikace Naivní umění v Československu a jejím pozdějším propagátorem zejména v zahraničí) dostaly na EXPO 67 v Montrealu, poté vystavovala v Gdaňsku (1970). Významná je její rozsáhlá účast na reprezentativní výstavě L’Art Brut v Galerii hl. m. Prahy (Domě u kamenného zvonu) v roce 1998. Posmrtně byly její retrospektivy uspořádány v SGVU v Litoměřicích, GVU v Hodoníně či MMU Olomouc. Kromě českých sbírek jsou její obrazy zastoupeny například v Collection de L’Art Brut v Lausanne. Jejímu dílu se dlouhodobě věnuje historička umění Alena Nádvorníková.
Českým trhem prošlo podle databáze ART+ doposud 21 autorčiných kreseb a zhruba stejný počet maleb. Z kreseb byl nejdražší pastel Probuzení vydražený za 19 tisíc korun, Z maleb pak Hora poznání prodaná za 132 tisíc, což je zároveň Markové aukční maximum.
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...
5. března 202421. března 2024
15. března 2024
5. března 2024
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021
28. března 2024
21. března 2024
15. března 2024