December 2020 994

Figurální Chittussi

Galerie Pictura 24. 3. 2021

Galerie Pictura bude ve středu ve své první letošní aukci dražit více než 300 položek. Vyniká mezi nimi francouzská krajina s dvojicí pozorující krajinu Antonína Chittussiho z roku 1882. Figury jsou v jeho obrazech vzácné, o to víc takové, které jsou jejich svébytnou součástí.

Antonín Chittussi: Francouzská krajina s dvojicí, 1882 olej na plátně, 35,5 x 65 cm, Galerie Pictura 24. 3. 2021, cena: 1 050 000 (+ 22% provize)
Antonín Chittussi: Francouzská krajina s dvojicí, 1882
olej na plátně, 35,5 x 65 cm,
Galerie Pictura 24. 3. 2021,
cena: 1 050 000 (+ 22% provize)

Nabízený obraz Francouzská krajina s dvojicí je komponován tak, že obě figury jsou v hlavním zorném poli diváka, nejsou tedy jen okrajovou součástí scenérie, ale jejím ústředním bodem. Roman Prahl, autor Chittussiho ani ne dva roky starého soupisu děl, upozorňuje, že s postavami pozorujícími krajinu, včetně dámy s dalekohledem, jako je tomu i zde, je možné se setkat i na dalších umělcových obrazech z první poloviny 80. let 19. století, tedy z doby, kdy pobýval převážně ve Francii, jakkoli se během té doby opakovaně vracel do Čech.

Ve stejné době, od roku 1881 pobývala v Paříži i Zdenka Braunerová (až do roku 1893 trávila vždy část roku ve Francii). S rodinou advokáta a poslance říšského sněmu Augusta Braunera a jeho ženy Augusty, malířky a mecenášky, byl Chittussi úzce spjat. Patřili k vlasteneckým společenským kruhům, u nichž bylo Chitussiho umění v oblibě. Jeho žačkou a blízkou přítelkyní se stala i jejich dcera Zdenka Braunerová. Podle Prahlovy hypotézy by mohlo jít právě o umělce samotného ve společnosti Braunerové.

Antonín Chittussi: Letní krajina s pramicí, kolem 1885, olej na lepence, 30,5 cm x 44,5 cm, cena: 600 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018
Antonín Chittussi: Letní krajina s pramicí, kolem 1885,
olej na lepence, 30,5 cm x 44,5 cm,
cena: 600 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

Malbu, o jejíž provenienci se katalog nezmiňuje, začne aukční síň vyvolávat na částce 1,28 milionu korun včetně provize, což je jedno z nejvyšších minimálních podání za Chittussiho dílo. Teprve poněkolikáté je na trhu k mání Chittussiho realizace s lidskými postavami. Největší úlohu asi hrála v o tři roky mladším obraze Letní krajina s pramicí, kterou v roce 2018 vydražila Galerie Kodl, a ve velmi drobné malbě Krajina s potokem a pradlenami, kterou před deseti lety neúspěšně nabízela Galerie Art.

Figury v úloze stafáže bylo možno pozorovat třeba v obraze Zimní ráno na pustě, kde postavy slouží k dokreslení nehostinnosti zobrazené krajiny. Prodala ho 1. Art Consulting v roce 2002 za 196 tisíc korun. Ze stejného období jako nabízená malba pak pocházel drobný olej Přístaviště (Motiv z Francie) s rybářem v popředí, který před třemi lety vydražily European Arts (422 tisíc korun).

Antonín Chittussi: Krajina s potokem a pradlenami, olej, 9 x 16 cm, cena: nevydraženo, Galerie Art Praha 20. 11. 2011
Antonín Chittussi: Krajina s potokem a pradlenami,
olej, 9 x 16 cm,
cena: nevydraženo, Galerie Art Praha 20. 11. 2011

Chittussiho maleb se na trhu objevuje průměrně jen několik málo ročně, v současné době vzrůstají také jeho prodeje v čistě internetových aukčních domech: například loni vydražila Galerie Platýz studii k obrazu Z Českomoravské vysočiny (NG v Praze) za 660 tisíc korun. Prozatímní rekordní cena za umělcovo dílo pochází z roku 2015, kdy Galerie Kodl prodala za 2,04 milionu krajinu Při západu namalovanou v roce 1880.