ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Grafiky starých mistrů

V druhé polovině září proběhly v Londýně specializované aukce grafik starých mistrů, moderního i současného umění. Práce na papíře jsou mezi sběrateli oblíbené, neboť jsou obecně cenově dostupnější než například malby. Na druhé straně, i v této oblasti se najdou díla z vyšší cenové kategorie. Jde například o Rafaelovu práci Hlava Múzy, která se v roce 2009 prodala za úctyhodných 29,2 miliony liber a dodnes drží titul nejdražší kresby.

Albrecht Dürer: Adam a Eva

Albrecht Dürer: Adam a Eva / 1504 / mědiryt, papír / 25,1 × 19,2 cm

 

Na nedávných aukcích Christie's i Sotheby's byly práce starých mistrů výrazně zastoupeny a patřily mezi nejdražší položky obou aukcí. Za nejvyšší cenu (217 tisíc liber) se sice v Christie's prodala Warholova grafika Madona a autoportrét (podle Muncha) z roku 1984, za ní pak následovala rytina Albrechta Dürera Adam a Eva z roku 1504, která byla vydražena za více než 181 tisíc liber. Rembrandtův grafický list Spící štěně (odhad: 15–20 tisíc liber), který podle aukčního katalogu do roku 1909 patřil do pražské sbírky rytíře Lanny, byl vydražen za téměř 35 tisíc liber.

Rembrandt: Spící štěně

Rembrandt: Spící štěně / kolem 1640 / suchá jehla / 3,9 x 8,1 cm

 

Mezi nejvýše vydraženými položkami v Sotheby's díla starých mistrů dominovala. Nejdraže se prodal Rembrandtův grafický list Autoportrét u okna (107 tisíc liber). Z Dürerových grafických listů se nejvýše vydražily rytiny Svatý Jeroným ve své studovně a Melancholie, obě za shodně za částku lehce přesahující 85 tisíc liber. Právě Rembrandtovy a Dürerovy práce patří mezi grafikami k těm nejvyhledávanějším. Mezi další klasiky tohoto média patří Goya, Picasso nebo Warhol. 

Rembrandt: Autoportét, kreslící u okna

Rembrandt: Autoportét, kreslící u okna / 1648 / suchá jehla / 15,9 x 13 cm

 

Cenová škála prací na papíře je velice široká. Stejně jako u ostatních médií, i cenu kreseb či grafik ovlivňuje jméno autora, námět i formát. V případě, že se jedná o grafický list, neposledním kritériem je kvalita tisku a velikost série, v níž byl tisk proveden. Většinou platí, že z čím menší série práce pochází, tím je vzácnější a tím se zvyšuje i její cena. V této souvislosti je nutné připomenout, že většina grafik právě Dürera, Rembrandta či Goyi byla dotisknuta až po jejich smrti. Jen malé procento, které je dnes v nabídce, bylo vytisknuto během jejich života.

Díky tomu jsou například grafiky Albrechta Dürera stále relativně dostupné. Podle ART+ českým trhem od roku 2003 prošlo 13 Dürerových tisků, přičemž nejdražší z nich byl prodán za 8 tisíc korun. Světový trh s Dürerovými tisky je daleko čilejší. Ve stejném časovém období server Artprice registruje 2085 záznamů. Jen za loňský rok bylo ve světě prodáno 341 prací na papíře a obrat činil 2,34 milionu euro (bez aukční provize). Nejdražší Dürerovou grafikou prodanou na aukci je list Adam a Eva, který byl na letos v létě v Christie's v Londýně prodán za 409 tisíc liber.

Albrecht Dürer: Melancolia I

Albrecht Dürer: Melancolia I / 1514 / mědiryt / 24 x 18,8 cm

 

V případě, že by zájemce přemýšlel o pořízení grafického listu jako možné investice, je v této  souvislosti nutno mít na paměti ještě jedno pravidlo – čím je práce na papíře vzácnější, tím je dražší, ale zároveň i méně výnosná. U starých mistrů, kde je nabídka limitovaná, jsou ceny pevněji zakotveny. Tento segment trhu je totiž považován za velice dostupný, stálý a ne tak spekulativní jako například malby. Jde o médium, které mění majitele docela často, za dostupné ceny a podíl na těchto obchodech není tak riskantní. Pro začínající sběratele na druhou stranu může být trh s grafikami starých mistrů značně nepřehledným. Je totiž složitější zorientovat se mezi špičkovými kusy nabízenými za vysoké sumy a méně ceněnými tisky, které často stojí doslova jen pár set korun.

Share on Facebook  Print 

Loading...