Holíčská fajáns, Slavíček a cenná asiatika

Aukce domu Zezula 3. 11. 2012

Letošní třetí aukce společnosti Zezula opět přinese širokou nabídku děl volného i užitého umění, na své si mimo jiné přijdou zájemci o českou krajinomalbu, pop art, české historické sklo, keramiku či asiatika.

Do nabídkového katalogu 39. aukce tohoto aukčního domu jsou zařazeny krajiny Mařákovců Antonína Slavíčka a Františka Kavána, sítotisk s ikonickým portrétem komunistického vůdce Mao-ce Tunga od Andyho Warhola, barokní dvojstěnné sklo i menší kolekce historické fajánse z proslulé manufaktury v Holíči pocházející z pozůstalosti významného brněnského sběratele.

Antonín Slavíček: Mraky

Antonín Slavíček: Mraky / olej na kartonu / 50,5 x 66 cm

Česká krajinomalba první poloviny 20. století je důležitým segmentem na trhu s uměním a ozdobou všech domácích aukcí. Díla krajinářů z proslulé školy Julia Mařáka se mezi sběrateli těší již tradičně velkému zájmu. Prim mezi nimi náleží Antonínu Slavíčkovi (1870-1910), který je v této skupině děl bezesporu nejvyhledávanějším a také nejdražším autorem. Jeho obrazy se prodávají v cenách nad 1 milion korun. V nabídce je zastoupen Slavíčkův zdařilý olej na kartonu Mraky značený monogramem "A.S.", který má s vyvolávací cenou 236 tisíc korun velký potenciál k růstu. Z nabízené malby jde současně o položku s nejvyšším podáním vůbec.

V oblasti poválečné grafiky lze pořídit například dvojici sítotisků Andy Warhola publikovaných v Sunday B. Morning - portréty Mao-ce Tunga a Jana Palacha (10 a 5 tisíc korun) nebo trojici optických kompozic Victora Vasarelyho (11 a dvakrát po 22 tisících korunách).

Andy Warhol: Jan Palach / sítotisk na papíře

Andy Warhol: Jan Palach / sítotisk na papíře / 290 x 189 mm

Na aukci bude bohatě zastoupena kolekce skla, zahrnující historické barokní práce, sklo období biedermeieru až po objekty 20. století. K nejzajímavějším položkám patří dvojice tzv. dvojstěnek, které představují specifický fenomén české sklářské výroby první poloviny 18. století. Jedná se o pohár a drobnou karafku, oba kusy z čirého do faset broušeného skla s loveckými výjevy rytými jehlou ve zlaté folii. Reprezentují období největšího rozkvětu dvojstěnného skla u nás. Obecně jsou tyto kusy velkou vzácností a na trhu se objevují velice zřídka. Dvojstěnný pohár je nabízen za vyvolávací cenu 35 tisíc korun, karafka se bude vyvolávat na částce 26 tisíc korun.

Dvoustěnný pohár, Čechy 1730 - 1740

Dvoustěnný pohár, Čechy 1730 - 1740 / barokní pohár z čirého dvoustěnného skla / v. 19 cm

Již tradičně se v nabídce aukčního domu objeví menší kolekce fajánse a kameniny z produkce císařské manufaktury v Holíči. Holíčská manufaktura se od počátku své činnosti soustředila především na sortiment užitkového charakteru. Bohaté stolní soupravy měly krýt potřeby samotného císařského dvora, rakouské a uherské šlechty. Dnes se jedná o velice oblíbený sběratelský artikl, jak také naznačují dosažené výsledky z minulých aukcí, kdy se konvička v podobě kachny a terina v podobě bažanta prodaly s výraznými nárůsty za 130 a 142 tisíc korun. V nabídce této aukce je celkem pět položek - kalamář s posýpátkem zdobený rezavou malbou s motivy chinoiserií, konvička s kobaltovým dekorem slaměnek, košík s prolamovanými stěnami a malbou květu peonie na dně. Pozdější produkce manufaktury je zastoupena terinou z měkké kameniny s černou monochromní malbou krajiny s architekturou.

Terina s podnosem / Slovensko, Holíč / kolem 1770

Fajánsová terina s podnosem / Slovensko, Holíč / kolem 1770 / v. 26 cm

Nejzajímavějším kusem kolekce je fajánsová polévková mísa s víkem a podnosem z doby kolem roku 1770. Tato rokoková asymetrická forma teriny, jejímž auterem byl J.C. Rothe z německého Höchstu, se těšila ve své době velké oblibě, do svého výrobního programu ji převzala manufaktura ve Štrasburku a jejím prostřednictvím i císařský podnik v Holíči. Podobné kusy se nachází ve sbírce Huga Vavrečky v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Moravské galerie v Brně a Iparmüveszeti muzea v Budapešti. Vyvolávací cena této položky je 30 tisíc korun.

Fu Baoshi: Elektrické vedení v krajině / 1952

Fu Baoshi: Elektrické vedení v krajině / 1952 / Čína, Nanking / komb. technika na papíře / 45,5 x 34 cm

V katalogu je také na 120 položek asiatik. Nejdražší položkou je čínská oltářní socha z dynastie Ming éry Zhengtong zlacená v ohni. Pochází z vyhlášené sbírky sbírka JUDr. Josefa Moráka (1889–1969), z níž opakovanými akvizicemi posiloval Dr. Hájek nově zakládanou sbírku asijského umění Národní galerie v Praze. vyvolávací cena tohoto skvostu je 1,062 miliónu korun. Mezi asiatiky jsou také v poslední době na trhu velmi sledované svitky. Například skica tuší na papíře Elektrické vedení v krajině od Fu Baoshiho (1952) začíná na 460 tisících korunách.

Oltářní socha Čína, dynastie Ming

Oltářní socha / Čína / dynastie Ming éra Zhengtong / zlacená v ohni / v. 35,5 cm 7,2 kg

Artslimit 24. 3. 2024