Holíčská fajáns, Slavíček a cenná asiatika

Aukce domu Zezula 3. 11. 2012

Letošní třetí aukce společnosti Zezula opět přinese širokou nabídku děl volného i užitého umění, na své si mimo jiné přijdou zájemci o českou krajinomalbu, pop art, české historické sklo, keramiku či asiatika.

Do nabídkového katalogu 39. aukce tohoto aukčního domu jsou zařazeny krajiny Mařákovců Antonína Slavíčka a Františka Kavána, sítotisk s ikonickým portrétem komunistického vůdce Mao-ce Tunga od Andyho Warhola, barokní dvojstěnné sklo i menší kolekce historické fajánse z proslulé manufaktury v Holíči pocházející z pozůstalosti významného brněnského sběratele.

Antonín Slavíček: Mraky

Antonín Slavíček: Mraky / olej na kartonu / 50,5 x 66 cm

 

Česká krajinomalba první poloviny 20. století je důležitým segmentem na trhu s uměním a ozdobou všech domácích aukcí. Díla krajinářů z proslulé školy Julia Mařáka se mezi sběrateli těší již tradičně velkému zájmu. Prim mezi nimi náleží Antonínu Slavíčkovi (1870-1910), který je v této skupině děl bezesporu nejvyhledávanějším a také nejdražším autorem. Jeho obrazy se prodávají v cenách nad 1 milion korun. V nabídce je zastoupen Slavíčkův zdařilý olej na kartonu Mraky značený monogramem "A.S.", který má s vyvolávací cenou 236 tisíc korun velký potenciál k růstu. Z nabízené malby jde současně o položku s nejvyšším podáním vůbec.

V oblasti poválečné grafiky lze pořídit například dvojici sítotisků Andy Warhola publikovaných v Sunday B. Morning - portréty Mao-ce Tunga a Jana Palacha (10 a 5 tisíc korun) nebo trojici optických kompozic Victora Vasarelyho (11 a dvakrát po 22 tisících korunách).

Andy Warhol: Jan Palach / sítotisk na papíře

Andy Warhol: Jan Palach / sítotisk na papíře / 290 x 189 mm

 

Na aukci bude bohatě zastoupena kolekce skla, zahrnující historické barokní práce, sklo období biedermeieru až po objekty 20. století. K nejzajímavějším položkám patří dvojice tzv. dvojstěnek, které představují specifický fenomén české sklářské výroby první poloviny 18. století. Jedná se o pohár a drobnou karafku, oba kusy z čirého do faset broušeného skla s loveckými výjevy rytými jehlou ve zlaté folii. Reprezentují období největšího rozkvětu dvojstěnného skla u nás. Obecně jsou tyto kusy velkou vzácností a na trhu se objevují velice zřídka. Dvojstěnný pohár je nabízen za vyvolávací cenu 35 tisíc korun, karafka se bude vyvolávat na částce 26 tisíc korun. 

Dvoustěnný pohár, Čechy 1730 - 1740

Dvoustěnný pohár, Čechy 1730 - 1740 / barokní pohár z čirého dvoustěnného skla / v. 19 cm

 

Již tradičně se v nabídce aukčního domu objeví menší kolekce fajánse a kameniny z produkce císařské manufaktury v Holíči. Holíčská manufaktura se od počátku své činnosti soustředila především na sortiment užitkového charakteru. Bohaté stolní soupravy měly krýt potřeby samotného císařského dvora, rakouské a uherské šlechty. Dnes se jedná o velice oblíbený sběratelský artikl, jak také naznačují dosažené výsledky z minulých aukcí, kdy se konvička v podobě kachny a terina v podobě bažanta prodaly s výraznými nárůsty za 130 a 142 tisíc korun. V nabídce této aukce je celkem pět položek - kalamář s posýpátkem zdobený rezavou malbou s motivy chinoiserií, konvička s kobaltovým dekorem slaměnek, košík s prolamovanými stěnami a malbou květu peonie na dně. Pozdější produkce manufaktury je zastoupena terinou z měkké kameniny s černou monochromní malbou krajiny s architekturou.

Terina s podnosem / Slovensko, Holíč / kolem 1770

Fajánsová terina s podnosem / Slovensko, Holíč / kolem 1770 / v. 26 cm

 

Nejzajímavějším kusem kolekce je fajánsová polévková mísa s víkem a podnosem z doby kolem roku 1770. Tato rokoková asymetrická forma teriny, jejímž auterem byl J.C. Rothe z německého Höchstu, se těšila ve své době velké oblibě, do svého výrobního programu ji převzala manufaktura ve Štrasburku a jejím prostřednictvím i císařský podnik v Holíči. Podobné kusy se nachází ve sbírce Huga Vavrečky v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Moravské galerie v Brně a Iparmüveszeti muzea v Budapešti. Vyvolávací cena této položky je 30 tisíc korun.

Fu Baoshi: Elektrické vedení v krajině / 1952

Fu Baoshi: Elektrické vedení v krajině / 1952 / Čína, Nanking / komb. technika na papíře / 45,5 x 34 cm

 

V katalogu je také na 120 položek asiatik. Nejdražší položkou je čínská oltářní socha z dynastie Ming éry Zhengtong zlacená v ohni. Pochází z vyhlášené sbírky sbírka JUDr. Josefa Moráka (1889–1969), z níž opakovanými akvizicemi posiloval Dr. Hájek nově zakládanou sbírku asijského umění Národní galerie v Praze. vyvolávací cena tohoto skvostu je 1,062 miliónu korun. Mezi asiatiky jsou také v poslední době na trhu velmi sledované svitky. Například skica tuší na papíře Elektrické vedení v krajině od Fu Baoshiho (1952) začíná na 460 tisících korunách.

Oltářní socha Čína, dynastie Ming

Oltářní socha / Čína / dynastie Ming éra Zhengtong / zlacená v ohni / v. 35,5 cm 7,2 kg

 

Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<